facebook

“Алкоголіки, наркомани, туберкульозники”: бережанців закликали припинити “хейтити” вимушених переселенців

Бережанщина від 3 листопада буквально гуде розмовами про внутрішньо переміщених осіб з Донеччини, яких поселили у місцевій школі №3. Громадою ширяться чутки, що переселенці зловживають алкоголем, дебоширять, мають численні захворювання.

"Алкоголіки, наркомани, туберкульозники": бережанців закликали припинити "хейтити" вимушених переселенців

Ситуація загострилась, коли міська рада вирішила надати прихисток новоприбулим ще у приміщенні дитсадка «Сонечко». Натомість люди, які тікали від війни, також шоковані таким ставленням. Багато хто навіть готовий повернутися назад, аби на них не тикали пальцями.

У час, коли в країні і далі триває війна, ми, українці, просто не маємо права ділити країну на захід і схід, наголошує 20 хвилин. Нас довго цькували один проти одного. Які шляхи примирення можливі, що збирається робити влада у Бережанах та на Тернопільщині, аби помирити людей, з’ясовували наші журналісти. Отож, 7 листопада ми самі поїхали в Бережани, щоб подивитися на конфлікт зсередини.

Голова Бережанської міської громади Ростислав Бортник розповідає, що керівництво громади заздалегідь розробило план розміщення людей у випадку масового переселення населення з окупованих територій та тих, де тривають бойові дії. За планом, тут можуть розмістити 9600 переселенців. У такому випадку сама громада збільшиться на 1/3.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Від 24 лютого людей, які прибували сюди, розселяли по освітніх закладах – дитсадках та у Бережанській школі №3. Там є душ, туалети та соціальна столова, де вони харчуються безкоштовно чи за системою знижок. У наступні місяці переселенці поступово покидали дитсадки, а школа ще довго залишалась опорним пунктом для тих, хто не мав куди переїхати. Після того, як у липні Ірина Верещук (нагадаємо, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій) заявила, що до початку навчального року для ВПО, які перебувають у школах, слід знайти альтернативні варіанти житла, людей із третьої школи розселили по населених пунктах громади. Дехто знайшов собі приватне житло. Тобто до листопада переселенців у школі не було.

– 3 листопада до нас привезли 87 внутрішньо переміщених осіб з Бахмутського напрямку. Це люди різного віку, серед них є жінки, діти, чоловіки, пенсіонери тощо. У закладах освіти, де є денне навчання, не можна розміщувати переселенців. А натомість у школах, де змішаний формат, це робити не заборонено. У Бережанах школа №3 навчається за таким форматом. Тому ми першочергово поселили людей там, – пояснює мер Ростислав Бортник.

Фото з Фейсбук-сторінки Тернопільської ОДА. На ньому пані Алла з міста Часів Яр, історію якої читайте у наступному матеріалі.

Через звернення батьків, які боялись за безпеку дітей, котрі навчаються у школі, влада шукала для мешканців Донеччини іншу тимчасову домівку. Так запропонували переселити людей до дитсадка «Сонечко». Діти й вихователі цього дошкільного закладу мали перейти в інші садки, відбулось би «укрупнення».

– Звісно, кількість дітей в групах зросла би, але ж не всі вони наразі заповнені на 100%. Багато малюків за кордоном, є ті, які хворіють, або не відвідують навчальні заклади з міркувань безпеки. Батьки мали би з розумінням поставитися до ситуації в Україні, адже люди, які приїхали з Донеччини, потребують допомоги, – зауважує пан Бортник.

Чи розпивали алкоголь у школі?

Мер пояснює, чому розмістив допис у Фейсбуці. Говорить, що накипіло, і йому дійсно трохи соромно за свою громаду. У час війни люди мали би бути згуртовані, дружні, підтримувати тих, хто врятувався від звірств російської армії і змушений був покинути свій дім.

 

Серед внутрішньо переміщених осіб багато літніх, немічних людей

– Мені прикро, що наші люди почали звинувачувати переселенців у чомусь, висували хибні звинувачення, що ми прийняли алкоголіків, наркоманів, туберкульозників, злочинців, – продовжує міський голова.

Факт розпиття алкоголю деякими внутрішньо переміщеними особами дійсно був зафіксований, каже мер Бережан. Спершу чоловікам дали попередження. Коли це не допомогло, на місце викликали поліцію. За словами Ростислава Бортника, правоохоронці склали адмінпротокол, щоб переселенці, які випивали, усвідомили серйозність наслідків своїх вчинків. Одна сім’я, із найактивніших поціновувачів алкоголю, самостійно з’їхала зі школи.

Про те, що випадок розпивання алкоголю був, говорять і самі переселенці.

– Є кілька людей, які «прославились», а тепер страждають всі інші, – розповідає одна з жінок. – Кілька чоловіків випивали. Навіть не хочу згадувати, що вони робили. Але тепер місцеві думатимуть, що всі ми такі. Тут багато пенсіонерів, хворих людей, жінки з дітьми. Ми звичайні українці та не хочемо, щоб у нас тикали пальцями через те, що ми переселенці. Люди всі різні, зрозумійте!

У той же час Сергій Крета, керівник сектору комунікації головного управління Національної поліції у Тернопільській області, переконує, що офіційних звернень про те, що хтось розпивав алкоголь чи хуліганив у Бережанській ЗОШ №3, до місцевого відділку поліції не надходило. Відповідно, освідчення драгером на факт вживання алкогольних напоїв не проводили.

– Після цього випадку наші працівники регулярно моніторили ситуацію у школі. Переселенці заспокоїлись, більше алкоголь ніхто не вживав. Я звертаюсь до мешканців нашої громади. Усвідомте, у яких умовах до листопада знаходились люди, які до нас приїхали. Так, дехто випив і вже поніс міру покарання. Але не рівняйте всіх під одну копірку! – говорить Ростислав Бортник.

Де далі житимуть

Ми запитали у мера Бережан, чому внутрішньо переміщених осіб хотіли розмістити на базі дитсадка «Сонечко». Невже у громаді більше немає інших приміщень? Люди пропонували розмістити жителів зі сходу країни в Бережанському обласному дитячому гастроентерологічному санаторії. Це комунальне підприємство перебуває на балансі Тернопільської обласної ради.

 

Бережанський санаторій пустував чотири роки

– Ми від початку війни звертались до обласної ради з листами і проханням розмістити там переселенців. Також влітку просили дати дозвіл організувати там табір для реабілітації дітей-внутрішньо переміщених осіб. Ми подавали клопотання, щоб розконсервувати санаторій, але на жаль, у всіх випадках отримували відмову. Після того, як я написав свій допис у Фейсбуці і конфліктну ситуацію почали обговорювати дуже бурхливо, я мав розмову з керівництвом Тернопільської обласної військової адміністрації. Вони узгодили питання з обласною радою щодо розконсервації санаторію, – каже нам Ростислав Бортник.

Цей процес розпочали вже 6 листопада. Він триває досі. Зараз, як ми дізналися, у санаторії запустили котельню, облаштували кухню і їдальню, забезпечили переселенців продуктами, ліжками і речами. Уже 7 листопада туди почали перевозити донеччан третьої школи. А коли того ж дня у громаду привезли ще 20 переселенців, їх заселили у санаторій відразу. Як пообіцяв Ростислав Бортник, 8 листопада всіх переселенців переведуть у санаторій. Натомість у третій школі приберуть і запустять навчальний процес. І в дитячий садочок «Сонечко» нікого поселяти вже не будуть, запевняє влада!

Переселенців активно залучають до життя Бережанської громади. Їм надають робочі місця, коли ті з’являються (адже громада невелика і варіантів працевлаштування небагато). Чимало ВПО залучені до організації харчування в соціальній їдальні. Дехто з тих, хто довше тут мешкає, створили громадську організацію, а також креативний хаб, у якому реалізують проєкти. Приміром, облаштовували дитмайданчик, аби подякувати бережанцям за гостинність.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.

Вам також може бути цікаво...