Незважаючи на сезон, далеко не всі овочі і фрукти по кишені українцям – наразі подешевшали лише огірки, цибуля, картопля і вишні з черешнями. А ось ціни на моркву, помідори, персики, абрикоси, як і раніше, високі – часом в півтора рази вищі, ніж минулого року.
Експерти заспокоюють: фрукти і особливо овочі стануть набагато доступнішими в серпні, ціни на них можуть впасти більш ніж вдвічі, пише «Сегодня».
У столичних супермаркетах і на ринках, найдоступніший продукт нині – огірки і цибуля. Перші можна купити по 8-10 грн/кг, це дешевше в 1,5 раза, ніж рік тому в цей час. Щоправда, ці огірки не найкращої якості (великі), за корнішони наразі просять 20 грн/кг і більше. Також по 6-8 грн/кг продається молода картопля, по 5-6 грн/кг цибуля, але її треба вибирати, оскільки через дощі, що почалися, її часто доставляють не кращої якості. А ось ціни на моркву і буряк зашкалюють, вони вдвічі вищі за торішні: кг моркви не купити дешевше 20 грн/кг, а буряка – 12 грн/кг. Молода капуста теж дешевшає неохоче – 10-12 грн/кг, тобто качан середнього розміру обійдеться в 20-25 грн, рік тому було дешевше майже вдвічі. Тримають ціну і помідори – 25-30 грн/кг, це приблизно стільки ж, як рік тому.
З фруктів, крім привізних і яблук, що не користуються особливим попитом (22-30 грн/кг), та дорогих цитрусових (кг апельсинів – 35-40 грн, лимонів – 70-75) і бананів (26-35 грн/кг), вибір недорогих вітчизняних кісточкових наразі невеликий: черешня та вишня. Перша стрімко дешевшає – на ринку і вуличних розкладках її продають навіть по 25-28 грн/кг, в супермаркетах – до 40 грн/кг. Аналогічна ситуація з вишнею, зав’язь якої рік тому вимерзла через раптові травневі заморозки, а нині урожай виявився дуже хорошим – її продають відрами по 70-80 грн, це 10-12 грн/кг. Ціна на абрикоси та персики наразі кусається: від 40-45 грн/кг, як і на малину, – її не купити дешевше 70 грн/кг. Зустрічається пізня полуниця, але вже втричі дорожче, ніж в червні, або по 70-75 грн/кг, оскільки пропозиції вже майже немає.
Фахівці продовольчого ринку говорять, що поки дешевшають лише ті овочі і фрукти, пропозиція яких набагато перевищує попит, а терміни зберігання невеликі, як, наприклад, у кісточкових. За словами керівника проекту «АПК-інформ овочі та фрукти» Олександра Хорева, впали ціни на салатні тепличні огірки, а ось польові, які йдуть на консервацію, навряд чи дешевшатимуть. А нинішню дорожнечу моркви голова департаменту «Маркетинг-Аналітика» ринку «Шувар» Тетяна Гетьман пояснює низькими перехідними запасами через неврожай минулого року.
«Цим скористалися ті, хто вирощує ранню моркву, яка з’явилася на ринку вже в травні через теплу погоду, але її було мало, звідси і такі високі ціни – втричі проти торішніх», – говорить Гетьман.
Коли подешевшає коренеплід і на скільки, поки сказати складно. А ось директор Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко прогнозує в серпні стрімке, майже вдвічі, зниження цін на овочі, оскільки урожай очікується високим через вологий і теплий липень і серпень, про що говорять синоптики.
«Зниження цін почнеться з кінця липня і триватиме в серпні, – сказав Дорошенко. – Але з осені ціни на овочі поступово почнуть зростати через подорожчання палива, насіння, засобів захисту рослин і підвищення мінімальних зарплат. Разом до кінця року вони перевищать минулорічні приблизно на 10%».
За півроку в Україні подорожчали майже всі продукти, промтовари і послуги, ціну яких відстежує Держслужба статистики – це понад 50 позицій. Подешевшали тільки яйця і гречка: в грудні було 27 грн за десяток яєць і 22,54 грн за кіло гречки, в червні стало, відповідно, 24,17 грн (-10,4%) і 17,38 грн (-23%). За півроку відчутно подорожчало м’ясо. Так, якщо в грудні 2017-го кіло свинини можна було купити за 109,47 грн, то в червні – за 115,14 грн (+5%). А ось сало після зимового подорожчання до 72-73 грн/кг знову подешевшало до грудневих 68,76 грн за 1 кг. Мало змінилися ціни і на куряче філе: в грудні було 89,51 грн/кг, зараз – 89,85 грн за 1 кг в середньому по країні.
Щодо непродовольчих товарів, то найвище зростання цін було на цигарки через чергове підвищення акцизу. Наприклад, пачка цигарок з фільтром преміум-класу стала з цієї причини дорожче на 3,1 грн (+12%) і коштує тепер 29,39 грн. Також на 3-5% подорожчали і найпопулярніші ліки: антибіотики, жарознижуючі, знеболюючі та для зниження тиску. На 4% подорожчало паливо: літр бензину А-95 тепер коштує в середньому 29,34 грн (+1,2 грн). Зросла і ціна житла, що здається в найм. Тепер за оренду 1-кімнатної квартири просять в середньому 3087 грн щомісяця, або на 150 грн більше, ніж півроку тому (+5%). Середня інфляція, за даними Держстатистики, за 5 місяців (останні дані) становила 4,4%, в тому числі за продуктами – 4,7%, за підакцизними товарами (спиртне, тютюн) – 7,3%. За оцінкою економістів, інфляція в червні очікується в межах 0,5%.
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…
Поліція Рахівщини затримала 46-річного закарпатця, який п’яним вбив знайомого ножем у чужому будинку. Про це…
Українські вчителі, які викладають у 5–9 класах, почали ставити оцінки школярам за новою системою. Основна…