“Мобілізація набуває розмаху і посилення, ці 8 груп громадян не чіпатиме ТЦК”: повістки, втрата бронювання до 1 січня

22 листопада Кабінет Міністрів затвердив Постанову №1332 “Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час”. Згодом, 29 листопада, вніс деякі зміни до неї та доповнив правила, затвердивши зміни до Критеріїв та порядку визнання підприємств критично важливими №1361 та зміни до раніше прийнятих постанов щодо бронюванння №1362.

Як інформує “Бізнес_Центр”, ці документи регулюють критерії та порядок бронювання співробітників.

Критерії визнання підприємства критично важливим

За новими правилами для приватного підприємства є два обов’язкових критерії для отримання статусу критично важливого – це розмір заробітної плати та відсутність заборгованості по всім податкам та зборам. Підприємство має виконувати критерії впродовж всього строку дії рішення про критичність, інакше статус має бути скасований. А підприємства, яким скасовано статус через невиконання вимог, не можуть його набути повторно раніше ніж через шість місяців після втрати статусу.

За дотриманням вимог має слідкувати орган, що надав підприємству статус критичної важливості.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Це може бути профільне міністерство, інший галузевий орган або обласна військова адміністрація.

За першим обов’язковим критерієм розмір середньої заробітної плати на приватному підприємстві має бути не нижче офіційної мінімальної зарплати помноженої на коефіцієнт 2,5, тобто наразі складати не менше 20 000 грн, незалежно від регіону, де підприємство розташоване. Ця вимога стосується лише приватних підприємств, або підприємств, де частка держави або комунальної власності менше або дорівнює 50%.

Для інших підприємств зберігли старий підхід — заробітна плата там має бути не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні розташування за IV квартал 2021 року.

За другим обов’язковим критерієм підприємства повинні підтверджувати відсутність заборгованості по всім податкам і зборам.

Третій критерій для визнання критично важливого приватне підприємство може обирати самостійно.

Сплата податків і зборів понад 1,5 млн євро за рік (еквівалент у гривнях за курсом НБУ). Валютні надходження понад 32 млн євро на рік, крім позик і кредитів. Стратегічне значення для держави (визначено в переліку стратегічних об’єктів). Важливе значення для певної галузі економіки або потреб територіальної громади. Статус резидента Дія.City.

Міністерства, обласні військові адміністрації та інші галузеві органи повинні наразі затвердити нові галузеві та регіональні критерії критичності, які також необхідно буде погоджувати з Міністерством економіки та Міністерством оборони.

Тому компаніям, що отримали статус критично важливих для галузі національної економіки та забезпечення потреб територіальної громади, необхідно слідкувати за рішеннями відомства, що надав їм статус критично важливого.

Наприклад, якщо компанія займається сільським господарством, вона має звернутись до Міністерства аграрної політики та продовольства, ознайомтеся з критеріями, що воно встановило. Подати до міністерства заявку та фінансові звіти, довідки про зарплати, відсутність податкової заборгованості. Та очікувати рішення впродовж 10 робочих днів.

Якщо компанія сплачує понад 1,5 млн євро податків на рік, забезпечує більше 32 млн євро надходжень або визнано важливим для національної економіки — подає документи до Міністерства економіки.

Порядок бронювання

З 1 грудня 2024 року відновилось бронювання робітників на Порталі Дія.

Наразі бронювання буде здійснюватися виключно через Дію. А бронювання у паперовій формі через подання списків відомству, що визнає підприємство критично важливим, скасовується. Заявку роботодавця зі статусом критично важливого у Дії мають розглянути протягом 72 години.

Якщо роботодавець не має технічної можливості сформувати та подати співробітників на бронювання через портал Дія, то це має зробити державний орган, що прийняв рішення про статус критично важливого відносно цього підприємства.

Підприємства, що отримають статус критично важливого за новими правилами можуть забронювати працівників на 12 місяців.

У підприємств, що отримали статус критично важливих за старими правилами на строк, що не сплив станом на 1 грудня, цей статус залишається дійсним до завершення його строку, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.

У підприємств, у яких термін “критичної важливості” закінчився з 23 до 30 листопада 2024 року, її строк автоматично продовжено до 31 грудня 2024 року.

Звичайно, ця норма не вирішує проблему роботодавців, у яких, наприклад, строк дії статусу критично важливого закінчився після 8 жовтня і які не змогли його вчасно підтвердити через зупинку розгляду документів на час проведення аудиту Міністерством економіки попередніх рішень про критичність.

Загалом усі критично важливі підприємства повинні пройти процедуру та підтвердити свій статус за новими правилами до 28 лютого 2025 року.

Кількість заброньованих

Встановлена квота на бронювання для більшості критично важливих підприємств лишатиметься не більше 50% від загальної кількості військовозобов’язаних.

При розрахунку кількості заброньованих до загальної кількості військовозобов’язаних на підприємстві не враховуються військовозобов’язані-жінки та бенефіціари підприємств, які не є їх працівниками. Але враховуються до загальної кількості працівники, що оформили відстрочку від мобілізації на інших підставах, наприклад, на підставі виховання дитини з інвалідністю.

До квоти заброньованих входять військовозобов’язані, які заброньовані на підставі постанови Кабміну №45 від 4 лютого 2015 року (за переліком посад та професій).

Підприємство повинно самостійно контролювати, щоб загальна кількість заброньованих за двома постановами не перевищувала 50%.

Теоретично роботодавець може збільшити квоту на бронювання на понад 50%. Проте тепер це відбуватиметься за окремим рішенням міністра оборони.

Заборонено бронювати працівників без військово-облікових документів, що перебувають у розшуку, та тих, хто не актуалізував дані.

Обов’язково підлягають бронюванню:

Держслужбовці категорії “А”:

Керівники обласних, районних адміністрацій (включаючи військові адміністрації).

Мери, голови обласних, районних, сільських і селищних рад.

Бенефіціарні власники, які не є працівниками, у критично важливих підприємствах.

Члени наглядових рад стратегічних критично важливих підприємств (активи понад 200 млн грн) та економічно важливих компаній (активи понад 2 млрд грн або дохід більше 1,5 млрд грн на рік).

Працівники установ ООН Члени штатних збірних команд з олімпійських і неолімпійських видів спорту.

Працівники та підрядники, залучені до безперебійної роботи енергосистеми та газотранспортної системи.

Працівники аварійно-відновлювальних бригад операторів мобільного зв’язку та інтернету.

Фахівці у сфері протезно-ортопедичного виробництва.

Саша

Recent Posts

Кожний другий під загрозою: 6 порад для вчителів, як не вигоріти на роботі

Більше половини українських вчителів перебувають у стані професійного вигорання, адже мають надмірне навантаження. Педагоги витрачають…

4 хв. ago

Українців ошелешили зниженням мобілізаційного віку – потрібно готуватися

Колишній міністр закордонних справ Дмитро Кулеба закликав українців бути готовими. Можливе коригування призовного віку в…

1 годину ago

Ухилянти, готуйтеся: ТЦК закручують гайки дедалі сильніше – тепер штрафи виписують по-новому

Військовозобов'язаним тепер ТЦК виписує штрафи за новими правилами, що відомо Ухилянтам тепер виписують штрафи по-новому,…

2 години ago

У школярів з’являться нові обов’язки: тепер мають не лише навчатися

Директорів шкіл змусять організувати волонтерство Український парламент ухвалив законопроєкт, який зобов’язує директорів шкіл сприяти розвитку…

3 години ago

Замість повноцінної пенсії – соціальна: кому зі стареньких доведеться виживати за копійки

В каких случаях ПФУ назначает социальную пенсию Деякі українці замість повноцінної пенсії за віком можуть…

4 години ago

У чоловіків ноги підкосилися: стало відомо, скільки людей ще можуть призвати до ЗСУ – цифра величезна

Попри всі виклики, мобілізаційний потенціал України залишається значним, що забезпечує необхідні ресурси для оборони країни…

6 години ago