Чи корисне сало? З цього приводу думки вчених розходяться. Насправді цей продукт має чимало поживних властивостей, але не усім його можна вживати.
Відомий дієтолог Оксана Скиталінська сказала, що сало люблять не лише українці, але й норвежці, у яких рівень споживання сала високий, а рівень серцево-судинних захворювань низький.
Вона пояснила, що сало містить дуже цінну олеїнову жирну кислоту (понад 40%). Ця кислота має протизапальну дію і запобігає передчасному старінню. За вмістом олеїнової жирної кислоти сало майже наздогнало оливкову олію.
Яке сало є корисним?
Продукт перш за все повинен бути свіжим (не більше 3-х днів) і промороженим.
Не бути вареним, смаженим, копченим чи смаженим.
Споживати сало можна в дуже малих кількостях.
Кому не можна вживати сало?
Сало – це перш за все жир, тобто калорійний продукт. Якщо ви намагаєтеся схуднути, не варто зловживати цим продуктом.
Крім того, сало має жовчогінну дію і людям із загостренням запалення жовчного міхура або підшлункової залози треба вживати його з обережністю.
Останніми роками цифровізація документообігу в Україні розвивається семимильними кроками. Серед іншого в мобільному застосунку «Дія»…
Ракетно-дронові удари РФ скоротили потужності виробництва електроенергії в Україні. І російські удари, очевидно, продовжаться. Які…
Холодний вітер і дощ, місцями зі снігом, що пройшлися сьогодні Україною, завтра поступляться антициклону. Раніше…
І до чого тут Залужний? Народний депутат та секретар Комітету Верховної Ради з питань національної…
В Україні пенсіонери повинні обов’язково проходити ідентифікацію. У разі її відсутності виплати можуть бути призупинені.…
В Україні посилюють відстеження порушників мобілізаційного законодавства та правил військового обліку. Як інформує "ТСН", про…