Цю історію називають чи не першою такою в українському судочинстві
Шість років відсиділи у СІЗО, аби почути в залі суду, що не винні. Троє львів’ян, яких звинувачували у жорстокому вбивстві, тепер вимагатимуть компенсації від держави. Заявляють: їх катували, аби вибити зізнання. Та навіть з ним прокуратура не змогла добитися обвинувачувального вироку. Цю історію адвокати називають унікальною і чи не першою такою за часи українського судочинства.
«Шість років рівно щоночі лягала спати в камері і постійно плакала. Питала в Бога: за що? чому у моїй квартирі? Не знаю, до сих пір», ― говорить Ірина Льошкіна, яка була однією з підозрюваних у вчиненні жорстокого вбивства.
У її квартирі знайшли задушену закатовану жінку. Ірина твердить: загиблої майже не знала, а в помешкання в’їхала за місяць до трагедії. Отримала його як сирота від міської ради.
«Двері відкриті були. ЖЕК ключів не знайшов. Я приходила тільки по вечорах спати. І коли я прийшла, це було 11 липня десь півдванадцятої ночі, в хаті хтось був. Світла, газу в мене не було. Я попросила сусіда, щоби прийшов. Ми зайшли, а там лежала та Леся з зав’язаними руками. Я її тоді не впізнала. Вона була вся синя. А вже коли в Галицькому райвідділі мені показали її обличчя, я сказала, що знаю цю жінку, раніше бачила. Вона працювала на Привокзальному базарі, а я туди приходила до знайомих. Але ми зналися тільки з вигляду, ніколи не розмовляти. А тим більше вона ніколи до мене в гості не приходила», ― розповідає Ірина Льошкіна.
Разом із Іриною затримали ще двох її знайомих. Зокрема й Андрія. Він каже: жінку, яку нібито вбив у змові, навіть ніколи не бачив.
«Ні, не бачив і нічого про неї не знаю. Мої відбитки пальців були на дверях у тій квартирі, в якій її знайшли. Я знаю власницю цієї квартири – Ірину. Але ні на тілі, ніде в самому помешканні не було моїх відбитків», ― пояснює Андрій Чорний.
Водночас згодом затримані написали зізнання у вбивстві. Заявляють: їх до цього змусили.
«Хлопці здалися, я не здалася. Мене ще десь шість днів били. Різали язик. Баклахами якимись. Потім книжками. З якогось відра виливали воду», ― розказує Ірина Льошина.
Прокуратура вимагала довічного ув’язнення.
«Ми довели у суді, що ці покази були, м’яко кажучи, не щирими, такими, що давалися під тиском. Інших доказів вини не існувало і не існує на сьогоднішній день», ― наголосив адвокат Ростислав Доль.
Галицький суд Львова виправдав усіх трьох підозрюваних у зв’язку із недоведенням вчинення злочину. І постановив негайно звільнити їх з-під варти. Тепер адвокати готують зустрічний позов.
«За таке протиправне дійство відносно них належиться їм, без сумніву, компенсація. Але ми ще чекаємо засідання апеляційного суду, бо сторона обвинувачення подасть апеляцію», ― говорить адвокат Олег Вілкун.
Чи готує апеляцію на рішення Галицького райсуду обласна прокуратура ― за два дні там так і не відповіли. На апеляцію мають місяць. Якщо ж вирок залишиться у силі, то потерпілі за законом мають право на компенсацію, не меншу розміру мінімальної зарплати. Тепер це ― по 3 тисячі 200 гривень за кожен місяць у СІЗО. Та чекати роками в ізоляторі вироку суду для України зовсім не дивина.
«Статистична звітність відома по тих людях, які утримуються більше двох років і більше. Таких є в нас в межах Львівської області близько 20 осіб з 500, які утримуються в ізоляторі. Є ще особи, які отримуються в місцях попереднього ув’язнення вісім років, десять. Так є такі люди», ― повідомив заступник начальника обласного управління департаменту виконання покарань Мирослав Демків.
У судах пояснюють: розглянути справи швидко не завжди можливо. Усе залежить від складності злочину, кількості підозрюваних, а головне ― якості досудового розслідування.
«Існує термін розумний строк розгляду справи, але він може бути різний до кожної справи, залежно від її об’єму, складності, кількості учасників. Кримінальні справи в основному розглядаються до двох-трьох місяців, як правило. Терміни, про які ви говорите, три-чотири роки, це справи практично виключні, одиничні випадки, де власне тяжкі злочини», ― пояснює суддя Галицького районного суду Львова Олег Юрків.
За новим кримінальним кодексом, кожні два місяці суд має переглядати запобіжний захід. Також Феміда більше не має права відправляти справи на дорозслідування, а мусить винести вирок. Втім випадків, коли зі слідчого ізолятора виходять на волю, одиниці, констатують правозахисники.
«Можна говорити, що в нас є просто суспільство тотально винних людей. По судовій статистиці, яка опублікована, за 1 півріччя 2016 року, в нас кількість виправданих людей становила приблизно 450 осіб на 48 тис. засуджених», ― розповів адвокат Олег Мицик.
Відтак і Ірина боїться звикати до волі, поки не пройшла апеляція. Каже, що не витримає знову опинитися за гратами.
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…
Поліція Рахівщини затримала 46-річного закарпатця, який п’яним вбив знайомого ножем у чужому будинку. Про це…
Українські вчителі, які викладають у 5–9 класах, почали ставити оцінки школярам за новою системою. Основна…