facebook

Військовий експерт Мельник: атаки дронами і ракетами не вічні. Коли це скінчиться? Інтерв’ю

Терор, який влаштувала Україні країна-агресор Росія, завдаючи ударів по українських містах ракетами та дронами-камікадзе, не може тривати вічно з низки об’єктивних причин. Зокрема тому, що РФ виснажила запаси “високоточної” зброї, наприклад, крилатих ракет “Калібр”. Українські Сили оборони навчилися знищувати до 90% іранських “Шахедів”.

Військовий експерт Мельник: атаки дронами і ракетами не вічні. Коли це скінчиться? Інтерв’ю

Певною ознакою того, що ворог вичерпав ресурс і інтенсивність обстрілів зменшиться, буде заява глави Кремля Володимира Путіна про те, що “цілі досягнуті”. Водночас масовані атаки на Київ та інші міста України ще більше консолідували союзників нашої країни, а отже, протиракетні та протиповітряні засоби Україна може отримати у найкоротші терміни. Таку думку в ексклюзивному інтерв’ю OBOZREVATEL висловив співдиректор програм зовнішньої політики, координатор міжнародних проєктів Центру Разумкова, військовий експерт Олексій Мельник.

– Яка ваша думка щодо атак на Київ та інші міста України? Розвідка Великої Британії вважає, що метою цієї кампанії є заподіяння широкомасштабних збитків енергорозподільчій мережі України. Натомість в Інституті вивчення війни (ISW) вважають, що головна мета агресора – психологічний терор населення України.

– Я абсолютно погоджуюся з цими висновками. У них принаймні дві головних цілі: перша – тероризувати цивільне населення з розрахунку на те, що це може спричинити не лише додаткові страждання, але й внутрішню дестабілізацію.

Шлях, який обрала Росія, – це абсолютно цинічні і прагматичні розрахунки. Найбільш болючими ці удари є саме напередодні зими, тому що зима – це підвищені потреби в енергоспоживанні.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Друге, на що звертають увагу і зарубіжні експерти, – в такий спосіб російське керівництво намагається компенсувати відсутність успіхів на полі бою і подати це російській публіці як рішучі дії. Тут варто зауважити, що в російських соцмережах, які я час від часу переглядаю, це дійсно знаходить дуже позитивний відгук.

Росіяни щиро радіють тому, що Україну, як вони кажуть, “заганяють у кам’яний вік”. Це дуже тривожний сигнал, тому що він свідчить про серйозні психологічні відхилення вже на рівні російського суспільства, на рівні країни. Це абсолютно чіткі ознаки садизму, коли людина отримує задоволення від страждань іншого.

Чи стане їм від цього краще жити? Не впевнений. Але принаймні це їх дуже тішить.

– На вашу думку, як довго триватиме ця ракетна кампанія агресора і як це припинити?

– Якщо починати з позитивних прогнозів, то це не може тривати ані вічно, ані доволі довгий час, оскільки, згідно з авторитетними експертними оцінками, Росія суттєво виснажила свої запаси так званої їхньої високоточної зброї. Насамперед йдеться про “Калібри”, до ударів яких Україна була доволі вразлива.

Ті безпілотники, які продовжують приносити багато страждань і руйнувань Україні, як ми бачимо, здебільшого знищуються. Як ми знаємо, перші атаки були практично безкарними, але, за останніми повідомленнями, до 80-90% цих безпілотників знищується нашою системою протиповітряної оборони, вогневими засобами чи засобами радіоелектронної боротьби.

Це класичний приклад того, коли з’являється якесь нове озброєння, воно має короткочасний ефект, тому що потім протилежна сторона знаходить тактичні прийоми або зброю, щоб нейтралізувати цю загрозу.

Якщо говорити про певний сигнал щодо того, коли може якщо не припинитись, то принаймні знизитися інтенсивність, то його може дати Владімір Владімірович. Треба слухати, коли він відрапортує про те, що “цілі досягнуті”. Звісно, це не означатиме, що він припинить стріляти, але це буде ознака того, що принаймні вони вичерпали можливості завдання подальшої шкоди.

– Але Іран вже збирається постачати Росії балістичні ракети. Що з цим робити?

– Так, є підтвердження того, що вони або поставляють, або мають намір поставляти. Окрім протидії, яку вже вчиняють наші Сили оборони, є велика надія і розрахунок на наших західних партнерів. Є ознаки того, що з’являється розуміння, як це стало можливим.

Це питання не вирішиться негайно, але у наших партнерів у Європі та США є важелі впливу на керівництво Ірану. Окрім того, всередині самого Ірану відбуваються доволі динамічні процеси, внутрішні протести. Тому, можливо, з’явиться радикальне рішення, якщо протести переростуть у революційні події.

– Дійсно, більша частина так званих дронів-камікадзе знищується нашими Силами оборони. Але чи можемо ми розраховувати на те, що протиповітряні, протиракетні засоби захисту, які нададуть наші союзники, повністю зможуть убезпечити українців від цих ударів?

– Стовідсоткової гарантії захисту наразі не можуть забезпечити жодні, навіть найбільш сучасні системи. Йдеться просто про прийнятний рівень нейтралізації загроз. Рішенням тут є нарощування можливостей.

Дійсно, є позитивні новини стосовно постачання Україні таких систем. Окрім того, щоразу, коли Росія вчиняє щось подібне, щоб підірвати здатність України до опору, вона досягає протилежного ефекту. Ці масовані удари, які тривають вже другий тиждень, стали, мабуть, найбільш потужним аргументом на користь підтримки України. З розумінням технічних обмежень, які є, ми можемо сподіватися на те, що темпи і обсяги постачання засобів, які забезпечують захист від ракетних, авіаційних атак, будуть зростати.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.

Вам також може бути цікаво...