Тієї кількості людей, яких мобілізували за пів року після набуття чинності закону про мобілізацію, недостатньо. На цьому ще два тижні тому наголошував президент України Володимир Зеленський. Експерти назвали 5 характеристик для працівника в Україні, аби той не втратив відстрочку прямо ще 1 січня.
Як інформують “ФАКТИ”, все, що потрібно знати про мобілізацію в грудні, обговорили з адвокатом Сергієм Костирою та адвокатом Адвокатського об’єднання Юридична компанія АРЕС, головою ради комітету Асоціації правників України (АПУ) з міграційного права, юристом Гарячої лінії АПУ з питань, пов’язаних з військовою агресією, її наслідками та воєнним станом Владиславом Зайцевим.
Темпи мобілізації в Україні
Темпи мобілізації в Україні ще 16 листопада коментував президент України Володимир Зеленський.
За словами глави держави, брак людей на фронті є свідченням того, що за пів року після набуття чинності закону про мобілізацію жодних пів мільйона ніхто точно не мобілізував.
Війна, мобілізація, бронювання, наголосив Володимир Зеленський, є викликами для країни.
Тож потрібно знаходити баланс, щоб не втратити зв’язок між воїном і громадянином у тилу.
Новий порядок бронювання
1 грудня почав діяти новий порядок бронювання.
Усі бронювання із цього дня здійснюватимуться через Дію.
Відтепер регіональні та галузеві критерії критичності підприємств погоджуватимуться з Міноборони та Мінекономіки.
Крім того, для приватного сектору обов’язковими пунктами для бронювання працівників стануть зарплатний критерій та відсутність боргів перед бюджетом.
Зокрема, підприємство не повинно мати заборгованості зі сплати податків до державного та місцевих бюджетів, а також єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб-працівників за останній календарний квартал має становити не нижче за розмір мінімальної заробітної плати в межах країни, помноженої на коефіцієнт 2,5 (тобто становити 20 тис. грн).
Третій критерій підприємство обирає з пропонованих постановою Кабміну №1332 від 22 листопада 2024 року.
Основні зміни нового порядку бронювання
Згідно з урядовою постановою, відстрочки під час мобілізації, які видало Міністерство економіки до набуття чинності цим документом, діятимуть протягом строку, на який вони надані, але не довше, ніж до 28 лютого 2025 року.
Те саме стосуватиметься відстрочок, які були надані через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Дія).
До цієї дати всім підприємствам потрібно буде поновити бронювання своїх працівників відповідно до нових умов (незалежно від того, як і коли воно відбувалося).
Під час підрахунку загальної кількості військовозобов’язаних, з яких потім розраховується 50% для бронювання, не враховуватимуться військовозобов’язані-жінки.
Бронюванню підлягатимуть лише ті працівники, які відпрацювали повний останній календарний квартал (три місяці) та яким нараховується заробітна плата, що не нижча за 20 тис. грн.
Зарахування заброньованого працівника на спеціальний військовий облік здійснюватиметься автоматично протягом 72 годин із моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів за умови, якщо особа:
перебуває на військовому обліку;
перебуває в трудових відносинах із підприємством;
має заробітну плату не меншу за 20 тис. грн;
уточнила військово-облікові дані;
не перебуває в розшуку.
Відстрочка може бути анульована, якщо після бронювання працівника йому нараховуватиметься заробітна плата менша за 20 тис. грн.
Адвокат Сергій Костира пояснює: необхідність аудиту підприємств та організацій, які мають статус критичних та мають право бронювати співробітників, а також нового порядку бронювання постала через невдоволення апарату президента тим, що в Україні наразі 1,5 млн заброньованих.
“Тож ці зміни є логічними, адже на фронті людей бракує, а ті, хто ходять по мирних містах, не надто поспішають до лав Збройних сил України”, – зауважив у коментарі Сергій Костира.
Те, що процес бронювання відбуватиметься онлайн, вважає Сергій Костира, передовсім сприятиме “підсвічуванню” податків.
Крім того, дистанціювання від державних органів зменшить навантаження на останніх та корупцію.
Адвокат Владислав Зайцев погоджується з колегою.
Ці зміни, говорить Владислав Зайцев, мають спростити процедуру, адже в бронюванні лише через портал Дія не буде бюрократичного компонента.
До того ж передбачений новим порядком зарплатний критерій (середній на підприємстві та на заброньованого працівника на рівні 20 тис. грн) сприятиме прозорості зарплатної політики, вважає адвокат юридичної компанії АРЕС.
З іншого боку, продовжує експерт, законодавець дещо ускладнив процес, додававши нові умови для бронювання працівників і зміни критеріїв для отримання статусу критично важливого підприємства.
Тож саме через це, говорить Владислав Зайцев, і можуть постати проблеми для підприємств. Тому бізнесу знову доведеться підлаштовуватися під зміни.
Сергій Костира підсумовує: наскільки продуктивними будуть нововведення, покаже час.
Однак уже зараз адвокат не виключає появи певної напруги в суспільстві.
Має на увазі адвокат, зокрема, як сприйматимуть військові в окопах те, що людина, яка не хоче йти воювати, отримає бронь просто тому, що зафіксувала 20 тис. грн зарплати та обґрунтувала критичну важливість своєї діяльності для держави.
Хто втратить право на відстрочку в грудні
За словами Владислава Зайцева, право на відстрочку в грудні можуть втратити передовсім ті особи, у кого цього місяця закінчується строк бронювання і яким підприємство не має наміру його продовжувати.
Втратять право на відстрочку в грудні також працівники підприємств, яким за результатами аудиту було анульовано статус критично важливого.
Кого можуть мобілізувати в грудні
У цьому питанні, додає Владислав Зайцев, жодних змін не передбачено.
Мобілізувати в грудні так само можуть громадян віком від 25 до 60 років, які не мають дійсного бронювання або відстрочки.
Змін у врученні повісток у грудні теж немає, пояснює Владислав Зайцев.
Як і раніше, повістки можуть бути вручені особисто або поштою (надсиланням рекомендованого листа).
Добровільний військовий облік жінок
29 листопада Комітет із питань національної безпеки Верховної Ради України погодив урядовий законопроєкт 12076.
Згідно з документом, жінки, придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і які виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням для проходження базової військової служби за їхньою заявою братимуться на військовий облік призовників.
Надалі після проходження базової військової служби жінок братимуть на військовий облік військовозобов’язаних.
Новації застосунку Резерв+
У листопаді в застосунку Резерв+ з’явилася можливість оформити відстрочку від мобілізації онлайн.
Сервіс онлайн-відстрочок доступний для:
людей з інвалідністю, які мають актуальне пенсійне посвідчення;
студентів, аспірантів та докторантів (які здобувають освіту в послідовному порядку, тобто після бакалавра – ступінь магістра, а потім навчаються на аспірантурі).
багатодітних батьків, що мають від трьох неповнолітніх дітей у спільному шлюбі.
15 листопада в застосунку Армія+ запрацював механізм переведення між підрозділами.
Завдяки цьому всього за 15-20 хвилин військові можуть подати рапорт про зміну місця служби.
Для подачі рапорту на переведення потрібні:
рекомендаційний лист (відношення) від частини, куди військовий хоче перевестись;
військово-обліковий документ чи посвідчення офіцера.
В окремих випадках:
висновок ВЛК (наприклад, для переведення з бойової до тилової частини за станом здоров’я);
погодження від командира (залишається лише для офіцерів або тих, хто обіймає офіцерську посаду чи у випадку переведення між тиловими або бойовими бригадами).
У разі погодження рапорту автоматично має надійти сповіщення з номером наказу.
У МВС розповіли, хто з водіїв та за що має платити по 10.8 гривень щодня…
Тиждень наповнений як традиційними, так і іншими чинниками, що викличе вже звичні для всіх валютні…
Відмова від поглибленого навчання у 8 класах перетворить сильних учнів на трієчників Реформа "Нова українська…
Для водіїв запрацюють нові правила, що зміниться з 4 лютого Для всіх водіїв запрацюють нові…
Служба безпеки України спільно з Національною поліцією продовжує загальнонаціональну інформаційну кампанію «Спали» ФСБшника». Вона спрямована…
Дружина українського співака і переможця "Голосу країни" Романа Сасанчина пожалілася, що їхня трирічна донька серйозно…