Серед школярів сьогодні дуже популярні лизуни, які також називають слаймами. Хтось купує їх, хтось робить сам з аптечного тетраборату натрію, гліцерину та інших небезпечних речовин.
Лизун, слайм – желеподібний матеріал із властивостями неньютонівської рідини (така речовина при повільному м’якому дотику має властивості в’язкої рідини, що розтікається; а при швидкому й сильному дотику, наприклад, при киданні у перешкоду, має властивості твердого тіла).
Лизуном цю іграшку називають за аналогією з однойменним (у російському та українському перекладах) привидом – героєм коміксів, мультсеріалу і фільму «Мисливці за привидами». В англійському оригиналі привида у вигляді зеленого слизу звали Slimer. А іграшка англійською, а нерідко й українською має назву slime, слайм.
Нині серед школярів модно робити лизунів самостійно – поєднуючи гру в «юних хіміків» з виробництвом хендмейд-іграшки на дому. Саме це нове захоплення змушує батьків хвилюватися, адже дитина тривалий час контактує з похідним хімічного експерименту.
Побоювання небезпідставні. У 2018 році в Ізраїлі дев’ятирічна дівчинка отримала важке шкірне захворювання після гри з лизуном, якого зробила сама, знайшовши в інтернеті рецепт на основі гелю з пральних капсул, клею та інших матеріалів.
Основні компоненти для приготування лизуна – полімер (клей ПВА або пінка для гоління) та активатор реакції, у ролі якого найчастіше виступають тетраборат натрію, гліцерин, суміш тетраборату натрію з гліцерином (borax), рідина для контактних лінз чи її суміш з харчовою содою.
У чому небезпека слаймів?
Ціла низка складників слаймів належить до частково токсичних – безпечних при короткотривалому контакті з невеликою кількістю речовини, але небезпечних при подовженому контакті.
А саме:
Як указано в інструкції до тетраборату натрію, прямий і тривалий контакт з ним спричинює дерматит, алергічні реакції. Бор, атоми якого містяться у складі цієї рідкої солі, є речовиною ІІ класу небезпеки для людини (високонебезпечною).
Тривале вдихання випарів полівінілацетату (клею ПВА) спричинює подразнення гортані й очей. Не рекомендується користуватися полівінілацетатом астматикам і людям з потужними алергіями.
Крохмаль і желатин самі по собі нетоксичні навіть при тривалому контакті. Але ці харчові речовини швидко пліснявіють і гниють – бактерії й грибки особливо активно розмножуються у цих речовинах. Лизун з великою кількістю крохмалю й желатину за кілька годин стає грибково-бактеріальною бомбою.
Навіть лизун без крохмалю й желатину збирає на поверхню міцний шар пилу й бруду – знов-таки з мільйонів бактерій і грибків.
Про гліцерин треба розказати окремо. Гліцерин існує харчовий (виробляється з тваринної й рослинної сировини, використовується у кондитерських виробах і маркується як добавка Е422) і неїстівний «аптечний» (виробляється з нафтопродуктів, входить до складу майже всієї косметики світу й доброї половини ліків).
Незважаючи на таку масовість і щоденність вжитку гліцерину кожним з нас, він нетоксичний лише в дозах у декілька мілілітрів на виріб (скажімо, на торт, на кусень мила, на тару з рідкою косметикою). При таких дозах не відбувається його випаровування.
А от при обсязі гліцерину вище 30 мл у будь-якій суміші, як доведено хіміками ще у ХVІІІ столітті, відбувається виділення з суміші парів гліцерину. Фізіологи фіксують такі можливі наслідки вдихання молекул гліцерину з повітрям: зниження вологості слизових оболонок (пересушення гортані), дихальні захворювання (постійний кашель), погіршення нюху і зниження роботи рецепторів смаку.
Ще одна проблема: якщо харчовий гліцерин можна нагрівати, то аптечний гліцерин при нагріванні окремо виділяє (випаровує) акролеїн – речовину І класу небезпеки (наднебезпечну), яка має характерний їдкий запах і спричинює сльозотечу. Легені людини відфільтровують акролеїн, але його осад так і залишається у легенях, де роками діє патогенно.
Відтак рецепти слаймів з нагріванням обсягів аптечного гліцерину понад 1-2 мл – це однозначне «виробництво» токсичних парів акролеїну.
Куплені лизуни теж небезпечні
Хімічні досліди продукції 11 виробників лизунів показали, що у восьми з них перевищена концентрація бору, гранично допустима для контакту з людиною; вона дорівнює 0,3 мг бору на грам продукту.
Так, у одного виробника (Jupiter Toysmith) вміст бору в слаймі аж у 4,7 разів вище норми: 1,4 мг/г. В інших випадках бору в 3,3 рази більше, ніж можна – 1 мг/г у лизунах CCINEE Pink Fluffy Slime і 0,98 мг/г у слаймах Cosoro Dodolu Crystal Slime Magic Clay.
Обвал гривні? Експерти спрогнозували, скільки невдовзі коштуватиме долар. Здорожчання готівкового долара очікується вже до кінця…
У 2025 році чорнобильці зможуть отримати надбавки до пенсій в розмірі 2361 грн. Про це…
В Україні вже почали вручати повістки через пошту. Але суттєве покращення мобілізаційного процесу поки не…
Погода у грудні в Україні дійсно дивує. Спершу сонячно, потім захурделить чи заллє дощами. З…
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…