Categories: Освіта

Чому молоді вчителі їдуть працювати в маленькі села й містечка: 3 зворушливі історії

Вчителі часто їдуть викладати до сіл та маленьких міст. Зокрема, для того, щоб набратися педагогічного досвіду, реалізувати дитячу мрію чи змінити щось в українській освіті. Читайте 3 цікаві історії про вчителів, які поїхали працювати у села та містечка.

Джерело:

“Нова українська школа”
Молоді вчителі Ярослав Височанський, Інна Рахмістрюк та Анастасія Беляєва поділилися власними історіями про те, як вони вчителювали в маленьких селах, чого навчилися та як налагоджували зв’язки з дітьми.

“Діти мають бачити, що вчитель – така сама людина”
Так, Ярослав Височанський каже, що у столиці йому відмовляли в роботі та пропонували почекати 5 – 10 років, бо хотіли “молодого ініціативного з 25 роками стажу”. Тому він у 23 роки поїхав працювати в село на Київщині.

У 2016 році я почав шукати інші можливості, щоби стати вчителем. Знайомі порадили взяти участь у програмі “Навчай для України”. Після добору ми додатково навчалися в літньому інституті. Це було особливо корисно для тих, хто не мали педосвіти,
– каже вчитель.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Що відомо про програму “Навчай для України”
Завдяки ній люди без досвіду мають можливість спробувати себе в ролі педагогів, а школи в регіонах можуть знайти вчителя.

Аби працювати в школі, майбутні учасники мають пройти кілька етапів добору, навчання з предмету, який хочуть викладати, ЗНО, провести пробний урок, пройти підготовку щодо методик викладання, законодавчої бази тощо.

Ця програма була започаткована в США майже 30 років тому. Нині в ній беруть участь понад 50 країн, а майже 60 – 70% випускників залишаються працювати у сфері освіти.

Так, Ярослав потрапив у невелику школу №3 в селі Нові Петрівці на Київщині. Перше, що йому сказали: “Ми дуже раді вас бачити, але з житлом допомогти не можемо”. Тож він знайшов прибудову, де вода й туалет були на вулиці, де і прожив 2 роки. Вчитель викладав у 1 – 9 класах історію й заміняв інформатику в молодшій школі.

Височанський каже, що школа – це про взаємини, у яких ти розповідаєш те, що цікавить дітей. Наприклад, звідки приїхав, чому тут опинився, як тебе знайти в інстаграмі.

Я зрозумів, що діти мають бачити, що вчитель – така сама людина, як і вони, а не робот, який прийшов “засунути в голову” історію чи математику. У закордонній педагогіці є поняття “friendly, but not friend”. Такі взаємини встановлюються, коли учні бачать, що вчитель не кричить, а допомагає. Згодом їм стає цікаво,
– сказав він.

Окрім того, вчитель на уроках намагався зацікавити дітей проєктною діяльністю. Учні обирали тему, опрацьовували, а він виконував функцію куратора чи коуча, підтримував і казав, де можна знайти інформацію.

Ярослав Височанський/ Фото НУШ

Вчитель запевняє, що найважче було з батьками. Адже в деяких дорослих є переконання, що можна віддати дитину в школу й отримати “готовий продукт”. Вони часто приходять на батьківські збори посварити за погані оцінки.

“А наступного дня дитина прийде на урок і буде плювати в стелю, щоби зробити вчителю гірше. Бо вчора її сварили за те, що батьки побачили оцінки. І це ніяк не стимулює навчатись”, – впевнений Ярослав.

Наразі він і далі працює вчителем історії, мистецтва й частково педагогом-організатором у ліцеї Львова.

“Ціль була – щоб у дітей з’явилася зацікавленість предметом”
А Інна Рахмістрюк у 2017 році закінчила магістратуру в Могилянській школі журналістики. Тоді розпочався перший набір “Навчай для України, і вона вирішила стати вчителькою. Так, у 23 роки Інна поїхала працювати в школи Боярки (Київщина).

Вчителька почала викладала зарубіжну літературу, і зіштовхнулася з проблемою, що не всі готові читати великі тексти й не всі люблять читати загалом. Тому поставила собі завдання, щоби в дітей з’явилася хоча б якась зацікавленість предметом.

Я часто робила акцент на рольових розігруваннях тексту, бо це дає можливість навіть тим, хто не прочитали, подивитися, що відбувалося у творі. Ми аналізували історії, думали, чи можна було вчинити по-іншому,
– зізнається вона.

За словами Інни, вони з учнями також розвивали навички креативного письма. Адже твір ЗНО треба писати всім, тож треба розвивати висловлювання своєї думки й пошук прикладів у житті.

Так, вона поза класом організовувала кіноклуб, де переглядали фільми, також був гурток юного журналіста “Медіаморж”. А ще вчителька організувала профорієнтаційні зустрічі для дітей старшої школи, куди запрошувала молодих спеціалістів.

Рахмістрюк запевняє, що найбільше вона працювала з класними керівниками. “Коли ти вчителька, яка викладає один предмет раз на тиждень, то важко стати на той самий рівень, за яким діти сприймають учителів, які працюють довго”, – додає вона.

Інна стверджує, що ці 2 роки були стартом, аби далі кудись рухатися й загалом зрозуміти, чи це їй подобається. “Після програми я поїхала на рік на волонтерство в Іспанію, де займалася асистуванням на уроках англійської в невеличкому містечку. Коли повернулася, ще рік працювала в приватній школі на посаді менторки класу”, – розповідає Інна.

“Діти зраділи, що до них прийшла людина, яка розуміє їхні жарти та меми”
Анастасія Беляєва домовилися про зустріч зі старшокласниками в своїй школі, щоб розказати їм, які є шляхи, що можна знайти, що вивчити.

“Коли я прийшла, то помітила, що школа ніяк не змінилася з того часу, як я навчалася, і мені стало сумно. У соцмережі мені трапилася програма “Навчай для України”, і я подумала, що можу спробувати щось змінити”, – розповіла вона.

Так, Анастасія у 22 роки потрапила в містечко Теплодар (Одеська область).

Я викладала українську літературу в 5 – 6 і 10 – 11 класах. Вирішила, що можна спробувати класно подавати її. Наприклад, ми влаштовували “суд” над Лисом Микитою з “Фарбованого лиса” з п’ятикласниками. Діти зраділи, що до них прийшла людина, яка може зрозуміти їхні жарти, знає меми тощо,
– запевнила Беляєва.

ДІвчині вдалося відразу подружитися з дітьми, хоч було нелегко. Бо через те, що вона молода, їй було важко тримати кордони. Мовляв, жартую вашими жартами, але вона – вчителька.

“Коли в мене були проблеми з учнями чи я відчувала, що щось не так, то ходила на батьківські збори, розповідала про дітей, чим вони класні, як можна було б покращити ситуацію. Водночас показувала графіки, де відмічала, хто відповідає, де порушується дисципліна”, – розповіла Анастасія.

І коли наступного року вона стала класною керівницею й запропонувала вести гурток англійської, її дею підтримали. Також вчителька каже, що вона пишається тим, що вона мала учнів, які почали писати книжки.

Що було найважче? В містечко вона поїхала сама, і в якийсь момент зрозуміла, що їй важко рухати щось зсередини. Тому траплялися хвилини відчаю, але допомогла підтримка друзів та спільний чат з учасниками програми.

Зараз Анастасія Беляєва працює в приватній школі в Одесі вчителькою української мови й літератури та тьюторкою.

 

Саша

Recent Posts

Докотилися до дна: українцям не вистачає грошей навіть на їжу, і це ще не все

Орос показав, як живуть українці і чи вистачає їм грошей на життя Опитування показало, українцям…

7 години ago

Долар та євро котяться в прірву: банки та обмінки знизили курс валют

Населення знову запанікувало щодо перспектив гривні. Це виражається не лише у рекордних покупках валюти, а…

12 години ago

Бронь лише через “Дія”: Кабмін запроваджує абсолютно нові правила – ТЦК усунули

Незабаром до 76-ї постанови Кабінету Міністрів України буде внесено зміни. Про це повідомив народний депутат…

14 години ago

Прориву кордону російськими ДРГ на Чернігівщині не було. Про це повідомив Центру речник ДПСУ Андрій Демченко

«Жодного прориву кордону не було. російський триколор був встановлений на зруйнованому мосту біля кордону, але…

14 години ago

“Мобілізація наростає і посилюється, ці 2 групи чоловіків із недугами почнуть мобілізовувати”: ТЦК, втрата бронювання

Питання мобілізації таких людей визначається відповідно до функціональності хворих та залежить як від стану здоров'я,…

16 години ago

Для водіїв почалося пекло: ТЦК їх масово позбавляють прав, навіть тих, хто виїхав

Водіїв, які не з'явилися в ТЦК за повісткою, почали масово позбавляти прав Український водіїв почали…

16 години ago