facebook

“Справжня “лихоманка” в обмінниках”: експерти сказали, коли чекати на долар по 50 грн

Курс валют б’є рекорди, експерти стежать за розвитком ситуації та попереджають українців про можливі подальші зміни. Українці тривожаться, що так “долар по 50” може стати реальністю.

Як інформує “Кореспондент”, в уряді прогнозують, що у 2023 році курс долара досягне 50 гривень.

Проте вже зараз, 2022 року, гривня впевнено рухається до цієї цифри.

Так, сьогодні, 28 вересня, середній курс купівлі готівкового долара в українських банках порівняно з вівторком впав на 26 коп. та становить 41,12 грн. Курс продажу опустився на 29 коп. та становив 42,02 грн.++

 

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Мінімальний курс купівлі долара у банках становить – 39,8 грн., максимальний – 41,7 грн. Для продажу мінімальний курс – 41,4 грн., максимальний – 42,4 грн.

Середній курс купівлі євро впав на 54 коп. та становить 39,24 грн. Середній курс продажу знизився на 58 коп. та становив 40,43 грн.

Мінімальний курс купівлі для євро становить – 38,4 грн., максимальний – 39,8 грн. Для продажу мінімальний курс – 40 грн., максимальний – 41 грн.

Крім того, курс долара на чорному ринку становив 42,06 – 42,31 грн, а у вівторок, 27 вересня, коливався на рівні 42,05 – 42,35 грн

Щодо “чорного” курсу євро, то курсові спреди стрімко скоротилися, а середній курс купівлі тимчасово перевищив курс продажу.

Котирування на цей час становлять 40,38 – 40,30 грн. Для порівняння, у вівторок курс коливався на рівні 40,04 – 40,43 грн.

Варто також зазначити, що минулого тижня в Україні курс готівкового долара до гривні досяг позначки 45 гривень/долар, що стало рекордом в історії української валюти. У НБУ пояснили, із чим пов’язаний цей стрибок.

“Готівковий валютний ринок залишається досить чутливим до змін інформаційного середовища.

Так, поточні коливання на готівковому ринку пов’язані насамперед із психологічним фактором на тлі спроб Росії залякати Україну загальною мобілізацією”, – повідомили в коментарі співробітники НБУ.

Напередодні вийшла аналітика у фінансовому тижневику інвестгрупи ICU. Там йдеться про те, що спроби НБУ забезпечити ринок готівковою валютою поки що виявилися недостатніми для стабілізації ринку, очевидно через посилення негативних настроїв, викликаних ескалацією війни.

Зазначається, що регулятор продав майже 100 млн готівкової валюти за безготівкову понеділок минулого року, але попит на валюту в касах банків це не задовольнило. Більшість банків поки що не продають готівкову валюту, а використовують її виключно для повернення валютних депозитів.

“За минулий тиждень курс гривні в касах 10 банків, які є найбільшими емітентами платіжних карток, послабшав з 39,4-40,4 грн/дол. до 40,6-41,6 грн/дол. Не обійшло послаблення гривні та карткові розрахунки. Після тривалої паузи деякі великі банки підняли курси валют на картки: гривня для карток послабшала з 36,7-37,37 до 36,75-37,57 грн/дол.”, – йдеться в повідомленні.

Аналітики ICU зазначають, що настрої населення погіршилися після оголошення Росією референдумів на окупованих українських теренах, а також мобілізації.

“НБУ вкотре наголосив минулого тижня, що, незважаючи на зростання дисбалансів на ринку, він не має наміру найближчим часом переглядати офіційний курс гривні. Поточний рівень резервів НБУ вважає достатнім для згладжування поточних дисбалансів. Ми також не очікуємо перегляду офіційного курсу найближчим часом час”, – повідомили у компанії.

Наголошується, що готівковий ринок і надалі залишатиметься під впливом новин про спроби РФ анексувати окуповані українські території. Тому нервозність зберігатиметься і психологічні чинники перевалюватимуть на ринку.

Коли чекати на долар по 50

Втім, не всі експерти погоджуються з тим, що курс валют змінився через мобілізацію до РФ. Борис Кушнірук, економічний експерт, у коментарі ЗМІ розповів, що девальваційний стрибок долара розпочався раніше, ніж стартувала мобілізація до РФ.

“У НБУ немає достатніх резервів для підкріплення готівкового ринку. Готівковий ринок фактично забезпечує валютою сам себе – те, що банки купують у населення, населенню і продають. Це провокує можливості для тиску на валютний ринок”, – вважає Борис Кушнірук.

Але психологічні чинники в жодному разі відкидати не можна. Валютний ринок і надалі залишатиметься під впливом новин про спроби Росії забрати нові території, вважає старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович.

“Настрої населення погіршилися після оголошення Росією референдумів на окупованих українських територіях, а також мобілізації. НБУ вкотре наголосив минулого тижня, що, незважаючи на зростання дисбалансів на ринку, він не має наміру найближчим часом переглядати офіційний курс гривні”, – зазначив Котович у коментарі РБК.

При цьому сьогоднішня різниця між офіційним курсом і курсом на готівковому ринку цілком допустима, кажуть експерти. Вона певною мірою може навіть стримувати курс готівкового долара, зазначив доктор економічних наук, професор Олексій Плотніков.

“У даній ситуації, при чинному офіційному курсі, відкат готівкового курсу до 40 або 39 гривень за долар у теорії зберігається. Але якщо офіційний курс буде збільшений, то і курс готівкового долара, за традицією, що вже склалася, піде вгору і вийде на рівень 45- 50 гривень за долар”, – зазначив Плотніков у коментарі ЗМІ.

Економічний експерт Олександр Хмелевський розповів, що за підсумками поточного року очікується скорочення ВВП України на 40%, що призведе до скорочення валютних надходжень і зростання курсу долара.

Як він пояснив коментарі ЗМІ, обсяг імпорту залишається суттєвим, адже через скорочення власного виробництва багато товарів доводиться завозити. Насамперед це стосується продукції військового призначення та енергоносіїв, ціни на які зараз знаходяться на рекордних рівнях.

“У таких умовах забезпечувати відносну стабілізацію гривні вдається завдяки іноземним кредитам та грантам. Однак обсяги західних коштів, які отримує Україна, значно нижчі, ніж очікування Мінфіну та НБУ.

Враховуючи, що восени попит на валюту зросте, а валютні надходження істотно відставатимуть, Нацбанку доведеться збільшити продаж валюти за рахунок валютних резервів”, – наголосив експерт.

Хмелевський прогнозує, що курс готівкової валюти зростатиме. На його думку, ймовірно, що до кінця року курс готівкового долара зросте до 50 гривень.

Експерт також не виключає, що восени Нацбанк буде змушений провести чергову офіційну девальвацію гривні, і офіційний курс гривні може бути знижений до 45 гривень за долар.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.

Вам також може бути цікаво...