Людмила Гусейнова з Новоазовська провела у донецькому СІЗО три роки та 13 днів. Відому активістку російські окупанти затримали за посади у соціальних мережах. Її звільнили з полону у рамках “жіночого обміну” 17 жовтня.
Історію звільненої Людмили Гусейнової розповіли у ВВС Україна.
Людмила разом із чоловіком ще у 2014 році залишилася на окупованій Росією території Донецької області. Вона допомагала сім’ям та дітям, які опинилися у важких обставинах і не приховувала свою проукраїнську позицію.
У 2019 році її затримали прямо на робочому місці. На Гусейнову донесли “колеги” і причиною арешту стали ще і її пости у соціальних мережах. Чоловік Людмили почув її голос у телефоні 17 жовтня – її звільнили в рамках “жіночого обміну” 17 жовтня разом із ще 12 цивільними.
На її будинку довго висів український прапор
Людмила Гусейнова працювала інженером з техніки безпеки на птахофабриці у Новоазовську. Коли Росія вторглася на територію Донецької області, вона з чоловіком вирішила не їхати й по суті взяла на себе функції дитячого омбудсмена на окупованій території.
Вона займалася дітьми із сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах.
“Люда була завжди відчайдушною. По-перше, вона залишилася в Новоазовську. Довгий час над їхнім будинком висів синьо-жовтий прапор. Потім з міркувань безпеки його зняли. Могла йти по селу і вітатись: Добрий день. Навіть колеги через це поскаржилися” на неї директору”, – розповіла її подруга Ліна Кущ.
Гусейнова разом з однодумцями знаходила ресурси в Україні та за кордоном, щоб допомогти дітям у Новоазовську та в навколишніх селах.
“Пам’ятаю, як перед Новим роком ми підписували дітям з окупованої території листівки. Це було зворушливо. А ми отримали звідти дитячі малюнки. Коли Люда привозила щось для дітей, казала: це вам від України”, – розповідає Ліна Кущ.
Для Людмили було важливо, щоб діти на окупованих територіях зберігали зв’язок з Україною та знали, що вони українці та їх підтримують.
Ліна Кущ каже, що вона була “неформальним омбудсменом” дітей на окупованих територіях. Але вона при цьому була одна і підтримати її не було кому.
“Слава Україні!” на піску
Як розповів Дмитро Пархоменко, Людмилу забрали з роботи у жовтні 2019 року. Їй навіть дозволили повернутися додому та взяти необхідні речі.
А потім вона просто зникла. Чоловікові знайомі казали, що через 4-5 днів все рішиться. Але цього не сталося, і він гадки не мав, де Людмила.
Майже місяць Пархоменко безрезультатно намагався знайти дружину у всіх інстанціях окупаційної влади. А потім виїхав на підконтрольну Україні територію. У Києві він звернувся до поліції та СБУ – написав заяви.
Пізніше з’ясувалося, що Людмилу Гусейнову звинувачували у шпигунстві, екстремізмі та зраді. Чоловік розповів, що всі звинувачення були на підставі постів у соціальних мережах, фотографіях із написом: “Слава Україні” на піску, на підставі кількох свідчень людей про те, що вона допомагає українцям та зневажає окупантів “ДНР”.
Арешт Людмили став шоком для її друзів. Місяць її утримували у сумнозвісній в’язниці “Ізоляція” у Донецьку, звідки регулярно возили на допити. А потім перевели до СІЗО.
Як каже Ліна Кущ, це було певною перемогою, оскільки на окупованих територіях СІЗО – це певні правила та гарантія, що людина не зникне, як в інших місцях утримання.
Для себе Людмила нічого не просила, але просила піклуватися про дітей у колишньому сільському інтернаті в Новоазовському районі.
У 2021 році Гусейнова (Пархоменко – за чоловіком) стала лауреаткою Національної правозахисної премії – заочно.
Ліна Кущ зазначає, що Людмила за дітей готова була йти напролом, навіть крізь погрози. Вона за них просто воювала.
У полоні – 3 роки та 13 днів
17 жовтня Дмитру Пархоменко зателефонували та повідомили, що його дружина Людмила повертається додому в рамках обміну полоненими. А потім Людмила йому зателефонувала сама.
Наразі вона знаходиться у Дніпрі та проходить медичне обстеження. Дмитро з нетерпінням чекає на зустріч із дружиною, і розуміє, що поспішати зараз не потрібно.
“Все закінчилося добре. Слава Богу. Гірше вже не буде”, – додає він.
Середній курс продажу долара піднявся до 42,05 гривень, а курс євро зріс до 44,35 гривень.…
Багатьох громадян України хвилює питання, кого мобілізовуватимуть до ЗСУ з 1 січня. Україна продовжує мобілізацію…
У 2025 році частина українських пенсіонерів може позбутися доплат до пенсій або навіть усіх виплат.…
У четвер, 19 грудня, у більшості регіонів України очікують нічні заморозки - температура повітря опуститься…
Дискусія про зниження мобілізаційного віку в Україні має більше політичного, ніж практичного характеру. Сучасна війна,…
У сусідній з Тернопільщиною області виявили спалах небезпечного захворювання: поширюється страшний вірус. Як інформує "ЛП",…