У Вовчанську на Харківщині сотні людей пройшли через катівні росіян. Та в них залишалась віра в Україну попри катування та окупацію.
Серед білого дня у Вовчанську людей викрадали, а потім тижнями тримали без їжі, не давали води. Серед тих, хто пройшов тортури, були і медики, і вчителі, йдеться в ТСН.
“20 липня в районі лише на моїй школі висів прапор України”, – розповідає Лідія Миколаївна, яка до окупації вона 42 роки пропрацювала в Іванівській школі вчителькою української та директоркою.
Викладати за російськими підручниками жінка відмовилася, як і видавати учням свідоцтва з російським гербом, тож окупанти обурилися. “Розказували, що сюди вже більше Україна не повернеться. Ми повинні вчити дітей, виховувати і все. І наголосили, що я звільнена”, – пригадує жінка.
І тоді пані Лідія вирішила тікати до Харкова, але на блокпості з’ясувалося, що її прізвище в списках на затримання. “Один підходить і каже мені: «Яку ти ***, везеш інформацію в Харків?». Я кажу: “Я ніякої інформації не везу”. Він одразу автомат мені під бороду, а другий: «Закрий рот». І витягнув пістолет, чи шо: «щас мозги вилетять», а я кажу: «Хай вилітають, я не боюсь нічого, мені 60 років, я вірна Україні», – розповідає директорка.
Жінці надягли мішок на голову, замотали скотчем та завезли обстріляними вулицями у вже переповнений підвал місцевого заводу. “Не пити, не їжу, нічого. Ні, один прийшов з насмішкою: «Яблуко будеш?». Кажу: «Я не голодна», – ділиться спогадами колишня бранка.
Потрапити у катівню в окупованому місті можна було за найменше. Медсестру Ірину з чоловіком затримали, бо не захотіли вішати російський прапор на відділенні швидкої. “Тримали нас в камері дві доби. В одній – 20 людей, жінки і чоловіки. Навіть до туалету не пускали. Спали на піддонах”,- розповідає молодша медсестра Ірина Залізовська.
Головну лікарку арештували за відмову видавати зарплату в рублях. Після тортур її ледве впізнали, розповідають підлеглі. “Схудла, вона у два рази менше стала. Важко, каже було. У вісім ранку відкривають до туалету і у вісім вечора і все. А так стоїть відро. І їх там було 14 чоловіків і вона одна жінка”, – розповідає лікарка.
Відпустили в’язнів росіяни лише, коли ЗСУ підійшли до міста. “Відчинили і сказали швидко тікайте, а то вас розтріляють”, – додає Ірина.
Перше, що зробили медики після звільнення – повісили український прапор на лікарні.
На вулицях Вовчанська і досі сліди перебування росіян – обстріляні будинки, залишки ракети на дорозі, пропагандистські плакати… Але люди прибирають за окупантами і мріють повернутися до нормального життя.
Процес отримання відстрочки від мобілізації потребує уважного підходу та розуміння нюансів. Навіть наявність адміністративних штрафів…
Такі зміни є частиною загальної стратегії Європейського Союзу щодо модернізації та посилення контролю над своїми…
Таким чином, важливість цієї доплати важко переоцінити, оскільки вона допомагає значно покращити фінансове становище людей…
Реалізація закону вимагатиме суворого дотримання норм захисту даних та відкритого діалогу з громадянами, щоб подолати…
Обвал гривні? Експерти спрогнозували, скільки невдовзі коштуватиме долар. Здорожчання готівкового долара очікується вже до кінця…
У 2025 році чорнобильці зможуть отримати надбавки до пенсій в розмірі 2361 грн. Про це…