– Та в тої Гальки ніколи ладу не було! – гукала сусідка Іра вслід соцслужбі, яка прийшла перевіряти, в яких умовах мешкає Галя – одинока мама з дитиною. – Та ви без попередження прийдіть. Малий голодний по селу побирається, дивитися боляче!
– Та в тої Гальки ніколи ладу не було! – гукала сусідка Іра вслід соцслужбі, яка прийшла перевіряти, в яких умовах мешкає Галя – одинока мама з дитиною. – Та ви без попередження прийдіть. Малий голодний по селу побирається, дивитися боляче!
Але її ніхто не чув. Як завжди, відзвітували, що «все добре», і поїхали геть. А трирічний Василько вже увечері стояв під магазином, просив, щоб хтось йому хлібчика дав.
Навіть дитячий одяг міняла на пляшку
Втомилися сусіди скаржитися. Бо виходило, що тільки собі нерви гризли, а нічого не змінювалося. Нагуляла Галька Васю, і втішилася, що держава декретні заплатить – буде за що з Петькою «святкувати». П’янки-гулянки в її домі не стихали. Як не Петька, то Стьопка приходив з іншого кутка села. Як не він – то Федька чалапав із сусідньої Антонівки. А то й усі разом. Для них знаходилося в жінки і сто грамів, і шмат хоч дешевої, та ковбаски. А синові хіба залишки від застілля перепадали. Дійшло до того, що Галя взагалі перестала готувати їсти.
Добре так: випровадила дитя на вулицю, а там хтось малого підкормить. Одежу люди зносили від своїх дітей, взуття. То Галька ще умудрялася краще за пляшку по сусідніх селах загнати. Тож усе рідше сусіди стали цікавитися, що там у неї вдома робиться і як Василькові живеться.
А це десь взявся у селі пес-приблуда. Великий такий, волохатий. Спочатку люди лякалися його, бо ж виглядав, як теля. А потім зрозуміли, що собака не агресивний, а навпаки, дуже ласкавий. Правда, забрати додому його так ніхто й не захотів. Але поставили під магазином миски, і хто йшов по продукти, з дому чотирилапому волоцюзі то суп, то залишки каші чи картоплі ніс. Назвали його Бімом.
Зникла з хати на два дні
Завжди пес стрічав подорожніх, радісно махаючи хвостом. А це вдарили морози – Бім кудись зник. До вечора вранішній суп у мисці перетворився на кригу, покрились льодом і шматки кинутого хліба. Не повернувся собака і вранці. Продавщиця вже у покупців стала питати, може, хтось таки пошкодував бідолаху і в свій сарай на ніч пустив. Та ніхто не знав, куди подівся пес.
– Може, хазяї за ним вернулись, пошкодували бідолаху. Чи, не дай, Боже, замерз десь під парканом, – плакала баба Оля.
Вона прикипіла до Біма всім серцем. Якби він не такий великий був, обов’язково взяла б приблуду до себе. А так боялась, що не прогодує на свою мізерну пенсію.
Балачки про пса дійшли аж до церкви. І в неділю раненько перед службою жіночки обговорювали лиш одне – де міг подітися волохань. Почула краєм вуха їх і Галина сусідка.
– Так у нашої Гальки він на порозі спить. Вже два дні. І з місця не рухне, я з вікна його бачу, – сказала Іра.
– То він неживий, ой-ой, – сплеснула в долоні тітка Валя.
– Та живий. Він на чомусь там вмостився. Може, Галька кинула йому яку ганчірку…
– А вона вдома? Щось не видно на вулиці ні її, ні Васі, – допевнялися жіночки.
– Та нема їх, десь повіялася з хати. Диму з комина два дні не видно, – знизавши плечами, відповідала Ірина.
– То хоч пса погодуй чимось, замерзне, – просили люди Галину сусідку.
– Та добре, увечері гляну, чого він ніде не йде.
Дитя грілося під собачими грудьми
– Людоньки! Та що ж це робиться?! – Ірина кричала на все село. – Васю, Васильку, живий?
А хлопчик вже не міг голови підняти, такий був знесилений і холодний. Якби не Бім, що згорнувся калачиком навколо Васі, хлопчик давно би загинув. А так він грівся під собачими грудьми. Завдяки цьому й протримався у морози.
Побачивши жінку у дворі, Бім посунувся і жалібно заскавучав. Наче виривалося з нього людське «Рятуй…» Ірина одразу ж викликала медичку. А ще зателефонувала у поліцію:
– Якщо ви й цього разу не втрутитеся, я напишу заяву в генеральну прокуратуру у Київ! Галька мало не занапастила дитини!
Василька у тяжкому стані із серйозним переохолодженням забрала швидка. Але маля від народження боролося за життя – вижило і цього разу. За тиждень хлопчик уже приймав у палаті гостей – мало не пів села прийшло провідати його.
А мати? Знайшли Гальку ще через чотири дні у сусідньому селі – повіялася до свого коханця. Що залишила на вулиці сина, вона навіть не пам’ятала.
***
Минули роки.
– Тьоть Ір, а можна я вас буду називати мамою? – запитав Василько.
– Я ж не мама тобі, ти знаєш, – зронивши сльозу, відповіла жінка.
– Так, як ви, мене ще ніхто в житті не любив, – серйозним тоном відповів на це Василь. – То можна? Мамочко…
Ірина міцно обняла дитину. Бо давно вже він їй став рідним. Дарма, що офіційно йому – лише опікун.
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…
Поліція Рахівщини затримала 46-річного закарпатця, який п’яним вбив знайомого ножем у чужому будинку. Про це…
Українські вчителі, які викладають у 5–9 класах, почали ставити оцінки школярам за новою системою. Основна…