facebook

Великий піст 2024: яких правил дотримуватися та кому дозволено не постити

Уже в понеділок, 18 березня, у православних вірян починається Великий піст 2024 – найсуворіший і найтриваліший у році. Потрібен він для тілесного і духовного очищення людини перед світлим Великоднем. Великий піст триває 48 днів – у 2024 році він настане з 18 березня по 4 травня. Харчові обмеження протягом цього періоду неодноразово змінюються, а розібратися з ними допоможе календар харчування.

Великий піст 2024 – що не можна їсти і робити

Харчові заборони Великого посту залежать від дня тижня. Однак є загальні правила, які поширюються на весь період. Протягом усього Великого посту не можна їсти м’ясо, яйця, молочні продукти. Дозволені каші, овочі та фрукти, гриби, бобові, мед, тісто без яєць.

Навіть із такими обмеженнями можна смачно та різноманітно харчуватися. Раніше ми розповідали, що приготувати в піст із дозволених продуктів.

У деякі святкові дні, такі як Благовіщення та Вербна неділя, харчові обмеження послаблюються: дозволяється вживати рибу та пити вино. А останній тиждень посту – Страсна седмиця – навпаки вважається найсуворішим.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

У піст існують не тільки харчові обмеження. На цей період також рекомендується обмежити себе в розвагах, гучних вечірках, шумних святкуваннях. За можливості варто утримуватися від шкідливих звичок. Усе це потрібно для морального виховання людини та духовної підготовки до Великодня.

Кому можна не дотримуватися посту

Піст служить благим цілям, але не має шкодити здоров’ю. Тому від харчових обмежень звільняються люди зі слабким здоров’ям. Церква дозволяє не постити:

дітям до 14 років;
вагітним жінкам і мамам, які годують груддю;
літнім людям;
людям із хронічними хворобами, які потребують особливого режиму харчування;
людям, які займаються важкою фізичною працею.
Якщо ви відчуваєте, що не зможете дотриматися всього посту, то можна почати з малого – наприклад, постити тільки кілька днів на тиждень, або відмовитися тільки від м’яса, але залишити в раціоні яйця.

Календар харчування на Великий піст 2024 року

1 тиждень посту (18-24 березня) – повне утримання від їжі в перший день і сухоїдіння (вживання термічно необроблених продуктів, наприклад, сирих овочів і фруктів, сухофруктів, горіхів) у робочі дні. На вихідних можна їсти термічно оброблену їжу і заправляти її соняшниковою олією, а також пити вино.

2-6 тижні посту (25 березня – 28 квітня) – щовівторка та щочетверга дозволено їсти термічно оброблену їжу без олії, а в понеділок, середу та п’ятницю діє сухоїдіння. У вихідні можна готувати гарячі страви з додаванням олії та пити спиртне, а у великі свята (Благовіщення, Вербну неділю) можна з’їсти рибу.

7 тиждень посту (29 квітня – 4 травня) – у понеділок, вівторок і середу пропонується сухоїдіння. У четвер і суботу можна приготувати гарячі страви без олії. У Страсну п’ятницю (3 травня) рекомендується дотриматися одноденного голодування.

Такий розклад посту діє для служителів церкви і ченців. Звичайним мирянам дозволяється їсти гарячі страви в будні дні, а сухоїдіння для них вважається додатковим подвигом.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.

Вам також може бути цікаво...