Хотілось би, щоб приємний факт перемоги Mars Hopper’а надихнув когось у цій державі на бодай якісь дії, котрі можуть допомогти росткам нового пробитись до визнання та реалізації.
Проект українського ультраекономного і дотепного дрона для дослідження приполярних областей Марсу, який використовуватиме наявний на планеті сухий лід (заморожену вуглекислоту) для вироблення електрики та роботи власних реактивних двигунів, отримав перше місце в номінації People’s Choice Awards у всесвітньому конкурсі NASA SpaceApps Challenge.
Mars Hopper виграв, опинившись у компанії інших чудових та дотепних проектів. На кшталт “Канарки” – проекту маленького пристрою, який стежить за життєво важливими показниками організму та кількістю вуглекислоти в довколишньому повітрі (як справжні канарки, яких двісті років тому брали з собою в небезпечні виробки шахтарі), і подає сигнал тривоги, коли щось іде не так. Чи “Сцинтілли” – яка дозволяє в онлайні стежити за забрудненням повітря в усіх кутках земної кулі. Чи FractalNet’у, який дозволить забезпечувати бездротовий зв’язок у шахтах — як земних, так і марсіанських чи астероїдних.
І хотілось би, аби ця перемога не пропала надаремне. Себто NASA, звичайно, звозить учасників проекту на мис Канаверал — полюбуватись черговим космічним запуском. І може навіть колись використає ідеї київської команди у своїх розробках.
Тільки не треба, не треба ці гроші виділяти “для підняття рівня української науки на 26%” – з наступною передачею коштів найпроворнішим ректорам політехнічних інститутів — пардон, університетів, які виграють спринт по керівних кабінетах. Бо якою б не була виділена сума — вона розтечеться по неозорій керівній та адміністративній вертикалі української науки, повільно, місяцями перебираючись від Кабміну до конкретних науковців — і танучи при кожному переході з рівня на рівень, як сніг у червні.
А ті краплини, які дійдуть до адресатів, будуть витрачені на закупівлю нових логарифмічних лінійок максимально можливій кількості причетних — для демонстрації “масового охоплення” у звітності.
Краще зробити конкурс — чи серію конкурсів — на кшталт американського, кошти на який могли б збирати навіть прості громадяни. Хоча й держава цілком могла б долучитись. Але щоб переможців визначало, скажімо, два жюрі — широка публіка та експертна рада авторитетних вчених з різних наукових інституцій. Власне, до проекту могли б долучитись і українські олігархи — даючи гроші на свій, окремий конкурс науки й технологій, де вони б самі й обирали переможців.
І не треба казати, що подібні конкурси — це “божевільно дорого”, і країна, яка воює, не може собі дозволити “витрачати державні кошти на дурниці”. Бо якщо NASA може спокусити тисячі молодих і талановитих людей з усього світу, твердо пообіцявши всього лише звозити їх на запуск на мисі Канаверал — то й Україні не важко було б забезпечити належну винагороду переможцям.
І, приміром, старт ракети зі студентськими мікросупутниками десь у другій половині серпня якогось недалекого від сьогодні року був би набагато кращим салютом для нашої незалежності, ніж черговий дорогий китайський феєрверк на Майдані.
Такі зміни є частиною загальної стратегії Європейського Союзу щодо модернізації та посилення контролю над своїми…
Таким чином, важливість цієї доплати важко переоцінити, оскільки вона допомагає значно покращити фінансове становище людей…
Реалізація закону вимагатиме суворого дотримання норм захисту даних та відкритого діалогу з громадянами, щоб подолати…
Обвал гривні? Експерти спрогнозували, скільки невдовзі коштуватиме долар. Здорожчання готівкового долара очікується вже до кінця…
У 2025 році чорнобильці зможуть отримати надбавки до пенсій в розмірі 2361 грн. Про це…
В Україні вже почали вручати повістки через пошту. Але суттєве покращення мобілізаційного процесу поки не…