Одна з фотопасток, встановлена на гнізді чорного бузька у Шацькому національному природному парку, неабияк вразила науковців.
Камера показала, що у гнізді вивелися пташенята. Та коли вчені-орнітологи стали їх кільцювати, виявили, що їхня мама вже має пластикове кільце. Історія цієї лелечихи виявилася дуже цікавою…
— На сайті EURING (організація, що координує кільцювання птахів у Європі) ми дізналися, що пластикові кільця серії МЕ00 (саме таке було на нашій лелеці) належать ізраїльським орнітологам, до яких ми і написали запит, — розповідає Андрій Бокотей, завідувач наукового відділу Державного природничого музею НАН, орнітолог, координатор програми збереження чорного лелеки в Україні Ciconia-Ukraina.
— З’ясувалося, що птаха закільцювали в Ізраїлі ще у 2002 році, коли йому було два роки.
— Як це сталося?
— Усе було приблизно так. Це пташеня вилупилось у далекому 2001 році десь в Україні. Вже за 2 — 2,5 місяця після народження воно полетіло в Африку, успішно дісталося на свою першу зимівлю. Щастило йому й надалі: у наступному році під час осінньої міграції птах потрапив до сіток, якими ізраїльські рибалки накривають стави — захищають від пернатих рибні угіддя. На жаль, чимало пернатих — білих та чорних лелек, чапель — гине у тих сітках. Та нашого бузька врятували місцеві орнітологи, закільцювали його і відпустили.
У 2011 році лелечиха знову потрапляє у поле зору науковців. Німецький орнітолог Карстен Роде спостерігає її під час осінньої міграції в Ізраїлі. Зауважте — тоді птахові було вже 10 років. Це при тому, що середня тривалість життя чорного лелеки — 11 — 13 років.
Тобто, коли цьогоріч самиця МЕ00 була виявлена на гніздуванні в Україні, на штучній платформі, встановленій у Шацькому національному парку, їй, судячи з усього, вже виповнилося 18 років. Нині — це найдовший вік, зафіксований у дикій природі, для чорного лелеки. Наша героїня у свої 18 успішно знесла три яйця і вивела з них двох пташенят.
— А “чоловік” у неї один і той самий?
— На відміну від білих лелек, які можуть гніздуватися в одному гнізді 10 і більше літ, чорні бузьки змінюють гнізда в межах невеликої території кожні 2 — 3 роки. Тож важко прослідкувати, чи батьківська пара одна й та сама. Крім того, не думаю, що ще якийсь чорний лелека зміг прожити до 18 років — скоріш за все, самець у цьому гнізді молодший за самицю.
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…
Поліція Рахівщини затримала 46-річного закарпатця, який п’яним вбив знайомого ножем у чужому будинку. Про це…
Українські вчителі, які викладають у 5–9 класах, почали ставити оцінки школярам за новою системою. Основна…