Нова індексація змінить все для всіх пенсіонерів
Як зміняться виплати після нової індексації, що торкнеться всіх пенсіонерів
В Україні з’явився проєкт пенсійної реформи, розроблений Мінсоцом, згідно з яким введуть новий принцип щорічної індексації пенсій. Документ опублікували на сторінках Федерації профспілок. Індексацію, як і зараз, будуть проводити раз на рік в березні. Однак замість того, щоб перераховувати пенсії, збільшуючи закладений показник зарплати на 50% інфляції та 50% від темпів зростання зарплат, пенсію будуть перераховувати за новою формуло.
Нова система має дозволити уникнути застаріванню пенсій. Березневу індексацію у 2025-му не скасовують, однак уже в липні всі пенсії можуть перерахувати за новою формулою. Який розмір прибавки очікується, поки що не відомо. З наступного року, якщо реформу ухвалять, пенсію в березні 2026-го вже не будуть індексувати, а щоразу перераховуватимуть за новою формулою. Це дозволить уникнути “застарівання”. Нові пенсіонери отримуватимуть стільки ж, як і ті, хто вийшов на заслужений відпочинок раніше.
Нова формула розрахунку пенсії буде прив’язана до мінімальної та середньої зарплати й складатиметься з двох частин: базової та страхової. Базова – 30% від мінімалки (після оподаткування). “Страхова” частина рахуватиметься у балах. Бали залежатимуть від стажу та зарплати. Умовно, якщо працювати 35 років із середньою зарплатою, за кожен місяць можна буде отримати 10 балів. Отже, 35 років із середньою зарплатою дадуть українцям 4200 балів.
У статті 19-й проєкту закону прописали “порядок обчислення суми балів”. Зараз замість балів у формулі використовують коефіцієнт оцінки стажу й коефіцієнт оцінки зарплати. Тепер увесь стаж і зарплату переведуть у бали. Для цього сплачені з вашої зарплати внески поділять на внески, які ви б мали сплатити із середньої зарплати й помножать на 10. Наприклад, якщо внесок із середньої зарплати за місяць становить 4 тис. грн, рівно стільки за вас і заплатив роботодавець, то ви отримуєте 10 балів. Якщо ваша зарплата була вдвічі вищою за середню – 20 балів, а якщо вдвічі меншою – 5 балів.
Отже, “середньостатистичний” українець, який працював 35 років і впродовж усієї кар’єри, з першого до останнього дня, отримував середню зарплату, може заробити 4200 балів (10 балів за місяць, 120 балів за рік та 4200 балів – за 35 років). Тут є певний ризик: середню зарплату встановлюватиме Пенсійний фонд. І якщо зараз ПФУ використовує середню зарплату, з якої сплачено внесок, то за новим правилами – “порядок встановлюється ПФУ з погодженням Мінсоцу”. Згідно з останніми даними ПФУ (за вересень 2024-го), середня зарплата становить 18 020 грн.
Фінансовий експерт та аналітик Олексій Козирєв назвав сім чинників, які цього тижня здатні серйозно змінити…
Цей алгоритм допоможе систематизувати зусилля родин у пошуку зниклих безвісти. Ваші дії можуть стати ключовими…
За добу поліцейські ліквідували майже півсотні схем незаконного перетину кордону чоловіками призовного віку у 22…
Масштабна пенсійна реформа, запланована на 2025 рік, має на меті усунути несправедливість у нарахуванні виплат…
Попри незначний мороз і ожеледицю, антициклон Beate дарує Україні відносно спокійну погоду, що дає змогу…
13 січня, в понеділок, в Україні очікуються сніг, мокрий сніг та невеликий "мінус". Про це…