Останній день масляного тижня називається прощеною неділею. В цей день прийнято просити вибачення один у одного за всі образи, спричинені на протязі року.
Чому? “Бо як людям ви простите прогріхи їхні, то простить і вам ваш Небесний Отець.” (Мф. 6:14)
Скільки можна прощати? “Петро приступив тоді та запитався Його: Господи, скільки разів брат мій може згрішити проти мене, а я маю прощати йому? Чи до семи раз? Ісус промовляє до нього: Не кажу тобі до семи раз, але аж до семидесяти раз по семи!” (Мф. 18 21-22)
Прощена неділя передує Великому посту, який цього року починається 19 лютого, тому що входити в піст треба з чистою совістю. Спочатку потрібно примиритися з людьми, а потім шукати можливість примиритися і з Богом.
У цей день люди традиційно ходять до родичів і висловлюють шану батькам
Прощена неділя називається також Сиропустною, так як після неї вже не можна вживати в їжу молочні продукти.
В останній день Масляної треба обов’язково сісти за стіл всім членам сім’ї. Наші предки сідали за стіл в Прощену неділю 7 разів – за кількістю днів Масляного тижня.
Головне для людини в Прощену неділя – це щире каяття у скоєному злому вчинку по відношенню до іншої людини і прощення своїх кривдників. Як ми прощаємо інших, так і Господь простить нам наші гріхи. Прощати інших – значить очистити душу!
У Прощену неділю прийнято приходити на мoгили до покiйних і приносити млинці, щоб вибачитися перед тими, з ким уже не можна побачитися.
У народі в Прощену неділю було прийнято митися в лазні – разом з душею очищати тiло.
Що не можна робити в Прощену неділю
У Прощену неділю не можна відмовити в прощені тому, хто просить. Потрібно від душі прощати тих, хто просить нас про це.
У цей день не можна думати про погане, скаржитися, дратуватися, вступати в конфлікти і провокувати їх.
У Прощену неділю не можна вживати алкoгoль. Також весь Масляний тиждень існує заборона на м’ясо і м’ясні продукти.
Прощеною неділею пов’язаний ще один церковний звичай — читати на літургії Нагірну Проповідь Євангелія, де сказано, що людина повинна прощати образи ближніх і намагатися примиритися з ворогуючими.
З Прощеною неділею людина повинна відпускати всі погані думки і прагнути до покаяння, пам’ятаючи про непослух Адама і Єви. Церква закликає віруючих відмовитися від небезпечних гріховних задоволень і щиро увірувати в Господа.
Як правильно просити вибачення в Прощену неділю
Прощена неділя – це час, коли ми просимо вибачення і самі прощаємо рідних, друзів і знайомих. Найчастіше пробачати набагато простіше, але ось як правильно просити вибачення?
У Прощену неділю важливо дотримуватися шести головних принципів:
Усвідомте свою провину – ви повинні розуміти, за що просите пробачення.
Поясніть свій вчинок – донесіть співрозмовнику мотив скоєного, але без докорів і звинувачень.
Не переходьте на особистості – необхідно усвідомити, що саме ваші страхи і сумніви стали основною причиною того, що сталося.
Покайтеся – сором і тривога є ознаками того, що людина щиро просить вибачення.
Запропонуйте виправити ситуацію – відшкодуйте збиток, перш за все моральний.
Будьте чесні щодо себе – пам’ятайте, що, збрехавши раз-два, вам вже не повірять.
Додамо, що попросити вибачення можна не тільки особисто, але і по телефону, через соціальні мережі і навіть за допомогою смс-повідомлень – церква ставиться до цих сучасних віянь позитивно.
На міжбанку американська валюта піднялась на 12 копійок до 41,44-41,46 грн/долар (купівля-продаж). Як інформує "Кореспондент",…
У Мережі з'явилося чимало відео, де українці висміюють нову ініціативу нардепів За зберігання дров без…
Як зараховується стаж роботи, якщо працював за кордоном Українцям, щоб вийти на пенсію потрібно напрацювати…
Українцям розповіли все про виплату однієї тисячі гривень, як оформити Виплата 1 тис. гривень: розробляється…
Останніми роками цифровізація документообігу в Україні розвивається семимильними кроками. Серед іншого в мобільному застосунку «Дія»…
Ракетно-дронові удари РФ скоротили потужності виробництва електроенергії в Україні. І російські удари, очевидно, продовжаться. Які…