ДЖЕРЕЛО: ОСВІТНІЙ ОМБУДСМЕН
З 24 лютого на 30 діб в Україні введений воєнний стан.
Ми отримуємо звернення від педагогічних працівників, керівників закладів освіти щодо виплат заробітної плати в цей період.
Хочу ще раз наголосити керівникам закладів освіти: воєнний стан – це не привід не виплачувати заробітну плату працівникам закладів освіти чи намагатися “економити” на людях.
Зараз кожен працівник, незалежно від того, наскільки він виконує чи не виконує свої обов’язки за основним місцем роботи, потребує повноцінної заробітної плати, щоб забезпечити базові потреби для виживання – особисті та своїх рідних – купувати їжу, ліки, необхідні для виживання речі.
Не забувайте, що частина педагогічних працівників зі своїми сім’ями стали переселенцями чи біженцями.
Під час воєнного стану оптимальним рішенням, яке визначено законодавством, є оголошення простою.
Простій – зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (стаття 34 Кодексу Законів про працю України) *.
У цьому випадку ситуація простою відбувається не з вини працівників закладів освіти.Якщо ж освітній процес відбувається в очному або дистанційному форматі, то заробітна плата виплачується у повному обсязі.
Нагадую, що частиною першою статті 113 Кодексу законів про працю України встановлено, що час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
Тобто під час воєнного стану керівник не може виплачувати працівникові закладу освіти менше ⅔ тарифної ставки.
Водночас хочу звернутися до керівників закладів освіти та наголосити: положення статті 113 Кодексу Законів про працю України встановлює нижню границю оплати простою, АЛЕ НЕ ПЕРЕДБАЧАЄ ЗАБОРОНУ ЗДІЙСНЮВАТИ ОПЛАТУ ПРОСТОЮ ВИЩЕ, НІЖ 2/3 ТАРИФНОЇ СТАВКИ ВСТАНОВЛЕНОГО ПРАЦІВНИКОВІ РОЗРЯДУ (ОКЛАДУ).
Зокрема, більший розмір може встановлюватися галузевими нормативними документами та колективними договорами. Законодавство не забороняє керівнику закладу освіти виплачувати працівникові повну середню заробітну плату.
Так, наприклад, для працівників закладів освіти у п.п. 8.3.3 Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України і ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016 — 2020 роки (документ завантажується на ваш гаджет) було передбачено, що оплата простою здійснюється у розмірі середньої заробітної плати, але не менше тарифної ставки (посадового окладу).
Тож, шановні керівники закладів освіти, надзвичайно вірю у вашу людяність – не позбавляйте колег частини заробітної плати без їхньої вини. Рішення про те, виплачувати своїм працівникам ⅔ чи повну середню заробітну плату – за вами.
Ви маєте законне право не зменшувати заробітну плату своїм колегам на час простою.Будьте людьми, а не бездушними функціями.
Увага, вебсайти органів влади періодично можуть мати проблеми із роботою та завантаженням файлів.
Воєнний стан в Україні триває, як і мобілізація - це означає, що всі військовозобов'язані чоловіки,…
Військовий квиток з відміткою про зняття з обліку як документ засвідчує виключно питання військового обліку…
Читаю пошту і роблю висновок, що в загальноосвітніх закладах із початком канікул розпочався масовий булінг.…
У перший день січня в Україні очікується досить-таки спокійна погода. Опадів, ймовірно, не буде. Вдень…
В умовах загальної мобілізації, яка діє в Україні, кожен чоловік віком від 18 до 60…
Комітет правоохоронної діяльності за результатами засідання рекомендував Верховній Раді України прийняти кілька законопроєктів. Зокрема, йдеться…