Без “Зимової єПідтримки”: кому з українців не дадуть “Вовину тисячу”
Перші виплати вже надходять на банківські рахунки громадян
Українці почали отримувати на свої банківські рахунки гроші в рамках програми “Зимова єПідтримка”. Держава пообіцяла всім громадянам по 1000 гривень, однак ці кошти будуть доступні не всім. “Апостроф” розбирався, кому можуть відмовити у заявці на “Вовину тисячу”.
Українці масово реєструються на участь у державній програмі “Зимова єПідтримка”, в рамках якої вони зможуть одноразово отримати по 1000 гривень.
Програма стартувала 1 грудня, подати заявку можна у застосунку “Дія”. Для окремих категорій громадян також є можливості обійтися без використання “Дії” – через “Укрпошту” або безпосередньо через банки.
Навіщо “Дії” “пташка”?
При цьому далеко не всі українці зможуть стати учасниками програми “Зимова єПідтримка” та отримати “Вовину тисячу”.
“Програма доступна для всіх громадян, які перебувають в Україні, за винятком тимчасово окупованих територій”, – йдеться у повідомленні на сайті “Дії”.
У ньому ж відзначається, що при заповненні анкети у квадратику навпроти слів “Я перебуваю на території України” потрібно поставити “пташку”.
Не зовсім зрозуміло, як вирішуватиметься питання з тими, хто перебуває за межами України. Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що якщо такі громадяни оформлять “Зимову єПідтримку”, їм згодом доведеться повернути отриману 1000 гривень. При цьому механізм повернення цих коштів він не пояснив.
З іншого боку, в інструкції щодо реєстрації на участь у програмі “Зимова єПідтримка” зазначалося, що “Дія” сама запросить дані про заявника у Державної прикордонної служби, і якщо з’ясується, що людина не в країні, їй просто відмовлять у наданні допомоги.
Але тоді незрозуміло, навіщо ставити галочку в квадратику навпроти слів “Я перебуваю на території України”. Якщо саме на цій підставі прийматиметься рішення про задоволення заявки, то тоді в програмі зможе взяти участь будь-яка людина, незалежно від того, де вона перебуває (хай навіть потім від неї вимагатимуть повернути гроші). Якщо ж таки буде перевірка, то “пташка” не відіграє тут жодної ролі і є чистою формальністю.
Крим – “це (не) Україна”?
Є й інші питання, відповідей на які поки що немає.
Наприклад, мама з дитиною поїхала до Європи, а батько, будучи військовозобов’язаним, залишився в Україні. Діти самі не можуть подавати заявку на “єПідтримку”, за них це робить хтось із батьків, при цьому гроші, виділені дитині, перераховуються на рахунок дорослого, який робив заявку.
Чи може в цьому випадку батько оформити заявку на отримання тисячі не лише на себе, а й на дитину, яка перебуває не в Україні? А якщо дітей декілька?
А як діяти в ситуації, коли людина оформила участь у програмі, перебуваючи в Україні, а потім виїхала за кордон?
Якщо реального контролю за місцем розташування громадян немає, то “Зимову єПідтримку” теоретично зможуть отримати і ті, хто перебуває на тимчасово окупованих територіях. До речі, ці люди навіть не збрехають, якщо підтвердять, що знаходяться на території України – адже, як відомо, “Крим – це Україна” (і не лише Крим).
Інша річ, що цим людям, на відміну, наприклад, від тих, хто за кордоном, буде набагато складніше оформити участь у програмі – чи зможуть вони скористатися застосунком “Дія”, чи зможуть вони відкрити рахунок “Національний кешбек” в українському банку? Теоретично ці питання вирішуються, адже добре відомо, що на окупованих територіях є люди, які, наприклад, отримують як російську, так і українську пенсію.
Але ще складніше цим людям буде скористатися отриманою тисячею, якщо їм все ж таки вдасться її оформити.
Чого не скажеш про наших людей за кордоном. І якщо вони зможуть оформити “Вовину тисячу”, у них точно не буде труднощів з тим, як її витратити. Наприклад, це може бути оплата комунальних послуг за місцем постійного проживання. Також вони зможуть оплатити через інтернет доставку продуктів комусь із рідних чи близьких в Україні, та їм (або самим собі) поповнити рахунок мобільного телефону – можливості для цього є.
При цьому, навіть якщо держава згодом вимагатиме від цих людей повернути 1000 гривень (хоча не дуже зрозуміло, як, оскільки щодо кожного конкретного випадку, за логікою, необхідне окреме рішення суду), це будуть вже інші гроші. По-перше, це буде менша сума в євро (або у злотих, форинтах, кронах тощо), по-друге, з урахуванням інфляції, на 1000 гривень можна буде купити значно менше, ніж зараз.
Тисяча гривень в обмін на повістку?
Втім, цілком можливо, що охочих отримати “єПідтримку” з-поміж тих, хто перебуває за кордоном, буде не так вже й багато. Насамперед йдеться про чоловіків призовного віку. Це ж стосується і багатьох представників чоловічої статі в самій Україні – незалежно від того, чи виправдані їх побоювання, чи ні.
Як написав 10 грудня у своєму телеграм-каналі український прем’єр Денис Шмигаль, на сьогодні через “Дію” вже подано понад 6 мільйонів заяв на отримання 1000 гривень у рамках програми “Зимова єПідтримка”.
До речі, далеко не факт, що всі ці 6 мільйонів отримають гроші – напевно, якась частина з них відсіється з тієї чи іншої причини, наприклад, через невиконання вимоги про перебування в Україні.
Скільки ще людей подадуть заявки на участь у програмі “Зимової єПідтримки” і, головне, отримають по ній 1000 гривень, зараз сказати складно. Але можна не сумніватися, що це будуть не всі українці, і навіть не всі, хто зараз фізично перебувають на контрольованій території нашої країни.
Шукайте деталі в групі Facebook