Український алфавіт можуть змінити: чиновники вирішують яким чином

Серед українських чиновників і дипломатів розгорнулася чергова дискусія з приводу переведення алфавіту з кирилиці на латиницю. Розмови почалися після рішення Казахстану повністю відмовитися від кирилиці.

 

 

Що може дати перехід на латинський алфавіт українцям? Це наблизить Україну до європейських країн, так як латиниця лежить в основі писемності більшості країн ЄС. Тобто, комунікація між Україною та іншими країнами спроститься.

Відзначимо, в Україні вже здійснювали спроби переходу. Так, ще в першій половині позаминулого століття український етнограф Йосиф Лозинський опублікував статті “Про запровадження польського алфавіту в російській (українській) писемності”.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

“Кожен народ буде читати український лист на латиниці, за правилами свого правопису. І буде створювати з українських слів незрозумілу нісенітницю, страшну для вуха українця. Звідси з’явиться не зовсім правильне враження про українську мову”, – писав він про ініціативу Лозінського літератор Маркіян Шашкевич.

Загалом, у цього питання яскрава багатовікова історія, в якій круто зміксовані амбіції сусідніх держав, української інтелігенції і політика.

Однак Україна поки все ще далека від такої мовної реформи.

Доведеться міняти гігантський обсяг документації, карт тощо, а це виллється в багатомільйонні витрати і кілька років роботи.

Мінусів буде багато

Незважаючи на популярність теми, Україна поки все ще далека від такої мовної реформи. Велика частина громадян може опиратися.

В нашій країні, тим не менш, вже існують неурядові ініціативи. Так, у квітні 2017-го активісти порталу “На часі” опублікували “Маніфест української латиниці”, де був представлений новий варіант переведення української мови на латинський алфавіт. Уніфікований алфавіт допоможе в майбутньому легше освоїти англійську мову.

А філолог-славіст Андрій Берташ впевнений, що з 25 літер латиниці не створять систему, яка адекватно передасть українську фонетику. Пам’ятаємо про Я, Ю, Є, Ї-Ї.

В іншому він згоден з думкою Шашкевича:

“Адепти латиниці забувають, що головне призначення правопису адекватна передача на письмі фонетики. Тут латиниця програє кирилице, створеної пізніше латинського алфавіту, і, з точки зору графіки, практично ідеальна кожному звуку відповідає своя буква”.

Підхопив ідею про перехід на латинську абетку глава МЗС Павло Клімкін.

annashchesna

Recent Posts

СБУ затримала клірика УПЦ (МП), який був інформатором рф і шпигував за оборонцями Харкова

Служба безпеки затримала настоятеля одного із храмів Харківської єпархії УПЦ (МП), який підозрюється у роботі…

21 хв. ago

Серйозно впливатимуть на самопочуття: сильні магнітні бурі накриють Землю у грудні

У грудні 2024 року очікуються магнітні бурі, які можуть вплинути на здоров’я людини. Сильні бурі:…

2 години ago

Як відмовитися від повістки: у ТЦК все детально роз’яснили – користуйтесь

Відмова від отримання повістки може спричинити певні юридичні наслідки, і важливо розуміти, що дії, пов'язані…

3 години ago

Мороз, сніг та ожеледиця: Україну накриє жорстка погода – прогноз

У регіонах з можливою ожеледицею водіям та пішоходам слід дотримуватися особливої ​​обережності. Також варто враховувати…

5 години ago

Бусифікувати треба всіх: депутат зробила різку заяву про мобілізацію

В умовах війни важливо розуміти, що захист країни — це спільне завдання, яке потребує зусиль…

16 години ago

Навіть під час воєнного стану: кого з чоловіків випустять за кордон з 1 грудня – підстави та документи

Військовий стан значно обмежує можливості для виїзду чоловіків з України, проте певні категорії громадян можуть…

17 години ago