У Міністерстві освіти та науки України опублікували остаточні зміни в шкільній програмі. Нововведення були внесені через повномасштабне вторгнення Росії в Україну і військову агресію.
Було додано поняття “рашизм”, видалені російські письменники та додана програма з навчання навичок поведінки в умовах воєнного часу.
Документ про зміни опублікували на офіційному сайті МОН.
Історія
В оновленій програмі для школярів тепер вивчатимуть СРСР як державу Імперського типу. У контексті уроків історії буде тепер ретельно вивчатися не тільки інструменти насильства, які були використані в XX столітті проти українців, але інструменти опору ворогові.
Окремим блоком тепер буде вивчатися російсько-українська війна, яка почалася у 2014 році. Школярам тепер пояснюватимуть про геноцидні дії політичного керівництва та російського війська щодо українців.
Оновлено перелік термінів і дітям тепер пояснюватимуть такі поняття, як “русскій мир”, “рашизм”, “колабораціонізм”, “привласнення суверенітету”, а замість “політики русифікації” використовуватиметься термін “політика російщення”.
Основи здоров’я та захист України
У новій програмі буде посилена військово-патріотична складова. Школярам буде додана інформація про сучасну російсько-українську війну, її героїв і досвід ведення бойових дій.
Також розширено та доповнено теми розділів з вогневої підготовки, медичної допомоги та цивільного захисту.
У програмі “Основи здоров’я” додані уроки, де будуть подавати інформацію, пов’язану з ризиками воєнного часу: як працює система оповіщення населення, як діяти при повітряній тривозі, обстрілах і так далі.
Література і мова
Зі шкільної програми по “Зарубіжній літературі” прибрали практично всіх російських і білоруських авторів. Залишили тільки ті твори, які написали письменники, чия творчість пов’язана з Україною.
Це М. Гоголь, В. Короленко, М. Булгаков “Собаче серце” – твори будуть вивчатися за вибором учителя та учнів.
У списку літератури для позакласного читання залишені (на вибір викладача) Ільф і Петров “12 стільців” і А.Кузнєцов “Бабин Яр”. У переліку літератури також залишився кримськотатарський письменник Т. Халілов.
Разом російських письменників школярі вивчатимуть творчість Жана де Лафонтена, О. Генрі, Анни Гавальди, У. Старка, Джона Бойна, Е. Шмітта, Йозефа Рота, О. Гранаха.
У блоці вивчення шедеврів світової лірики російські поети замінені на іноземних. Російську мову з переліку рекомендованих для використання в освітньому процесі вилучено.
Останніми роками цифровізація документообігу в Україні розвивається семимильними кроками. Серед іншого в мобільному застосунку «Дія»…
Ракетно-дронові удари РФ скоротили потужності виробництва електроенергії в Україні. І російські удари, очевидно, продовжаться. Які…
Холодний вітер і дощ, місцями зі снігом, що пройшлися сьогодні Україною, завтра поступляться антициклону. Раніше…
І до чого тут Залужний? Народний депутат та секретар Комітету Верховної Ради з питань національної…
В Україні пенсіонери повинні обов’язково проходити ідентифікацію. У разі її відсутності виплати можуть бути призупинені.…
В Україні посилюють відстеження порушників мобілізаційного законодавства та правил військового обліку. Як інформує "ТСН", про…