Митники не пускають в країну українців на авто з литовськими номерами. З водіїв запитують трудовий договір, завірений біржею праці Литви.
Така вимога набула чинності 17 травня. Як відомо, справа в тому, що часто українці ввозять авто на єврономерах, реєструючи машину на іноземну компанію. Фірма оформляє покупцеві довіреність на водіння, вказуючи українця своїм співробітником, пише “segodnya“.
Б / в машини ввозять в обхід закону – так дешевше. Ford Fiesta 2006 року в Литві можна купити за 1500 євро. Законно розмитнити такий автомобіль не можна – він старше 2010 року. В Україні такий же Ford Fiesta коштує 4800 євро. Тому українці готові доплатити фіктивній фірмі 1000 євро, а не купувати авто новіше і дорожче.
Зараз в країні більше 425 тис. авто з іноземною реєстрацією. Більше половини з них знаходяться в країні незаконно – і це тільки за офіційними даними. Активісти називають цифру в рази більше – півтора мільйона авто на єврономерах.
Оформлений як працівник – покажи трудовий договір
“Нас не пускали через договір. Вимагали трудовий договір про те, що я працюю на фірму. Я показав довіреність, документи, що всі дозволи є, їзда по Євросоюзу, все з печатками”, – розповідає на камеру активісту “АвтоЄвроСили” чоловік за кермом автомобіля на литовських номерах.
Тепер українці, які возять машини, зареєстровані в Литві, повинні мати трудовий договір. Таке пояснення прикордонники отримали від Міністерства закордонних справ.
Якщо українець має довіреність від литовської компанії і користується її автомобілем – значить, він працевлаштований в цій фірмі, йдеться в листі, який показували прикордонники водіям. Тому такий українець повинен мати дозвіл на роботу в Литві і трудовий договір з компанією. Якщо документів немає, то машину можна не пропускати.
“Зазначена вимога набирає силу з 9 години 17.05.2018”, – йдеться в листі.
Офіційної інформації про нововведення немає. Поки про це свідчать фото листи і відео з пропускних пунктів від активістів. У прес-службі МЗС попросили час на відповідь.
Після початку затримок на кордоні до КПП почали під’їжджати активісти з юристами. Деяким автомобілям на литовській реєстрації вдалося проїхати. За словами активістів “АвтоЄвроСили”, лист не має юридичної сили, а інших документів водіям не пред’явили.
Як вирішити проблему з євробляхами
Вимагати трудовий договір – не допоможе, вважає Олег Назаренко, гендиректор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів.
Якщо закрити ввезення автомобілів псевдоспівробітникам фірм, стане більше псевдотранзитників – іноземців, які можуть приїжджати на автомобілі в Україні на рік. За словами Назаренка, існує 12 схем ввезення машин в обхід розмитнення. Закриють ці схеми – з’являться інші.
“Насправді для припинення ввезення авто без сплати податків треба просто істотно знизити податки на імпортні авто. Тоді українці перестануть платити за 900-1400 євро “бляхобізнесменам” за організацію ввезення блях, а краще заплатять ці ж гроші в бюджет. Але тоді організатори схем втратять доходи, тому вони зараз роблять все, щоб податки на автоімпорт були знижені”, – вважає Назаренко.
Але в парламенті поки не йде мова про зниження ставок податків на розмитнення авто. Замість цього Рада хоче зробити як в Молдові. Для цього пропонують дозволити українцям, які вже ввезли автомобілі на єврономерах, розмитнити машини за пільговим акцизом. Разом з тим депутати пропонують посилити правила ввезення авто для українців. Але поки обговорення цього законопроекту призупинилося.
Адвокат по митному праву Ольга Ніколаєнко відзначає, що в Україні законодавство дозволяє боротися з нелегальними авто штрафами та конфіскацією. Однак в країні слабо взаємодіють митна служба і поліція.
“Поліція не може відстежити, в якому режимі і на яких підставах перебуває той чи інший автомобіль з іноземною реєстрацією. Є морально-етична проблема: ми розуміємо, що громадяни можуть і повинні користуватися дешевими авто, а з іншого боку – є міжнародні зобов’язання і правові норми.
Оскільки держава посіла бездіяльну позицію, проблема наростає, як снігова куля. Вже зараз власники нерозмитнених авто вимагають особливих умов. Згідно із законом потрібно складати протоколи і вилучати такі автомобілі. Законодавець але все врегульовано, але нічого не виконується“, – говорить виконавчий директор об’єднання “Митні адвокати”.
В Україні вже почали вручати повістки через пошту. Але суттєве покращення мобілізаційного процесу поки не…
Погода у грудні в Україні дійсно дивує. Спершу сонячно, потім захурделить чи заллє дощами. З…
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…