У Роксолани була незліченна кількість слуг, але тільки одному вдалося стати героєм художніх творів. І цей один був українцем. Любовні пригоди Хасана-аги надихнули Марію Піа Педані на п’єсу “Султана-венеціанка”, а Павло Загребельний описав смерть яничара у битві кримців з московитами.
Що історики знають про особистості посланника султани, розповідає дослідниця османських архівів Олександра Шутко. Повідомляє WAS.
Життя Хасана-аги є прикладом того, як в Османській імперії полоненому чоловікові можна було зробити кар’єру і не втратити чоловічу гідність.
Відомо, що на початку 16 століття зовсім маленького українця взяли в полон кримські татари, які продали його османам. Під новим іменем Хасан він потрапляє у палацову школу Ендерун.
Очевидно, що хлопець досить успішно пройшов навчання. Адже вже в 16 років Хасану сам султан Сулейман доручив першу важливу задачу: відправитися у Польське королівство разом з господарем Валахії Радою VII Паїсієм. Він повинен був подбати про покарання грецьких повстанців, які переховуються серед поляків.
Роксолана також згадувала його в листах до польського короля Сигізмунда II Августа, що зберігаються в Головному архіві давніх актів у Варшаві.
У 1549 році посланець приніс королю привітання зі сходженням на трон і повинен був передати усне повідомлення.
“Ми просимо Вас до всього того, що він висловить Вашій Величності, поставитися з повною вірою”, — відзначала дружина Сулеймана Пишного.
З подальшого листування стає зрозуміло, що мова йшла про укладення миру між державами.
Показово, що разом з листом Хюррем Хасан-ага вручив польському королю послання її доньки Міхрімах. Та повторювала слова матері про дружбу, пропонувала королю підтримку свого батька, султана Сулеймана Пишного, і чоловіка, великого візира Рустема-паші. Міхрімах зазначила ім’я посильного — Хасан, назвала його слугою матері і титуловала беєм.
В архівах Венеції збереглися відомості про приїзд в 1559 році Хасана-аги і малюнок Матео Пагані із зображенням передвеликодньої процесії дожа. Серед глядачів на другому поверсі палацу видна група османів. Один нахилився і розглядає панянок у вікнах першого поверху. На думку дослідниці Марії Піа Педані, це і є Хасан.
У 1566 році Хасан всього за 7 днів доставив Селімові, який знаходивсяув місті Кютахья, звістку про смерть батька Сулеймана Пишного. Це допомогло шахзаде вчасно приїхати в столицю, заявити свої права і зійти на престол.
Так своєчасно повідомивши про смерть батька, Хасан допоміг стати султаном сина Селіма II і Нурбану. Вдячний Мурад III зробив Хасана-агу головним чавушем, тобто ад’ютантом. У цьому статусі українець у 1585 році знову відвідав Венецію – привіз ультиматум султана, який погрожував дожу війною.
Османський посол побував у Венеції, отримав багаті дари – дзеркало, соргуч з муранського скла, кольє і розкішне крісло. Все це він подарував трьом своїм дружинам.
Вперше Хасан-ага одружився на наложниці султана Сулеймана Пишного, яка прислуговувала Роксолані. Вона була розпорядницею в гаремі, тому рідко з’являлася вдома.
Так Хасан-ага захотів обзавестися ще однією дружиною, щоб та доглядала за дітьми і господарством. Є відомості, що її особисто вибирала перша дружина.
В третій раз Хасан-ага одружився на старшій його іранській наложниці з жалю. Іранка втратила чоловіка – благородного пашу стратили за наказом султана, конфіскувавши все сімейне майно.
Навряд чи це були всі жінки в житті Хасана. У Венеції пліткували, що він зізнавався у коханні майже кожній, з ким зміг познайомитися.
Дата смерті Хасана-аги невідома. Павло Загребельний у романі “Роксолана” описав його смерть у 1556 році, коли московський дяк Ржевський влаштував експедицію проти кримських татар. Однак це вигадка, оскільки ім’я Хасана згадується в османських документах до 1595 року. До того часу йому повинно було виповнитися 70 років.
Погода у грудні в Україні дійсно дивує. Спершу сонячно, потім захурделить чи заллє дощами. З…
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…
Поліція Рахівщини затримала 46-річного закарпатця, який п’яним вбив знайомого ножем у чужому будинку. Про це…