Уряд хоче змусити людей сортувати відходи. Уряд узаконив практику застосування різних тарифів на вивезення сміття, дозволивши муніципалітетам задирати ціни, якщо відходи не просто вивозяться на смітник, а упорядковано і переробляються. Відповідне рішення закріплене постановою Кабміну, прийнятому 27 березня.
Чиновники вважають, що диференційована тарифікація послуг з вивезення сортованого і несортованого сміття буде стимулювати людей і бізнес приділяти більше уваги проблемі відходів, – передає ubr.ua
Що в підсумку розвантажить полігони і поставить країну на цивілізовані рейки в цьому питанні.
Втім, кажуть експерти, мрії уряду і на цей раз можуть виявитися нездійсненними. Мало того, що ніяких формул і критеріїв розрахунку тарифів вони не розробили, так ще і виписані в документі норми носять переважно добровільний характер. Наприклад, ніяких зобов’язань сортувати сміття постанова не вносить.
«Розписаний механізм, як ви можете сортувати побутові відходи, але це лише рекомендації. Також написали про те, що повинен бути різний тариф для відсортованих і не відсортованих відходів. Але про те, який він буде, хто його буде встановлювати і контролювати – немає ні слова. Все це просто побажання: треба встановити баки для роздільного збору і збирати туди окрему сировину за категоріями. Наскільки такі рекомендації допоможуть людям, питання риторичне », – підмітила в бесіді з UBR.ua комунікаційний менеджер ГО« Україна без сміття »Івана Давиденко.
В останні роки в Україні почали з’являтися компанії, які самі пропонували окремо забирати з дворів відсортовані відходи. «За це беруть меншу плату або не беруть взагалі. Є сортувальні заводи, вони сміття продають як сировину. У Києві багато таких компаній. ПЕТ і скло коштує грошей, але контейнери як правило належать операторам, а не домівках, всі домовленості індивідуальні », – розповів UBR.ua керівник проекту Eco Smart Map Андрій Погрібний.
А ось заробити на продажу відсортованого сміття зацікавленим компаніям практично нереально, кажуть експерти. «Компанії, які цим займаються, забирають тільки саме« дороге »сировину: скло, папір, пластикові пляшки. Економлять на всьому і працюють з великими партіями. Як вони при цьому виживають і скільки заробляють – не знаю, але зазвичай триває це недовго », – резюмувала Івана Давиденко.
З 1 січня, відповідно до закону «Про відходи», сортувати сміття зобов’язані всі. Виправлення, яка забороняє поховання на полігонах не переробленої побутових відходів, була внесена в закон ще в 2012 році. Восени в повну силу запрацювало Угода про асоціацію з ЄС, тому всі закони, які відповідають європейським нормам, повинні виконуватися. Але це в теорії.
На практиці ж все виглядає інакше: перероблено та утилізовано близько 5,8% побутових відходів, з них: 2,71% спалені, а 3,09% потрапили на заготівельні пункти вторинної сировини та сміттєпереробні заводи. Як видно, українці не поспішають сортувати своє сміття. Позначається і непідготовленість самих міст до свідомого поводження зі сміттям. Наприклад, в Києві працює єдиний в Україні сміттєспалювальний завод «Енергія» побудований ще в 1986 році.
«Немає механізму, як це реалізувати. На жаль, в Україні, де закони часто не виконуються, цей закон також виконати неможливо, оскільки відсутня інфраструктура для збору, первинної та вторинної сортування, для переробки і безпечного захоронення цих відходів », – розповів UBR.ua голова комітету ЖКГ, благоустрою, екології і охорони навколишнього середовища Громадської ради при КМДА Олег Попенко.
Але і це не все. Навіть прийнята законодавча база прописана далеко не вся. Рамковий закон «Про управління відходами» був розкритикований експертами та громадськістю при першому розгляді, і вже який місяць його носять по кабінетах Мінприроди.
«Ситуація в Києві така: з 1 травня минулого року була змінена структура тарифу на вивезення сміття.Якщо раніше мешканці платили за вивезення сміття з 1 м.кв., то зараз, за формулою, складова тарифу йде за 1 людину, зареєстрованого в квартирі. Збільшення суми було незначне, орієнтовно, якщо раніше в середньому жителі в квартирі 50 м.кв. платили 40-50 грн., то зараз виходить 25-27 грн. з одного мешканця. Виходить, 75-100 грн. з квартири », – каже Попенко.
На сьогодні тариф на вивезення та переробку сміття не відповідає інвестиційним очікуванням, що і підтвердили підсумки конкурсу з переробки сміття, який оголосила КМДА в серпні 2018 року. На нього так ніхто і не вийшов. «Зараз плануємо оголосити повторний конкурс, можливо зі зміненою документацією. У Києві є 5-6 компаній які займаються сортуванням сміття і не більше. У загальній частині всього, що продукує Київ, вони здатні охопити не більше 8-9% відходів. Все інше утилізується на полігонах », – резюмував Попенко.
У грудні 2024 року пенсійні виплати збільшаться у тих пенсіонерів, хто отримає право на вікову…
У Верховній Раді зареєстровано новий законопроєкт, спрямований на посилення адміністративної відповідальності за систематичні порушення правил…
Міністерство оборони України продовжує модернізувати додаток "Резерв+", додаючи до нього нові можливості, що полегшують взаємодію…
Україна наразі розробляє кілька вітчизняних балістичних ракет. Такою інформацією поділилася заступниця міністра стратегічних галузей промисловості…
Клієнти Monobank зіткнулися із важливими змінами у політиці банку. Згідно з повідомленнями ЗМІ, фінансова установа…
Мобілізаційний резерв України зараз складає 3,7 млн чоловік. Про це йдеться у статті видання The…