facebook

Путін знову прорахувався: Росія приречена, газ у ЄС продавати не зможуть

Президент Росії Володимир Путін фактично привів свою країну до чергового масштабного удару. Найближчим часом може закінчитись ціла епоха. Ще з часів СРСР газ використовували як інструмент шантажу та тиску на європейські країни. Залежність ЄС від російського блакитного палива досягла таких масштабів, що навіть великі воєнні злочини РФ не змусили європейців відмовитись від покупки газу в агресора.

ЄС не платитиме за газ рублями

І поки в ЄС точаться суперечки, Путін зважився на вбивство власної нафтогазової галузі. “Газпром” уже заявив про відключення від постачання газу Польщі та Болгарії, на черзі – усі країни ЄС, які відмовляться з порушенням контрактів оплачувати блакитне паливо рублями.

Про те, як Путін прорахувався і може привести до швидкого краху власний бюджет, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Газ – зброя Путіна
У Росії є дві “дубини” – газ і ядерна зброя, розповів у своєму інтерв’ю колишній віцепрезидент “Газпромбанку” Ігор Волубаєв, який втік із РФ. Саме в цьому банку Путін змушує всі країни ЄС відкривати рублеві рахунки. Контракти такої норми не передбачають, але щоб укотре продиктувати свої правила, агресор вигадав принизливу вимогу. Оплачувати блакитне паливо тепер мають лише рублями.

У Єврокомісії ж дійшли висновку, що такі дії порушили б їхні санкції. Приблизно 40% усього імпортного газу до ЄС – із Росії. Таку залежність швидко подолати буде дуже складно. Волубаєв зізнався: довгі роки “Газпромом” керують безпосередньо з Кремля, а всі “газові війни” влаштовували лише з однією метою: натиснути на ті країни, які “чимось завинили”.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Але новий шантаж Путіна закінчиться крахом економіки РФ. Разом із можливістю продавати газ у ЄС він втратить 40% бюджетних надходжень.

Роками Росія вселяла ідею, що Україна – ненадійний транзитер газу, пропонувала низькі ціни для тих країн, які підтримували її політику. А напередодні масштабного вторгнення в Україну росіяни влаштували енергетичну кризу: перестали продавати блакитне паливо на вільному ринку і виконували лише довгострокові контракти.

Тепер вони порушують і їх. У Польщі, наприклад, контракт підписано до кінця 2022 року. І платити за газ згідно з ним потрібно доларами. Поляки переказали гроші, але не рублі, а в тій валюті, яка передбачена у підписаних документах. Росія ж таку оплату приймати відмовилася і відключила газ. Те саме сталося і з Болгарією. На початку травня приходить час оплати для більшості країн ЄС. Імовірно, основна частина із них відмовиться від оплати газу рублями і також залишиться без російського блакитного палива.

“Це екстремізм і шарлатанство з боку “Газпрому”. Агресор укотре намагається зірвати підготовку до опалювального сезону в Європі та спровокувати цінове ралі. У ЄС ці дії потрібно розглядати як черговий елемент гібридної війни”, – зазначив експерт із питань енергетики Центру Разумкова, ексдиректор з інтегрованих комунікацій НАК “Нафтогаз України” Максим Білявський.

Володимир Омельченко, експерт із питань енергетики, додає: зараз ті країни, яким незаконно відключили блакитне паливо, мають можливість подати до суду проти “Газпрому” і застосувати ще й штрафні санкції. Росія не мала права відключати газ.

Деякі країни готові не звертати уваги на криваві злочини режиму Путіна, але на перспективу будь-якої миті отримати непередбачені в контрактах вимоги вони не можуть не звернути увагу. Росія перетворилася не просто на ізгоя і злочинця, а й на “ненадійного партнера”, який у будь-який момент може змінити умови та порушити контракти.

Від оплати газу в рублях відмовляться не всі
Про бажання відкрити рахунок у рублях уже заявили у Сербії. І це при тому, що Путін вимагав це лише від тих країн, які ввели антиросійські санкції. Тобто сербів цей ультиматум не стосувався. Тепер стало зрозуміло, чому деякі європейські країни добровільно виконують “хотілки” Путіна.

“Джерело” видання Bloomberg, імовірно, у “Газпромбанку”, вже повідомило про те, що 10 європейських країн відкрили рублеві рахунки. Але навіть якщо в цій десятці немає жодної країни ЄС, для політиків у Євросоюзі такі повідомлення є сигналом: на ультиматум деякі країни вже погоджуються.

А ось серед країн ЄС від такої схеми публічно відмовились. Виняток – Угорщина. Вони вже погодилися купувати російські рублі. Головна ж інтрига – як поведеться головний покупець російського газу в Європі – Німеччина. Якщо вони піддадуться на шантаж, можуть знищити єдність у ЄС, але при цьому зможуть отримувати газ, який є критично важливим для їхньої промисловості.

ЄС знайде альтернативу, а Росія – ні
Росія вже програла, упевнений Білявський. ЄС однозначно відмовлятиметься від російського газу. Питання лише у часі. Щоб зробити це без різкого удару по економіці, процес потрібно розтягнути на місяці. Тоді можна збільшити постачання зрідженого газу, налагодити покупку з Африки. Головна різниця – ЄС може знайти альтернативу, а у Росії її немає.

“Злочинець у Кремлі (Путін. – Ред.) уже зробив заяву про те, що потрібно збільшити процес газифікації регіонів та використання газу як палива. Це означає, що вони хочуть збільшити внутрішнє споживання, щоб їм не довелося скорочувати видобуток. Росія вже програла, у неї немає технічної можливості перенаправити постачання”, – розповідає Білявський. За його словами, на газовому ринку закінчується ціла епоха, під час якої Росія використовує газ як інструмент тиску. І ця епоха почалася ще у 1940-х, за часів СРСР.

“ЄС однозначно покриє російський ресурс. Питання лише у часі. І питання у тому, як працюватиме українська ГТС”, – додає експерт. Він вважає, що найближчим часом необхідно:

відмовитися від усіх газопроводів і весь газ із Росії купувати через українську ГТС доти, доки з РФ до ЄС не доставлять останній кубометр блакитного палива;

купувати газ на кордоні України з РФ у Сумській області.

Європейський Союз, незважаючи на воєнну агресію Росії і 2008-го, і 2014-го, продовжував розвивати економічну співпрацю з агресором. Тепер, коли Путін загрожує всім країнам ЄС та влаштував повномасштабну війну в Європі, відмова від газу призведе до тимчасового шоку та економічного потрясіння. Однак це стане платою за недалекоглядну політику чинних та попередніх лідерів Євросоюзу. Але якщо Європейський Союз цей шок переживе і дуже швидко відновиться, то на Росію чекає дуже складний період.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.

Вам також може бути цікаво...