Categories: Освіта

Багатьом вчителям та дітям доведеться туго: у школах задумали жорстку заборону – закон уже в Раді

Нардепка реєструє законопроєкт, який зобовʼяже учнів та вчителів говорити українською мовою у школі не тільки під час занять.

“Ми зобовʼязали усі школи із 2021 надавати освітні послуги українською мовою, але проблема полягає в тому, що виходячи з уроку діти, а подекуди й вчителі – переходять на російську. Щоб це змінити, я реєструю законопроєкт, який зобовʼязує говорити українською на перерві, шкільному подвірʼї, стадіоні та всій території школи”, – написала Піпа.

За результатами моніторингу 2023-2024 років, лише 41% учнів спілкуються між собою виключно українською мовою під час уроків та перерв. Депутатка пояснила, що зміни потрібні, зокрема, через тиск на українськомовних дітей, конфлікти через мову і булінг. Також проблема у тому, що дітям, які не говорять українською, важче навчатися.

“Діти, які погано знають українську вже в першому класі – мають труднощі із навчанням у школі, відстають у читанні, гірше засвоюють матеріал. Пізніше мають гірші результати на контрольних, ЗНО/НМТ та мають гірші можливості для вступу та роботи в майбутньому. Звісно, є проблема, що в деяких сімʼях батьки з дітьми говорять російською. Таких батьків я закликаю спілкуватися із дітьми українською”, – каже Наталія Піпа.

Поданий законопроєкт вводить до Закону “Про освіту” поняття “українськомовного середовища” та зобовʼязує засновників, керівників, працівників закладів освіти створювати та підтримувати українськомовне середовище. Законопроєкт передбачає, що вчителі не зможуть переходити на російську на перервах, у їдальні, у приватному спілкуванні на території школи.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Натомість вчителі та директори зможуть проводити просвітницькі заходи, закликати учнів спілкуватися українською і робити зауваження, коли чують російську у дітей. Також законопроєкт пропонує батькам школярів долучатися до створення та підтримання українськомовного середовища в закладі освіти.

“Дуже важливо, щоб використання української мови не закінчувалося 45 хвилинами уроку. Ми маємо позбутися цього умовного правила в головах освітян, учнів та батьків: “Пролунав дзвінок – можна будь-якою мовою” (і ми розуміємо, що ця будь-яка – чомусь російська)”, – вважає Піпа.

Згідно з її законопроєктом, Кабмін та центральні органи виконавчої влади будуть зобов’язані розробити ефективну систему вимірювання мовленнєвих компетенцій дітей.

“Я сподіваюся на підтримку як батьків, так і освітян. Ми маємо обʼєднатися заради наших дітей. Законопроєкт у процесі реєстрації. Усі деталі будуть пізніше, як тільки документ буде опубліковано на сайті Верховної Ради”, – додала Піпа.

Саша

Recent Posts

Мобілізація прискорюється: ВЛК тепер проходитимуть без черг – МО запустило зміни

Міноборони запровадить електронні направлення через "Резерв+" у 2025 році Міністерство оборони України анонсувало важливу реформу,…

17 хв. ago

Субсидії в Україні: хто отримає в 2025 році допомогу, а кому можуть відмовити

Після Нового року українці можуть очікувати змін у програмах субсидій, зокрема у зв'язку з економічними…

1 годину ago

Бій Олександра Усика і Тайсона Ф’юрі в Ер-Ріяді: коли і де дивитися реванш

Спортивні аналітики називають бій-реванш між Олександром Усиком і Тайсоном Ф'юрі легендарною та історичною подією у…

2 години ago

Відстрочки від мобілізації на паузі: українців попередили про “Резерв+”

Студенти, аспіранти й докторанти тимчасово не зможуть отримати відстрочку від мобілізації через застосунок "Резерв+". Причина…

3 години ago

ТЦК невдовзі не стане: несподівана ініціатива Міноборони

Міністерство оборони розробляє варіант повного реформування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Про це на…

5 години ago

“В Україні пенсіонерів очікує справжня несподіванка, ці 3 групи літніх українців отримають гроші”: пенсія стане сюрпризом

Українцям розповіли, хто автоматично отримає доплати до пенсії. Про це свідчить інформація ПФУ. Як інформує…

6 години ago