Італійська поліція продовжує розслідувати факти вербування та участі місцевих громадян на боці російських гібридних сил у воєнному конфлікті на Донбасі. Цього тижня на острові Сардинія затримали колишнього поліцейського за підозрою у терористичній діяльності, заборонивши йому залишати країну. Раніше подібні розслідування провадили у Генуї і Турині. Два роки тому в країні вперше засудили трьох місцевих бойовиків. За даними української влади, з-поміж сепаратистів-іноземних громадян італійці є однією з помітних груп, яка налічує до трьох десятків осіб, пише «Радіо Свобода».
Войовничого симпатика імперської політики Кремля місцева поліція виявила у відлюдному сільському будинку, що в провінції міста Кальярі, обласному центрі Сардинії. 50-літній Луїджі Фрау, у минулому поліцейський, жив «одиноким вовком», тому й операція правоохоронців отримала назву Lone Wolf.
2015 року він уже був «під прицілом» поліції і проходив у справі про італійських громадян-найманців незаконних об’єднань на території самопроголошених сепаратистських республік. Тоді йому вдалося уникнути покарання, бо стверджував, що зброї до рук не брав і в українських військових не стріляв.
Рік тому підрозділ антитероризму прокуратури міста Кальярі та відділ загальних розслідувань й спецоперацій Digos почали чергове розслідування, за підсумками якого і відкрили нове кримінальне провадження. З’ясовано, що в різні періоди протягом 2015-2019 років підозрюваний був на окупованих територіях Донбасу та на стороні угруповання «ДНР» брав участь у воєнному конфлікті. Плани повернутися на війну підтвердилися його останніми пошуками інформації щодо отримання російської візи з метою потрапити до Росії, а звідти на окуповані нею території України.
Як інформують слідчі, протягом розслідування затриманий поводився доволі обережно, не привертаючи до себе особливої уваги.
«З’ясувалося, що більшість часу протягом дня він проводив в інтернеті, розширюючи свій інформаційний багаж про політичну та воєнну ситуацію на Донбасі, а також про методи воєнної самопідготовки для своєї наступної поїздки з метою проведення незаконної діяльності, яку йому інкримінують», — повідомили слідчі.
Спецпідрозділ Digos відстежував банківський рахунок підозрюваного і встановив численні грошові перекази, які надходили йому з окупованої території, від угруповання «ДНР». Це стало суттєвим доказом на підтвердження протиправної активності уродженця Сардинії. Поліція інформує і про інші деталі: у серпні минулого року, коли Луїджі Фрау збирався вирушати на Донбас, у нього вилучили велику кількість інформаційного матеріалу, фото, відео та документи, які підтвердили активну діяльність колишнього поліцейського у лавах проросійських бойовиків.
На цифрових носіях інформації виявили численні матеріали воєнного тренування та різних технік для застосування у зонах воєнних дій. Слідчі знайшли у колшинього правоохоронця літературу про методи виживання, поведінку у воєнних стресових ситуаціях, правила орієнтації на місцевості, навіть посібник з користування штурмовою рушницею, мінометами і підготовку снайперів. Поліція також вилучила листи, де підозрюваний докладно і відверто пояснює свою присутність на Донбасі, наголошуючи, що єдиним способом його сприяння боротьбі була «збройна реакція».
Чоловіку висунули обвинувачення у вербуванні та воєнній підготовці до терористичної діяльності на сході України, де восьмий рік триває збройна агресія Росії. За підсумками річного розслідування, минулого четверга поліція провела обшук помешкання підозрюваного і вилучила закордонний паспорт, заборонивши йому виїзд за межі країни на час проведення слідчих дій.
Українська сторона неодноразово привертала увагу італійських правоохоронців до участі громадян країни у терористичних угрупованнях на Донбасі. Посольство України в Римі раніше передавало поліції інформацію про присутність щонайменше тридцяти їхніх громадян, які воюють із сепаратистами проти українських сил. Луїджі Фрау і був у цьому списку.
Питання гостро постало навесні 2018 року напередодні першого суду в Павії над українським військовим Віталієм Марківим, котрого звинувачували у причетності до вбивства італійського репортера біля окупованого бойовиками Слов’янська 2014 року. Група народних депутатів України звернулася із запитами до МЗС передати італійським колегам ноту протесту у зв’язку з участю 25 італійських громадян у війні проти України на боці проросійських бойовиків. Новину в італійській пресі оцінили тоді як контрвідповідь на арешт Віталія Марківа в Італії. Протягом суду над солдатом Нацгвардії активісти в Україні та в Італії часто зауважували, що італійські правоохоронні органи мали б пильніше відстежувати роль своїх громадян, які воюють проти України на Донбасі.
Розслідування з цього приводу вже проводилися у Генуї і Турині. А влітку 2019 року суд Генуї засудив перших трьох громадян-вояків на користь Москви. Слідство тоді встановило, що пошуку найманців та організацією відправки на війну сприяли гуманітарні проросійські організації в області Лігурії. Відомо, що на Апеннінах діє мережа подібних «культурних російських центрів», які очолюють місцеві прибічники Путіна спільно з московськими емісарами. На відміну від Франції або Чехії, в Італії продовжує діяти так зване представництво «ДНР» у Турині.
Окрім позитивного правового кроку, розслідування на Сардинії та оголошення підозрюваному обвинувачень у тероризмі слід розглядати і в контексті нового політичного клімату на Апеннінах. На цьому зауважує для Радіо Свобода публіцист, експерт з питань російської дезінформації та гібридної війни Массиміліано Ді Паскуале — автор низки книжок про Україну.
«Нині італійська зовнішня політика з прем’єр-міністром Маріо Драгі стала сильнішою і чутливішою до певних тем. На відміну від попередніх кабінетів, чинний уряд налаштований більш проєвропейськи і значно уважніший до окремих російських впливів, наприклад випадків шпигунства (як це сталося 30 березня в Римі) або вербування найманців, що дуже серйозно. Тепер було б логічним очікувати закриття діяльності представництва сепаратистської «ДНР» в Турині. Також цікаво, чи затриманий чоловік на Сардинії мав контакти з туринською «установою», – зазначив Ді Паскуале.
Окремі італійські політики та експерти міжнародники, акцентують увагу, що після шпигунського скандалу в Римі з видворенням двох росіян та арештом італійця більше місцевого політикуму починає розуміти небезпеку, яка походить від Росії на вузько національному та міжнародному рівнях.
Українцям розповіли все про виплату однієї тисячі гривень, як оформити Виплата 1 тис. гривень: розробляється…
Останніми роками цифровізація документообігу в Україні розвивається семимильними кроками. Серед іншого в мобільному застосунку «Дія»…
Ракетно-дронові удари РФ скоротили потужності виробництва електроенергії в Україні. І російські удари, очевидно, продовжаться. Які…
Холодний вітер і дощ, місцями зі снігом, що пройшлися сьогодні Україною, завтра поступляться антициклону. Раніше…
І до чого тут Залужний? Народний депутат та секретар Комітету Верховної Ради з питань національної…
В Україні пенсіонери повинні обов’язково проходити ідентифікацію. У разі її відсутності виплати можуть бути призупинені.…