У Києві археологи виявили унікальні пам’ятки історії часів Київської Русі. Завідувач науково-дослідним сектором археології Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Сергій Тараненко повідомив, що цього літа археологи виявили кам’яну стіну часів Київської Русі, якій була огороджена верхня частина Києво-Печерської лаври.
“На сьогоднішній день в Києві відомі близько півтора десятків кам’яних будівель часів Русі, тому знахідка ще одного споруди тієї епохи – сенсація.”, – розповів Тараненко.
У перший раз подібна знахідка була зроблена ще в 1951 році, тоді трапився обвал грунту, а після обстеження ділянки, вчені виявили стіну.
“Збереглися звіти, підкріплені фотознімками про проведені тоді дослідженнях. Однак в цих документах ні слова не сказано про те, що Богусевич зробив із залишками споруди: законсервував (тобто засипав грунтом) або витяг з землі і передав в який-небудь музей… У наступні роки вчені двічі намагалися розшукати знайдені групою Богусевич залишки стіни, але безуспішно. Так що моїм першочерговим завданням було виявити ці фундаменти. “, – повідомив завідувач.
На жаль, стіна в первозданному вигляді не збереглася – вціліли тільки фундаменти, а також невеликі фрагменти цоколя і безпосередньо стіни.
“У старовинних письмових джерелах є кілька лаконічних згадок про це оборонній споруді. У них, зокрема, сказано, що стіну зруйнували таранами монгольські орди.”, – додав чоловік.
Також він розповів, що монастир обнесли заради престижу, “побудувати кам’яну стіну означало продемонструвати багатство, зміцнити свій імідж.”
За княжої доби, щоб зменшити вартість стіни, зовні її виклали з плінфи, а порожнечу заповнили камінням і будівельним сміттям (битою плінфою), скріпили все це вапняним розчином. Цоколь складався з битою плінфи. Фундаментні рови були забиті валунами, колотим каменем та залиті розчином.
Крім того, вчені виявили фрагменти браслетів, пряжку, князівські митні пломби зі свинцю. Також вдалося розшукати імітацію іншого дорогого браслета, зробленого з пластин. Ці пластини прикрашалися зображеннями – різними жанровими сценами і орнаментами. Серед знахідок – дві князівські свинцеві митні пломби. Такі пломби використовувалися для контролю якості товарів і справляння податків.
Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…
Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…
Важлива інформація для українців, які мають борги за комуналку Багато українців через важкий час не…
Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…
Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…
Студентам відмінили відстрочки - хто потрапляє під мобілізацію Як стало відомо, що деяким студентам відмінили…