У Вінниці мешканці будинків почали об’єднуватись не в об’єднання співвласників багатоповерхових будинків, як їм пропагують, а в будинкові комітети. Перший такий з’явився за адресою Гоголя, 2. Про розповіла голова будинкового комітету Тетяна Нікітюк.
– Всіх чомусь переконують, що ОСББ — найвигідніша форма існування будинку, – говорить Тетяна Геннадіївна. – Але не беруть до уваги, що в старих будинках потрібно робити капітальні ремонти та міняти всі комунікації. І все лягає на плечі мешканців, тому що міськрада вже не співфінансує ремонти. А відтак, люди у нас не поспішають створювати ОСББ. Ще один момент, який “замовчується”, – ОСББ є юридичною особою, а будинковий комітет – орган самоорганізації населення, який управляє будинком.
За словами Тетяни Нікітюк, на загальних зборах мешканців будинку вирішили зареєструвати будинковий комітет.
– Віднесли протоколи зборів та всі необхідні документи для реєстрації будинкового комітету у міськраду. В них вказано, що будинковий комітет створений на основі Конституції та Закону про місцеве самоврядування. Але в Департаменті житлового господарства нам зауважили, що такої форми управління як будинковий комітет в законодавстві не існує, – каже вона.
Дійсно, в цьому департаменті зазначили, що згідно із Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” передбачені тільки три форми управління: самостійно, ОСББ та управителі.
– Зараз наші юристи опрацьовують це звернення та готують відповідь, – заважив виконувач обов’язки Департаменту житлового господарства Вінницької міської ради Роман Фурман.
Втім, у Калинівці вже зареєстрували кілька будинкових комітетів і вони ефективно працюють.
– Ми вирішили, що ОСББ ми не будемо створювати, – розповідає член “Будинкового комітету “Власний дім” Людмила Радєвич. – У нас не настільки багаті мешканці, щоб взяти на себе відповідальність за утримання будинку. ОСББ – це суцільна викачка грошей із власників квартир. На кожному кроці: давай, давай, давай. А будинковий комітет дозволяє приймати рішення спільно з міськрадою та шукати найоптимальніший варіант вирішення проблем. Ми тепер не просто господарники, а й самоврядний орган. ОСББ можна порівняти з міні-ЖЕКом, а будинковий комітет – з міні-міськрадою.
За словами Людмили Радєвич, зареєстрували їх будинковий комітет у Калинівський міськраді без проблем. Тим більше, що він не перший.
– Так, у Калинівці вже створено багато таких ОСН. Це звичайна справа, – зазначає староста Дружелюбівки, що входить у Калинівську об’єднану територіальну громаду, Інга Притуляк. – На сесії неодноразово приймали рішення щодо будинкових комітетів. А в Дружелюбівці, наприклад, створили вуличний комітет. У нас багатоповерхівок немає, тому будинкові комітети створювати немає сенсу. А вуличний зареєстрували для будівництва водогону в селі. Європейські донори завжди хочуть, щоб населені пункти представляли якійсь громадські організації, тощо. Дехто створює такі «одноразові» ГО для отримання коштів від європейських організацій. Але ми вирішили, що вуличний комітет – це не тимчасова структура. Завдяки цьому органу ми зможемо не тільки залучати кошти інвесторів, а й активно співпрацювати з виконавчими органами влади та міської радою. Вуличний комітет непідконтрольний владі, але має дорадчий голос на сесії та виконкомі.
Інга Юріївна зауважує, що в Калинівському районі існує багато таких самоврядних організацій. Директор Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької облдержадміністрації Сергій Волков додає, що й в інших районах теж такі є:
– У Могилів-Подільському районі функціонує 20 вуличних комітетів, у Жмеринському – 16, у Барському – 2, у Хмільницькому – 9 вуличних та кілька будинкових. Це для прикладу. В інших районах теж створюються вуличні та будинкові комітети.
Відомо, що в інших населених пунктах України реєструються ОСН, як альтернатива ОСББ.
– Тому й дивно, що у Вінниці затягують процес реєстрації нашого будинкового комітету. А він тепер вже не єдиний. Ще один створили на вулиці Порика, – наголошує Тетяна Нікітюк.
Мешканці, які реєструють будинкові комітети, запевняють, що згодом вони можуть створити й ОСББ. Якщо будуть вважати, що стан будинку вже дозволяє це зробити.
Нагадаємо, один з голів ОСББ у Вінниці порівняв управительські компанії та ОСББ.
Погода у грудні в Україні дійсно дивує. Спершу сонячно, потім захурделить чи заллє дощами. З…
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…
Поліція Рахівщини затримала 46-річного закарпатця, який п’яним вбив знайомого ножем у чужому будинку. Про це…