Експерт вважає, що європейці будуть тиснути на Україну з метою просування в сфері боротьби з корупцією і верховенства права
“Єврокомісар з питань європейської політики сусідства і переговорів по розширенню Йоганнес Ган розкритикував Україну за те, що вона і досі не виконала тих вимог, які були умовою лібералізації візового режиму з Євросоюзом. Передусім єврокомісар не задоволений тим, що Київ і досі не створив механізм перевірки та оцінки електронних декларацій”, – пише у своєму блозі на УНІАН Олексій Гарань, передають Патріоти України.
“Йоганнес Ган не сказав нічого такого, про що б не говорили в українському суспільстві. В Україні і так прекрасно розуміють, що електронне декларування є кроком вперед, і що після оприлюднень декларацій мають робитися певні висновки і здійснюватися певна робота. В Україні також не задоволені діяльністю Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), яке дуже повільно перевіряє декларації і обурені тим, що поки що немає жодних висновків чи реальних юридичних кроків. Тому в цій критиці Гана немає нічого дивного.
До яких дій європейці вдадуться далі? Думаю, вони будуть тиснути з метою просування України в сфері боротьби з корупцією і верховенства права. Це стосується не тільки питання електронних декларацій, а всіх сфер. Аби змусити Україну рухатися цим шляхом, напевно, будуть використовуватися в тому числі певні фінансові зобов’язання.
Наприклад, нещодавно, 23 листопада, на зустрічі країн Східного партнерства «Європейська народна партія» заявила, що фінансова допомога з боку Європейського союзу буде обумовлена просуванням цих країн шляхом реформ.
Західна позиція дещо двозначна. З одного боку, ЄНП сказала, що треба виділити Грузію, Україну, Молдову в групу «Східне партнерство+» та надати цим країнам додаткові стимули. А це є визнанням того, що ми робимо реформи. З іншого боку, було зазначено, що якщо реформи будуть гальмуватися, постане питання про обсяги фінансової допомоги з боку ЕС.
Хай там як, але скасування візового режиму між Україною і ЄС я не передбачаю. Захід не говорить про скасування безвізу. Такий крок був би абсолютно невиправданим, для нього немає підстав.
Так, реформи в Україні гальмуються. Так, є проблеми в сфері боротьби з корупцією. Але водночас жодних базових умов Україна не порушувала.
Отже, якщо не відбудеться якихось драматичних негативних подій в Україні, не буде жодних підстав для згортання безвізового режиму з ЄС.
Загалом, ті проблеми, щодо яких в Європі лунають зауваження, турбують не тільки Євросоюз, але й усіх українців. Ми зацікавлені в тому, щоб електронні декларації «не зависли в повітрі», а щоб відбувалася якісна і швидка перевірка. Ми зацікавлені, щоб «нагорі» припинилася боротьба між правоохоронними антикорупційними структурами, і було просування вперед у подоланні корупції. Саме це треба робити зараз Україні.
Також у ЄС висловили незадоволення з приводу прийняття в Україні закону про електронне декларування антикорупціонерів. Депутати прийняли цей закон як помсту активістам-антикорупціонерам. Судячи з усього, він не буде змінений до кінця року — президент ініціював ці зміни, але видно, що парламент намагається це загальмувати. Це вбиває клин між владою і громадянським суспільством. Адже влада, виходить, розглядає громадянське суспільство не як свого союзника, помічника і стимулятора для проведення реформ, а як свого ворога. І хоча в Євросоюзі і США розкритикували цей закон, віз і досі там. Враховуючи політичні події, які зараз відбуваються в країні, зокрема, боротьбу всередині влади між різними правоохоронними структурами, зараз до розумних змін у цьому законі руки можуть просто не дійти. Тим більше, у депутатів особливо й немає бажання.
Критика вже давно мала стати стимулом для влади, аби почати дії в цій сфері. Адже розмови про це тривають вже півроку. Позиція Заходу загалом спрямована на те, щоб підштовхувати українську владу до здійснення реформ і діяти разом із громадянським суспільством. Але ми розуміємо, що і в самій владі є сили, які цьому опираються”.
Погода у грудні в Україні дійсно дивує. Спершу сонячно, потім захурделить чи заллє дощами. З…
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…
Поліція Рахівщини затримала 46-річного закарпатця, який п’яним вбив знайомого ножем у чужому будинку. Про це…