Наталія Костилєва, яка замається розслідування вбивства дівчини у Вишнівці, що на Тернопільщині, переконана, що правоохоронці досить часто застосовують тортури задля вибивання зізнань у підозрюваних. Особливо, за її словами, багато таких історій «вилізло» на Тернопільщіні після того, як підозрюваний у вбивстві місцевої випускниці 16-річний Василь Гнатюк розповів у суді про те, як над ним знущалися та били, щоб він підписав зізнання.
«Проблема з перевищенням повноважень при затриманнях та тортурами притаманні багатьом поліцейським, особливо це стало видно в Тернопільській області. За даними Міністерства юстиції, у 2015 році Україна програла 14 справ в Європейському суді з прав людини через порушення Статті 3 Європейської конвенції (заборона тортур). У 2015 році за порушення цієї статті потерпілі отримали з Держбюджету понад 150 тисяч євро компенсації морального збитку.
Часто побиття і сліди катувань представниками поліції зняти одразу не можна, адже до затриманого, як, наприклад, до неповнолітнього Василя Гнатюка нікого не допускали, окрім батька в нетверезому стані, який з родиною не проживає, і то лише після семи годин допиту без присутності батьків і адвоката. Але навіть якщо судово-медичне обстеження проведуть вчасно, деякі види катувань можна приховати, розповіли про це декілька екс-працівників поліції та адвокати. Наприклад, придушення пластиковим пакетом і протигазом, або побиття по голові пластиковою пляшкою, або підвішування майже не залишає видимих слідів на тілі, психологічний тиск і використання для залякування зброї або приниження чоловічої гідності взагалі виявити неможливо.
Рекомендації юристів: при затриманні, кажуть адвокати, треба просити, щоб родичів повідомили якнайшвидше, потім заявити, бажано у письмовій формі, що ви бажаєте скористуватись правовою допомогою адвоката», – написала у Facebook Наталія Костилєва.
Тернопільський адвокат Галина Саламандра, котра захищає права тернополянина Ігоря Козоріза, затриманого у Теребовлі за підозрою у грабежі та хуліганстві (його теж били й катували правоохоронці), якщо було жорстоке поводження чи незаконне затримання, радить одразу звертатися зі скаргою у прокуратуру. У лікарні вимагати приватне обстеження, без присутності працівників поліції, і на кожному етапі медичного обстеження зазначати про скарги. Звичайно, адвокат має допомогти скласти скаргу або заяву про кримінальне правопорушення, якщо дійсно нанесені тілесні ушкодження, й вимагати невідкладного обстеження.
Уже незабаром українці відзначати Різдво. У 2023-му великих морозів і сильних опадів не було. Чого…
В Україні воєнний стан і загальна мобілізація триває до 8 лютого 2025 року. Президент може…
Українське законодавство спрямоване на запобігання подібним злочинам та захист природної спадщини Охорона навколишнього середовища, включаючи…
Співробітники оперативно-розшукового відділу «Тячів» Мукачівського прикордонного загону викрили організаторів схеми незаконного переправлення осіб через кордон.…
Процес отримання відстрочки від мобілізації потребує уважного підходу та розуміння нюансів. Навіть наявність адміністративних штрафів…
Такі зміни є частиною загальної стратегії Європейського Союзу щодо модернізації та посилення контролю над своїми…