“Десь я його точно бачив”, “я начебто тут колись уже була”, “я вже це колись чув” — і з вами таке бувало? Принаймні раз у житті людина переживає дежавю: момент, коли ми відчуваємо, що вже потрапляли в цю ситуацію, хоча насправді, цього ніколи не відбувалося.
Нейрoбіoлoги з Сент-Ендрюського університету у Великобританії з’ясували, чому відбувається дежавю, в якому людина відчуває, що вже потрапляла в подібну ситуацію. Вчені вважають, що причиною є робота лобових часток, які здійснюють своєрідний моніторинг пам’яті, пише “Добрий Лікар“.
Фахівці провели експеримент, заснований на методиці створення помилкових спогадів. Добровольцям кажуть ряд пов’язаних один з одним понять, наприклад “ліжко”, “подушка”, “ніч”, але при цьому ключове слово — в даному випадку “сон” — відсутнє. Коли пізніше учасників дослідження запитують, які слова вони чули, то вони, як правило, вважають, що в переліку був також “сон”.
Щоб створити відчуття дежавю, вчені спочатку уточнювали, чи було присутнє у наведеному списку слово на літеру “с”. Учасники відповідали негативно, однак, коли у них запитували чи було слово “сон”, їм здавалося, що вони його чули, хоча знали, що в переліку воно було відсутнє.
В ході експерименту нейробiологи також провели сканування головного мoзку у 21 добровольця за допомогою функціональної МРТ і з’ясували, які ділянки відповідають за виникнення почуття дежавю.
Встановлено, що найбільш активними були лобові частки, а не гіпокaмп, який бере участь в процесах формування пам’яті. Дослідники вважають, що саме вони надсилають сигнали, коли відбувається помилка пам’яті – конфлікт між тим, що ми насправді пережили, і тим, що ми думаємо, що зазнали.
А загалом дежавю є гарним сигналом — свідчить про ефективну роботу систем перевірки пам’яті в мoзку.
Обвал гривні? Експерти спрогнозували, скільки невдовзі коштуватиме долар. Здорожчання готівкового долара очікується вже до кінця…
У 2025 році чорнобильці зможуть отримати надбавки до пенсій в розмірі 2361 грн. Про це…
В Україні вже почали вручати повістки через пошту. Але суттєве покращення мобілізаційного процесу поки не…
Погода у грудні в Україні дійсно дивує. Спершу сонячно, потім захурделить чи заллє дощами. З…
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…