Нещодавно в ЗМІ з’явилася новина, яка тут же змусила панікувати більшість українців – у водіїв-новачків за порушення правил дорожнього руху будуть назавжди забирати права. У Кабінеті міністрів дійсно змінили діючий Порядок тимчасового вилучення водійських посвідчень. Згідно з новими змінами, у водіїв зможуть відібрати права безповоротно, але все не так просто.
Сайт “Сегодня” розбирався, як же буде працювати нова система вилучення прав, чи варто чогось побоюватися українцям, і чи можна буде якось повернути своє водійське посвідчення.
Повернути “дворічні” права після вилучення водії не зможуть
4 квітня Кабмін змінив Порядок тимчасового вилучення водійських посвідчень, який функціонував ще з 2008 р. За порушення правил дорожнього руху суд тепер може безповоротно позбавляти водіїв “дворічних” прав.
Нагадаємо, що раніше з’явилося інше нововведення, водіям почали видавати перші права лише на два роки, і з обмеженим правом керування автомобілем – швидкість не повинна перевищувати 70 км/год.
Тимчасові права після закінчення двох років можна обміняти на постійні (які діють 30 років) без складання іспитів і за умови, що було вчинено не більше двох адміністративних правопорушень. Якщо ж було три і більше порушень, тоді для отримання постійних прав потрібно здавати іспит.
Ще тоді, коли в листопаді 2017 року в уряді запровадили ці норми, зазначалося, що повернення водійського посвідчення особам, які отримали його вперше і були позбавлені права на керування транспортними засобами, не здійснюється. Так що постанова Кабміну не стала чимось інноваційним.
Повернути “дворічні” права водії не можуть; для того, щоб отримати нове посвідчення, потрібно пройти медогляд, підготовку, здати іспит з водіння в сервісному центрі МВС.
“Повідомляємо, що в разі вчинення особою протягом двох років з дня видачі вперше водійського посвідчення трьох і більше адміністративних правопорушень в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху обмін на посвідчення водія, яке дійсно 30 років, здійснюється зі складанням теоретичного і практичного іспитів в сервісному центрі МВС“, – розповіли в коментарі” Сегодня “в головному сервісному центрі МВС.
За що можуть забрати права
Відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення позбавити прав можуть з ряду різних причин:
• За водіння в стані алкогольного сп’яніння позбавляють прав на рік. Якщо ж водій був п’яним за кермом повторно, права вилучають на три роки, а за третій аналогічний випадок – на десять років.
• За проїзд через закритий залізничний переїзд з пасажирами або нeбeзпeчним вантажем – до трьох років.
• За повторне керування несправним транспортним засобом позбавляють прав на термін від трьох до шести місяців, за перший раз порушник тільки платить штраф.
• За ігнорування вимоги поліцейських про зупинку також позбавляють прав на термін від трьох до шести місяців.
• За порушення заборони перетинати залізничний переїзд, перевищення швидкості, яке викликало aвaрійну ситуацію, але не призвело до aвaрії, порушення правил дорожнього руху, що призвели до пошкодження інших автомобілів і т.д., права забирають на термін від шести місяців і до року.
Варто зазначити, що рішення про те, вилучаються чи права у водія і на який термін, приймає суд. Поліція становить протокол, забирає права і видає тимчасове посвідчення водія на три місяці.
Як працюватиме нова норма
“Посвідчення водія, яке було вилучено, видається або Національною поліцією України після того, як сплачений штраф, або територіальним сервісним центром МВС після закінчення певного терміну позбавлення права керування, що вирішується в судовому порядку”, – розповіли нам в головному сервісному центрі МВС і додали, що проходження повторного навчання в автошколі, а також складання теоретичного і практичного іспиту передбачена тільки в тому випадку, якщо позбавлення прав керування транспортним засобом на певний термін було здійснено в судовому порядку.
Якщо пояснити те, що відбувається, то виходить наступне: нова постанова Кабміну поширюється тільки на тих водіїв, які вперше отримали права, що діють два роки. У тому випадку, якщо за ці два роки, водій скоїв три і більше адміністративних правопорушення – для того, щоб отримати права на 30 років, йому доведеться пройти позачерговий медогляд і здати іспит.
Пройти повторне навчання в автошколі власникові “дворічних” прав потрібно буде тільки в тому випадку, якщо за цей термін у нього вилучили права в судовому порядку, тобто спіймали п’яним за кермом тощо.
“Як це працює: наприклад, ви отримали права і на півтора роках їзди робите грубе правопорушення. В такому випадку, суд позбавляє права керувати транспортним засобом, і це означає, що ви повинні отримати права заново, пройти всі відповідні курси, скласти іспити. І у вас знову після отримання прав буде два роки випробувального терміну, він, як би обнуляється“, – пояснює механізм Денис Монастирський, експерт програми реформування правоохоронної і судової систем аналітичного центру” Український інститут майбутнього“.
Таке нововведення має підвищити безпеку на дорогах і прищепити водіям більше свідомості і відповідальності за свої вчинки. Денис Монастирський в коментарі “Сегодня” розповів, що це позитивні зміни, які будуть служити певним запобіжником.
“В цілому я підтримую цю норму, тому що це певний запобіжник для того, щоб люди, які вперше отримують права на два роки, не здійснювали грубих правопорушень правил дорожнього руху. Адже позбавлення права керувати транспортним засобом відбувається тільки за грубі порушення, наприклад, такі, як пиятика за кермом.
Це не є якоюсь революційною зміною в сфері дорожньо-транспортних відносин між поліцією і громадянином. По суті, свого часу теж був накопичувальний талон, він пробивався і на якомусь етапі людина знову йшов на перездачу іспиту. Так що, по суті, це реанiмування позитивного досвіду минулого“, – зазначив Монастирський.
Експерт також розповів, що існували загрoзи того, що ця норма буде породжувати корупцію з боку поліцейських. Тобто, поліцейський може брати хабарі, щоб не складати відповідні протоколи, але, на думку Монастирського, конкретно ця норма не є корупційною, тому що якщо поліцейський звик брати хабарі, з цією нормою або без неї, він все одно буде їх брати.
Також варто відзначити, що на даний момент ще не було таких прецедентів вилучення перших водійських посвідчень.
Представник 17 Полтавської бригади Сергій Лунич заявив, що проєкт закону про зниження призовного віку з…
В умовах воєнного стану в Україні питання мобілізації працівників набуває критичного значення. Законодавство визначає чіткі…
Наступного року, а саме в березні, для літніх українців проведуть індексацію пенсій. Фахівець розповіла, на…
Морози, які повернулися в Україну наприкінці минулого тижня, на цьому намагатимуться прорватися крізь плюсову температуру…
У Кабміні попередили всіх батьків стосовно ІПН - навіщо він дітям У Кабміні попередили всіх…
Уже незабаром українці відзначати Різдво. У 2023-му великих морозів і сильних опадів не було. Чого…