Проте літніх людей – на 640 тисяч більше.
Мінус 9 мільйонів
За роки незалежності населення України скоротилося більш ніж на 9 мільйонів осіб. До високої смертності та низької народжуваності, які вже практично стали нашими постійними супутниками, додалися анексія частини території, військовий конфлікт на сході країни і трудова міграція таких масштабів, що її вже можна назвати масовою втечею, інформує Ukr.Media.
Згідно з даними Держстату України, з 1991 року кількість літніх людей в нашій країні збільшилася на 640 тисяч чоловік, у той час як число дітей до 14 років скоротилося в 1,7 рази.
Економісти кажуть: погано не стільки те, що населення невпинно зменшується, скільки те, що воно катастрофічно старіє. Будь-яка економіка – це набір ресурсів, передусім трудових. У нас же з кожним роком стає все менше людей, які працюють: дітей народжується мало, країну в пошуках кращого життя залишають молоді і активні. В результаті навантаження пенсіонерів на працюючих зростає буквально з кожним днем, а проблеми Пенсійного фонду з періодичних поступово стають хронічними.
“Зниження чисельності населення означає зменшення кількості економічно активних людей – причому і працівників, споживачів, – пояснює аналітик ГК TeleTrade Володимир Чорнобай. – Це гальмо для економіки взагалі і для підвищення доходів людей зокрема. Низька народжуваність призводить до старіння населення, так що будуть збільшуватися навантаження на охорону здоров’я, соціальні служби, відносні витрати на пенсії”.
Працювати нікому
Працювати в країні стає просто нікому: вже зараз чимало вітчизняних компаній виявляються не в змозі закрити вакансії, що “висять” місяцями. Причому, кажуть ейчари, якщо раніше працедавці підходили до вибору скрупульозно і віддавали перевагу фахівцям з унікальними навичками, то зараз відчувається серйозний брак працівників з звичайним набором компетенцій.
Втім, сьогодні українським компаніям непросто не тільки знайти співробітників, але і утримати. Рівень плинності кадрів в Україні дуже високий: у середньому за рік звільняється кожен п’ятий співробітник.
– Існують три основних типи очікувань від роботи – інструментальні (тобто матеріальні, в першу чергу зарплата), ціннісні (моральне задоволення від роботи) і соціальні (прагнення допомогою своєї роботи виконувати певну функцію в суспільстві), – пояснює соціолог Лариса Шутько. – На жаль, працюючи в українських компаніях, більшість наших співгромадян виявляються розчарованими у всіх трьох очікуваннях, так що нічого дивного в масовій трудовій міграції немає.
Українці їдуть на заробітки до Європи мільйонами. Згідно з офіційними даними, закордоном зараз працює близько 5 мільйонів наших співгромадян, а неофіційні джерела і зовсім наполягають на цифрі 8 мільйонів осіб. При цьому найближчі сусіди продовжують робити кроки назустріч українським заробітчанам. Зокрема, у польському уряді готують зміни до законодавства, які полегшать отримання дозволів на роботу для українців і допоможуть нашим співгромадянам у відкритті власних фірм. Крім того, поляки пообіцяли спростити процедуру працевлаштування українських медиків.
Слідами поляків пішли і чехи, вже оголосили про спрощення процедури працевлаштування для українців.
На думку аналітика Олексія Куща, “полювання на українців” у найближчі роки тільки посилиться, адже на прикладі Польші очевидно, що українці чудово вміють піднімати європейську економіку і свою функцію забезпечення європейських країн якісною робочою силою виконують на відмінно.
Цікавий момент: незважаючи на те, що очікувана тривалість життя українських чоловіків на 10 років нижче очікуваної тривалості життя жінок, співвідношення статей за рахунок міграції поступово починає вирівнюватися: за 27 років чоловіків стало менше на 4,33 мільйонів, а жінок – на 5,08 мільйонів осіб.
На міжбанку американська валюта піднялась на 12 копійок до 41,44-41,46 грн/долар (купівля-продаж). Як інформує "Кореспондент",…
У Мережі з'явилося чимало відео, де українці висміюють нову ініціативу нардепів За зберігання дров без…
Як зараховується стаж роботи, якщо працював за кордоном Українцям, щоб вийти на пенсію потрібно напрацювати…
Українцям розповіли все про виплату однієї тисячі гривень, як оформити Виплата 1 тис. гривень: розробляється…
Останніми роками цифровізація документообігу в Україні розвивається семимильними кроками. Серед іншого в мобільному застосунку «Дія»…
Ракетно-дронові удари РФ скоротили потужності виробництва електроенергії в Україні. І російські удари, очевидно, продовжаться. Які…