Categories: Політика

Б’є, значить залишиться без дому. Набрав чинності наказ про захист жертв домашнього насильства

11 вересня набув чинності наказ МВС України “Про затвердження Порядку винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового забороненого припису щодо кривдника”, який дає можливість виписувати термінові захисні приписи агресорам і обмежувати їх контакти з потерпілими, аж до виселення перших.

Ці нововведення – позитивні зміни в українському законодавстві, оскільки вони гарантують захист жертв домашнього насильства. Про це в коментарі сайту “Сегодня” заявила адвокат ГО “Ла Страда – Україна” Анна Саєнко.

“Це позитивний крок, прийнятий для того, щоб захистити права потерпілої сторони. Раніше, щоб забезпечити свої права, йти (з дому – Ред.) доводилося постраждалим. Тепер же – піти повинні агресори”, – говорить правозахисниця. Згідно з цим наказом, на місце конфлікту виїжджає поліція. Якщо правоохоронці фіксують факт насильства, вони повинні будуть опитати потерпілу сторону і оцінити ризики, які їй загрожують. До речі, нормативно-правовий акт, в якому буде розписана шкала ризиків, поки знаходиться на узгодженні в Міністерстві соціальної політики. І лише тільки після його прийняття поліцейські зможуть виписувати приписи кривдникам.

“Анкета буде складатися з питань, завдяки яким поліція зможе оцінити ступінь ризику. Наприклад, “Чи погрожували вам вбивством?”, “Чи зберігається вдома зброя?”. Після цього опитування на власний розсуд поліція може виписати припис і вручити його кривднику. Є три складових, які, згідно з документом, будуть заборонені агресору, серед них – перебування або проживання на одній території з потерпілим, заборона на наближення і заборона на спілкування. До речі, кривдник повинен буде покинути житлоплощу відразу ж, навіть якщо він є її законним власником. І це не порушення конституційного права власності, про який багато хто може говорити, а обмеження права використання житла. Дана система націлена на забезпечення права постраждалої сторони”, – пояснює Ганна Саєнко.

Після виселення агресор повинен буде протягом доби повідомити поліцію про своє місцезнаходження і не наближатися до потерпілого протягом 10 днів. За порушення захисного припису кривдникові загрожує адміністративна відповідальність, передбачена статтею 173-2 КУпАП, а саме штраф від 170 до 340 гривень.

Правозахисниця вважає такі нововведення ефективними, оскільки вони захистять кривдника від жертви, а також дадуть час постраждалій стороні знайти допомогу. “Раніше після виникнення конфліктної ситуації поліція забирала агресора на три години. Часто бувало так, що після цих трьох годин агресор повертався, і далі була ескалація конфлікту. Термін 10 діб дає можливість потерпілій стороні звернутися за допомогою. Це більш безпечно для жертв насильства і допоможе уникнути ситуацій, коли жінки разом з маленькими дітьми посеред ночі шукають притулок в різних кризових центрах”, – вважає юрист.

До речі, у агресора є можливість оскаржити терміновий захисний припис – для цього він повинен буде звернутися в суд, розповідає Сегодня. При цьому правозахисники наголошують, що не варто плутати терміновий захисний і обмежувальний приписи.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Ці документи мають ряд відмінностей. “По-перше, терміновий захисний припис виписує поліція, а обмежувальний – суд. По-друге, тимчасова заборона діє до 10 днів, обмежувальна – до шести місяців, з можливістю продовження ще на півроку.
По-друге, за порушення захисного припису загрожує адміністративна відповідальність, а за обмежувального – кримінальна”, – розповідає юрист. Тобто, згідно з наказом, незабаром поліцейські зможуть карати кривдників виселенням, але, нагадаємо, лише тільки після прийняття НПА зі шкалою ризиків. До речі, варто уточнити, що ці нововведення не стосуватимуться неповнолітніх, навіть якщо вони вчинили акт насильства, оскільки це буде розцінюватися як факт порушення прав дитини.

annashchesna

Recent Posts

«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію

Відьма зробила прогноз Тарологиня та відьма Тетяна Гай спрогнозувала, що на росію чекає нещасливе майбутнє.…

7 години ago

“Несамовитий мороз і лютий снігопад накриють області, в Україну пре шалений вітер і дощ”: де буде холод у -15 градусів

Складні погодні умови, що склалися 21 листопада майже по всій Україні, наприкінці тижня охоплять усі…

9 години ago

Як списати борги за комуналку: має знати кожен

Важлива інформація для українців, які мають борги за комуналку Багато українців через важкий час не…

10 години ago

“Бусифікувати” усіх, а хто відкуповується – на передову в першу чергу”: гостра заява військової

Керівниця медичної служби 108-го окремого батальйону "Вовки Да Вінчі" 59-ї бригади, дівчина загиблого Героя України…

11 години ago

Трьом мільйонам українців з інвалідністю приготуватися: Рада розігнала МСЕК – у МОЗ попередили, що тепер буде

Реформа орієнтована не лише на встановлення статусу інвалідності, а й на підтримку реабілітації та відновлення…

12 години ago

Студентам відмінили відстрочки: хто потрапляє під мобілізацію

Студентам відмінили відстрочки - хто потрапляє під мобілізацію Як стало відомо, що деяким студентам відмінили…

13 години ago