Зміни передбачають запровадження інституту конституційної скарги
Офіційна газета Верховної Ради «Голос України» опублікувала закон про внесення змін до Конституції в частині правосуддя.
Закон опубліковано 29 червня, передають Українські новини.
Відповідні зміни передбачають:
– реорганізацію Вищої ради юстиції у Вищу раду правосуддя (ВРП);
– позбавлення президента права створювати суди; закріплення за парламентом повноважень зі створення, ліквідації й реорганізації судів;
– позбавлення Верховної Ради повноважень призначати суддів безстроково й давати згоду на їхнє затримання й арешт із передачею останніх повноважень до ВРП;
– позбавлення президента, парламенту й з’їзду суддів права звільняти суддів Конституційного Суду – суддю можна буде звільнити лише за рішенням не менше двох третин складу КС.
Документ підвищує з 25 до 30 років мінімальний вік для займання посади судді й при цьому запроваджує систему конкурсного відбору для призначення суддів.
Також документом збільшується термін повноважень генерального прокурора з 5 до 6 років, але забороняється йому займати цю посаду 2 терміни поспіль.
Крім того, зміни передбачають запровадження інституту конституційної скарги (скарги на суперечність з Основним законом застосованого в кінцевому судовому рішенні закону при вичерпанні всіх інших національних засобів правового захисту) і дозвіл КС визначати конституційність пропонованих для винесення на всеукраїнський референдум з народної ініціативи питань (за зверненням президента чи не менше 45 парламентарів).
Усі ці зміни набудуть чинності за три місяці з наступного після опублікування закону про внесення змін до Конституції в частині правосуддя дня (тобто з 30 червня).
Крім того, у Конституції буде закріплено можливість визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду (Гаага, Нідерланди), однак це положення набуде чинності за три роки з наступного після опублікування закону дня.
Раніше міністр юстиції Павло Петренко прогнозував оновлення судової системи на 60-70% у результаті впровадження конституційних змін у сфері правосуддя.
Це добровільна служба за контрактом для громадян віком з 18 до 24 років, яка дозволяє…
🎖⛰ «Ідіть до мене! Разом ми сильніші!» — з таким закликом до співвітчизників звертається Герой…
Національний банк України оштрафував АТ "Міжнародний інвестиційний банк", власником якого є Петро Порошенко, на 20,5…
🇺🇦 "Я не чекав, поки стане легше. Я просто підписав контракт." Назар — один із…
🤝 Завдяки проєкту «Контракт 18–24», молоді люди можуть приєднатися до лав Національної гвардії та Державної…
💥 "Контракт 18-24" – це добровільна ініціатива для громадян віком від 18 до 24 років,…