У касах комісія, а в інтернеті “чайові” беруть не всі.
До екватора місяця на пошті та у відділеннях деяких банків ажіотаж: українці стоять у кілометрових чергах, щоб встигнути сплатити комунальні послуги до 20-го числа, попередивши гнітючу позначку про борг у наступній квитанції. Які ж є способи “жити без боргів”, і які можуть бути переваги і недоліки їх використання – інформує Сьогодні.
СЕРВІС: ТЕРМІНАЛ БАНКУ
Все частіше співробітники банків активно стимулюють клієнтів розраховуватися через інформаційно-платіжні термінали, які стоять у відділеннях, – заманюючи швидкістю проведення операції і відсутністю комісійного збору. Такі автомати хороші тим, що провести оплату через них може клієнт будь-якого банку, а не тільки банку-власника терміналу. Приймаються як готівкові, так і карти, а є термінали в багатьох відділеннях.
Плюс терміналів у тому, що черги біля терміналів, як правило, менші, а операція підтверджена чеком. Мінуси теж є: якщо оплачуєте послуги готівкою, потрібно заздалегідь подбати про те, щоб купюр вистачало під розрахунок на кожну квитанцію, так як термінал не дає здачу. Її, як правило, можна відправити на карту банку або мобільний, але якщо готівка потрібна тут і зараз, то це може бути незручно.
ПОШТА: ЧЕРГИ І “ЧАЙОВІ”
Відділення “Укрпошти” – одні з найбільш звичних для оплати “комуналки”. Комісія відсутня, або невелика (немає договорів з деякими організаціями). Але доведеться вистояти величезну чергу. Якщо ж ви не хочете стояти довго У відділенні, можете провести платіж через сайт “Укрпошти”. Але в цьому випадку будьте готові до комісії від 0,5%, але не менше ніж 3 грн, до 1,5% + 3 грн (різна в кожному місті, бо залежить від домовленостей з міськими службами, що надають послугу).
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ В ОРГАНІЗАЦІЇ
Оплатити чеки українці можуть також через особисті онлайн-кабінети організацій, що надають послуги. Для цього потрібно зареєструватися на офіційному сайті і пройти ідентифікацію (логін і / або пароль буде висланий на електронну пошту або мобільний телефон). У кабінетах деяких організацій можна здійснювати не тільки моментальну проплату, але і бачити тариф і показники, проходити звірку, стежити за графіком зміни суми оплати і т. п. Але, на жаль, так працюють не всі кабінети – в деяких можна здійснювати тільки мінімальні опції (наприклад, вносити показники і, власне, оплачувати вартість послуги).
До речі, до електронних кабінетів, як правило, не прив’язується карта, з якої буде проходити проплата – її доведеться вводити вручну, після чого ваші взаємодії з кабінетом закінчуються, і триває “діалог” з банком (не у всіх банках легко отримати підтвердження і т. п.). Мінус ще й у тому, що такі кабінети є не у всіх організацій, до того ж через недоліки системи можуть з’являтися будь-які цифри, борги і т. д., хоча в паперових платіжках все гаразд. До того ж у такому кабінеті теж може бути комісія за оплату.
КОМП’ЮТЕР І СМАРТФОН НА ПІДПОМОГУ
У більшості банків можна оплачувати квитанції через додатки в мобільному або інтернет-банкінгу. Ця послуга завжди тільки для своїх (клієнтів банку), причому тільки для тих, хто зареєстрований в банкінгу: для цього потрібно особисто відвідати відділення банку і написати заяву. Плюс такого способу – в тому, що оплата проводиться, не встаючи з дивана, або в будь-якому місці, де є інтернет. Черг тут теж немає, а комісія найчастіше не стягується. Також серед плюсів – можливість створити шаблон платежу, щоб не вводити щоразу реквізити організації, і зробити проплату в певний день місяця автоматично. Мінус онлайн-проплат – у тому, що якщо вдома немає принтера, у вас не буде квитанції підтвердження оплати на руках. До того ж люди старшого віку ставляться до гаджетів з побоюванням і досі до непритомності стоять у чергах. Хоча в банках зізнаються, що зрушення є: так, в “Ощадбанку” кажуть, що вже більше 50% платежів (у 2014 році було 20%) проходять через дистанційні канали, а не через касу.
СИСТЕМИ ПРИЙОМУ ПЛАТЕЖІВ
Просунуті користувачі інтернету можуть оплатити “комуналку” через онлайн-сервіси та системи прийому платежів: Portmone, iPay.ua, EasyPay, Plategka та інші. У більшості систем потрібна реєстрація і “підв’язка” до аккаунту кредитної або дебетової банківської картки для автоматичного формування і оплати платежів і т. д., але в цілому така практика досить зручна. Операція проста: вибравши послугу для оплати, натиснути кнопку “продовжити”, ввести дані карти і натиснути кнопку “оплатити”. Але для цього оператор мережі повинен співпрацювати з сервісом.
При цьому деякі системи прийому платежів стягують абонплату (від 10 грн) за користування сервісом. До того ж практично скрізь є комісія за оплату “комуналки” (іноді тільки абонплата). Комісія залежить від типу і суми платежу, а її розмір варіюється від декількох відсотків від рахунку до фіксованої ставки. Деякі системи дають знижку на комісію 10-20% зареєстрованим користувачам ресурсу. Останнім також доступні шаблони та історія платежів, у більшості систем є мобільні додатки, які працюють на всіх популярних мобільних платформах – Android, iOS і Windows phone.
ЧЕРЕЗ КАСУ БАНКУ
Оплатити “комуналку” можна і в касі будь-якого банку. Комісія за проведення платежу в такому випадку залежить від наявності укладених договорів між постачальниками послуг і банком, і може відрізнятися залежно від банку і навіть регіону країни. Точні тарифи можуть підказати в колл-центрах, але в середньому від 0,5% (але не менше 3 грн) до 1,5% від суми +10 грн. Вигідною для гаманця таку проплату назвати не можна.
Але є винятки: іноді банки дарують можливість оплачувати без комісії усі платіжки, або якийсь їх вид, як бонус своїм клієнтам – наприклад, якщо у вас карта високого рівня, ви отримуєте в банку пенсію, тримаєте депозит і т. п. У такому випадку незручність для людини може полягати тільки в тому, що якщо знижка не на всі платіжки, а тільки на якісь певні, то доведеться постояти в черзі в іншому місці – де “залишки” вийде погасити безкоштовно.
Певні обмеження за кількістю ділянок і доступною площею діють під час воєнного стану У зв'язку…
Наталка Діденко поділилася прогнозом погоди на вихідні. Український синоптик Наталка Діденко випустила попередження про погоду…
Середній курс продажу долара зріс до 42,85 гривень, а курс євро знизився до 44,40 гривень.…
Проголосований закон звільняє оборонних постачальників від сплати штрафу у розмірі 7% за затримку поставок зброї…
"Ви можете поставити зарплату хоч сто тисяч, але ви не зможете убезпечити вашого працівника від…
За що українців можуть посадити, Верховна Рада вже ухвалила загалом проєкт закону За що ще…