Дата Різдва викликає безліч суперечок серед православних українців. Спробуємо розібрати аргументи “за” і “проти” обох дат.
Дата святкування Різдва в Україні в останні роки стала дискусійним питанням. Православні українці розділилися на два табори – прихильники Різдва 25 грудня і прихильники 7 січня. Більшість віруючих все ще дотримується другої точки зору, але шанувальників дати 25 грудня стає все більше.
Ми розібрали аргументи “за” і “проти” цих двох дат.
Чому варто святкувати Різдво 25 грудня – аргументи
Насправді всі християни святкують 25 грудня Різдво. Однак деякі православні церкви відзначають свято 7 січня, оскільки користуються старим юліанським календарем, який відрізняється від сучасного на 13 днів. Відзначати Різдво за старим літочисленням нелогічно, адже в побуті ми давно користуємося виключно сучасним календарем.
Якщо думка глави ПЦУ митрополита Епіфанія важлива для вас, то він вважає належним відзначати Різдво 25 грудня і вважає, що українцям з часом слід перейти на цю дату. “Ми покликані проводити, перш за все, просвітницьку роботу. Ми святкуємо 25-го, просто за різними календарями. Так, цю помилку треба буде виправити”, – сказав Епіфаній.
Багато прихильників грудневої дати стверджують, що перенесення Різдва Христового на 25 грудня віддалить нас від радянських і російських традицій.
Святкування Різдва після Нового року применшує значення цього свята, робить його “другорядним” і менш очікуваним.
При переході на грудневу дату Різдвяний піст закінчиться до Нового року. Тоді більше віруючих будуть дотримуватися цього посту, адже зараз багато хто порушує його в новорічні свята, коли піст найсуворіший.
Аргументи за святкування Різдва 7 грудня
Для багатьох українців Різдво 7 січня є обов’язковою сімейною традицією і пов’язане з приємними дитячими спогадами, від яких віруючі не готові відмовитися.
Згаданий раніше митрополит Епіфаній вважає, що не можна різко і штучно переводити різдвяні свята на 25 грудня, тому що це розділить і посварить українців, які звикли до січневої дати. За його словами, перехід на 25 грудня має бути мудрим і поступовим.
Перехід на сучасний календар і святкування Різдва 25 грудня призведе до перенесення дат майже всіх православних свят, в тому числі Дня святого Миколая і Хрещення. Таку зміну буде важко прийняти багатьом віруючим.
В українських традиціях 7 січня починався період різдвяних святок, який тривав до Водохреща 19 січня. Цей період має чимало своїх звичаїв і обрядових пісень. Досвід інших країн доводить, що неможливо викорчувати з народної пам’яті багатовікові традиції.
Деякі історики та етнографи стверджують, що традиція відзначати Різдво 7 січня не прийшла до нас з Москви, а навпаки була встановлена в Київській Русі і вже від нас перейшла на нинішні російські землі.
У Біблії жодного разу не згадується точна дата народження Ісуса. Дата 25 грудня обрана умовно і її не можна назвати істинно правильною і сакральною. Тому немає принципової різниці, коли відзначати цю подію.
Висновок
Як ми бачимо, обидві дати Різдва мають свої аргументи. Кожному віруючому варто вирішити, коли відзначати Різдво – але сваритися з рідними з цього приводу не потрібно. І завжди важливо пам’ятати, що справжня віра знаходиться в серці і вчинках, а не в календарі.
Погода у грудні в Україні дійсно дивує. Спершу сонячно, потім захурделить чи заллє дощами. З…
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…
Поліція Рахівщини затримала 46-річного закарпатця, який п’яним вбив знайомого ножем у чужому будинку. Про це…