24 лютого українці вшановують пам’ять святого мученика Власа. Коріння сучасного свята сягають в древнє язичництво, передає Корупція.Інфо
Ми розповімо про традиції та історію свята.
Влас – покровитель худоби і до чого тут Велес
Наші предки вважали День Власа – святом “худоби”, а святого Власа, як і Юрія, покровителем всієї домашньої худоби, особливо корів. Чому так склалося? Розгадка криється в давньослов’янському божестві Велесі.
24 лютого (за новим стилем) вважався днем, який знаменував середину Зими (раніше у наших предків було тільки два сезони – Зима і Літо, – ред.). Вважалося, що в цей день Велес ходив лісами і грав на своїй сопілці, щоб розвеселити людей. А ось Марена, яку ототожнювали з Зимою, ходила і напускала всюди мороз, бажаючи погубити домашню худобу, насилала смерть на корів, яких так любив Велес.
З приходом християнства, Велеса замінили Власом. Згідно з житієм, під час гонінь на християн при римському імператорі Лицинії, святий Власій переховувався в безлюдних місцях і жив на горі Аргеос в печері, до якої лагідно підходили дикі звірі, в усьому підкорялися Власию і отримували від нього благословення і зцілення від хвороб. Мотив заступництва худобі відбитий в іконографії святого Власія. Його іноді зображували на білому коні в оточенні коней, корів та овець або тільки рогатої худоби. У слов’янській народній традиції святого Власія звали “коров’ячим богом”, а день його пам’яті – “коров’ячим святом”.
У слов’янській народній традиції вважалося, що Влас “відмикає у корів молоко” в кінці зими.
Власию моляться не тільки власники худоби, а й ті, у кого проблеми з горлом і гортанню. Каменярі вважають своїм покровителем цього святого і підносять йому молитви.
Традиції Дня святого Власа
Спеціально для домашньої живності – курей, гусей, корів, свиней, коней і овець – господині випікали хліб. Вранці розкладали шматочки хліба по годівницях, кропили тварин і птицю святою водою і говорили їм добрі слова.
У цей день селяни служили по дворах молебні, вносили образ святого в стайню або загін, де стояла худоба, кропили худобу свяченою водою і обкурювали ладаном – “щоб худоба добре плодилася і не хворіла”.
Як перший раз навесні виганяли худобу в поле пастися, то служили молебень не тільки святому Юрію, але і Святому Власу.
Молоді жінки в цей день ходили в “шинок” і рясно випивали, щоб “корови були ласкаві”, а потім били своїх чоловіків днищем (дошкою для прядіння льону), щоб “воли були слухняні”.
Раніше вважалося, що відьми постійно насилають на корів смерть і відбирають все молоко. Жінок, запідозрених в злому намірі, зав’язували в мішок з кішкою і півнем, а потім закопували в землю або топили.
Також в цей день наші пращури влаштовували бої Марени з Велесом, де, звичайно ж, перемагав захисник тварин, а ось Марену топили в річці або спалювали. Гуляння закінчувалися ритуальним обідом без яловичини.
Вважалося, що “власові морози” – останні у новому році.
Такі зміни є частиною загальної стратегії Європейського Союзу щодо модернізації та посилення контролю над своїми…
Таким чином, важливість цієї доплати важко переоцінити, оскільки вона допомагає значно покращити фінансове становище людей…
Реалізація закону вимагатиме суворого дотримання норм захисту даних та відкритого діалогу з громадянами, щоб подолати…
Обвал гривні? Експерти спрогнозували, скільки невдовзі коштуватиме долар. Здорожчання готівкового долара очікується вже до кінця…
У 2025 році чорнобильці зможуть отримати надбавки до пенсій в розмірі 2361 грн. Про це…
В Україні вже почали вручати повістки через пошту. Але суттєве покращення мобілізаційного процесу поки не…