facebook

Українцям за кілька тижнів перерахують пенсії: кому вже додали до 95 тис. і хто отримає на 660 грн більше

В Україні груднева індексація пенсій зачепить лише найбідніших. Надбавка для більшості становитиме всього близько 66 грн. Найбільше пощастить тим пенсіонерам, які зараз одержують максимальні виплати (вони обмежені десятьма мінімалками).

Про те, як перерахують пенсії та чи є можливість для більш суттєвого перерахунку виплат, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Як і кому перерахують пенсії

В Україні з 1 грудня мінімальну пенсію збільшать із 2027 до 2093 грн, а максимальну пенсію піднімуть одразу на 660 грн – до 20 930 грн. Такий перерахунок пов’язаний із підвищенням прожиткового мінімуму, який передбачено у бюджеті країни на 2022 рік.

Бюджет розробляли ще минулого року, коли вважали, що розмір інфляції буде на рівні 6,2%. І таке незначне підвищення пенсій мало компенсувати зростання цін. Однак повномасштабна війна внесла свої корективи – інфляція буде близько 30%, але на підвищення пенсій на 30% у бюджеті грошей немає.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Збільшення на 66 грн отримає приблизно 1,5 млн осіб, розповідає OBOZREVATEL старша наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко. “Це підвищення відчують лише люди, які сидять на прожитковому мінімумі. Таких залишилося дуже мало. У нас були зростання, пов’язані з віковими добавками. Таких людей, у яких пенсії на прожитковому мінімумі, це 1,5 млн осіб”, – зазначає експертка.

Середня ж пенсія, за даними Пенсійного фонду, становить 4539,3 грн. Ті українці, які й зараз одержують більше ніж 2093 грн, грудневого підвищення на собі не відчують. Або збільшення буде незначним. Так, разом із прожитковим мінімумом також на 6,6 грн збільшать надбавку за стаж понад норму.

“Підвищення зачепить невелику кількість пенсіонерів. Це люди з інвалідністю, пенсіонери внаслідок втрати годувальника, люди з невеликим стажем, які отримували мінімальну зарплату. Зараз важко орієнтуватися в цифрах. Це якщо орієнтуватися на цифри, які були до початку війни”, – каже Ткаченко.

Проблема полягає в тому, що таке підвищення пенсій фактично ніяк не змінить матеріальне становище пенсіонерів із найменшими виплатами. Усі вони вже опинилися за межею бідності. Фактичний прожитковий мінімум публікувати Мінсоц перестав. Але вже на початок року він для пенсіонера складав 3962 грн. З урахуванням інфляції він може становити вже близько 5 тис. грн. І всі пенсіонери, які отримують менше, перебувають за межею бідності.

Андрій Рева, колишній міністр соцполітики, певен: можливість підвищити пенсії є вже зараз. Логіка проста: для підвищення пенсій потрібно “знайти” близько 50 млрд грн. Навіть якщо їх надрукувати, гроші витратять на споживання, це дозволить зберегти попит на товари та послуги українських підприємств.

“У нас держбюджет вільний, його ніхто не контролює. МВФ зокрема. Вибачте, 68 млрд грн на дороги ж знайшли. Вони лише 40 млрд грн на індексацію із 60 млрд грн передбачили, і то після скандалу. Щоб дати поштовх економіці, треба стимулювати споживання, треба додати тим, хто споживає українські товари, найбіднішим українцям. Мінімальну пенсію потрібно хоча б на 1 тис. грн підвищити”, – вважає Рева.

По-справжньому багаті пенсіонери: хто отримує найбільше

В Україні є окрема “каста” пенсіонерів – судді. Лише за 10 місяців поточного року, як ідеться у звітності ПФУ, що є у розпорядженні OBOZREVATEL, сума їхніх пенсій зросла приблизно на 7 тис. грн і досягла 95,1 тис. грн. Такими темпами до кінця року вони отримуватимуть стільки ж, як і українські воїни на передовій.

Середню пенсію у 95 139 грн одержує 3601 особа: судді на заслуженому відпочинку (у відставці). Їхня висока пенсія пояснюється не лише високими зарплатами. Справа в тому, що для них діють спеціальні правила. Якщо звичайний українець отримує свою виплату за формулою, то для суддів усе ще діє окреме правило: вони одержують відсоток від зарплати чинного судді.

У формулі для “простих українців” для розрахунку беруть середню зарплату по країні за три роки, опісля її множать на співвідношення власної зарплати до середньої, на стаж у роках та на 1%. Як результат, навіть за 35 років стажу та середньої зарплати можна претендувати на 35% від середньої зарплати за три роки (а вона нижча, ніж актуальна середня зарплата).

Суддя ж, який працював 35 років, може отримувати 90% зарплати чинного судді. Та й на цьому не все. Звичайні українці навіть із величезними зарплатами можуть отримати пенсію, розмір якої не перевищує 10 мінімальних. На цей момент це 20 930 грн. Суддів це обмеження не стосується.

Рева зазначає: йдеться не про пенсію, а про довічне утримання. При цьому зменшувати вже наявні гарантії згідно із законом заборонено. “Суддя не отримує пенсію. У нього не пенсія, у нього утримання”, – зазначає Рева.

Водночас Ткаченко вважає, що такий розмір виплати суддям порушує принцип соціальної справедливості. “Звичайно, судді скрізь отримують хороші пенсії. Але такий розрив і без війни був досить кричущим”, – додає експерт.

На пенсіонерів чекає складний рік

У 2023 році індексація пенсій очікується лише у березні. При цьому ті українці, котрі отримували невеликі зарплати (близько мінімальної), імовірно, підвищення не помітять. Загалом більшість українців на заслуженому відпочинку опиняться за межею бідності.

Пенсійна система і до повномасштабної війни тріщала по швах. Розмір виплат не міг зберегти навіть половину достатку працівника в разі його виходу на заслужений відпочинок. Тепер вихід на пенсію фактично гарантує бідність.

І єдиний вихід із ситуації: побудова сильної економіки, розвиток фондового ринку, створення надійних інструментів для інвестицій. Однак ті українці, які вже одержують пенсію або наближаються до пенсійного віку, новими можливостями скористатися вже не встигнуть.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.

Вам також може бути цікаво...