Як розрізнити ГРВІ та ГРЗ: симптоми, лікування, профілактика та діагностика.
У зимовий період особливо висока ймовірність підхопити застуду та грип. В кінці січня МОЗ України прогнозує зростання кількості хворих на гострі респіраторні захворювання. Сьогодні ми розберемо, яка різниця між ГРВІ та ГРЗ, як не захворіти під час епідемії і чим лікувати вірусні інфекції.
Що таке ГРВІ?
Гострі респіраторні вірусні інфекції частіше підстерігають нас у місцях скупчення людей у холодний період року. ГРВІ – це ціла група захворювань, які вважаються найпоширенішими в світі, туди входить грип, застуда і бронхіт. Збудників ГРВІ налічується понад 300 видів. За статистикою, діагноз ГРВІ ставлять у половині випадків гострих захворювань. Активно поширюються інфекції серед дітей дошкільного віку та школярів. В середньому кожна людина 2-3 рази на рік хворіє на ГРВІ.
Передаються інфекції, як правило, повітряно-крапельним шляхом від хворої людини і рідше від тварин та птахів. Іноді вірусні захворювання передаються через предмети побуту – посуд, іграшки, білизну та інструменти. Дуже часто захворювання не проявляється занадто активно, симптоми можуть бути мінімальні, але людина все одно є переносником інфекції, поки не почнеться лікування, людина все ще заразна. Зазвичай, саме ті, хто переносять застуду “на ногах” є причиною епідемій. Займаючись звичайними справами, гуляючи по місту і купуючи продукти, відбувається швидка передача інфекції серед великої кількості людей.
Першими під вплив вірусної інфекції потрапляють носоглотка, ніс, гортань, слизові оболонки очей і шлунково-кишковий тракт. Таким чином, перші симптоми – це нежить, першіння в горлі, діарея, підвищена температура. Наступний крок вірусу – це кров. Коли інфекція потрапляє в кров’яну систему, з’являються ознаки загальної інтоксикації – озноб, головний біль, ломота, сонливість, млявість.
Перші ознаки боротьби імунної системи з захворюванням – це підвищення температури і поступове ослаблення симптомів інтоксикації. Після цього звільняється носоглотка від нежиті і починається вологий кашель.
Головна небезпека ГРВІ в тому, що при недбалому ставленні до захворювання, воно може перерости в трахеїт, ларингіт, бронхіт і пневмонію. Щоб не допускати погіршення стану, треба якомога швидше почати лікування і не допустити розвитку хронічних захворювань.
Що таке ГРЗ?
Часто в ГРЗ входить і поняття ГРВІ, об’єднуючи всі гострі респіраторні захворювання. Гострі респіраторні захворювання мають схожі симптоми з ГРВІ. Різниця в захворюваннях полягає в збудниках. Якщо при ГРВІ причиною поганого самопочуття будуть вірусні інфекції, то при ГРЗ збудниками хвороби є бактерії та грибки.
Симптоми ГРЗ схожі на ГРВІ, але лікар може розрізнити їх завдяки нальоту на горлі і за кольором мокротиння. Гострі респіраторні захворювання також відрізняються різким стрибком температури. В перший же день у хворого може підвищитися температура до 38-40 градусів. Інші симптоми будуть максимально схожі: нежить, біль у горлі, слабкість, озноб, кашель. Часто при ГРЗ з’являється блювота і діарея. Це явище більш характерне для дітей і підлітків.
Коли хворий приходить і каже лікарю про застуду, найшвидше рішення – це початок прийому антибіотиків. Але при більш уважному розгляді симптомів, лікар визначає природу захворювання. Зазвичай діагноз ставиться, грунтуючись на протікання хвороби, виражених симптомів і стан горла і дихальних шляхів.
ГРВІ характерні наростаючі симптоми, а ГРЗ може показувати яскраві симптоми вже з першого дня. Крім того, при бактеріальних і грибкових збудниках, колір і структура мокротиння буде відрізнятися від вірусних.
Важливо при визначенні діагнозу відразу виключити серйозні захворювання, які повинні лікуватися іншими методами. Наприклад, при діареї і блюванні лікар може поставити діагноз ротавірусна інфекція. А при гострих болях в гортані, лікар повинен переконатися, що захворювання не викликано аденовірусної інфекцією, яка викликає ангіну. Висока температура може свідчити про кір чи скарлатину.
Різниця в лікуванні хворих на ГРВІ та ГРЗ полягає в спрямованості основних діючих речовин проти збудників. При бактеріальній природі простуди лікарі прописують антибіотики, а при вірусній – противірусні препарати. Щоб захистити шлунок від агресивних ліків, лікарі часто прописують додаткові препарати.
При застуді і грипі багато лікарів прописують препарати, які спрямовані на полегшення симптомів. Як правило, такі ліки містять парацетамол і вітамін С. Це допомагає хворим швидше заснути. Інші препарати заспокоюють хворе горло і очищають ротову порожнину від бактерій. Краплі та спреї для носа допомагають впоратися з нежиттю.
Лікування ГРЗ і ГРВІ, як правило протікає схоже: після початку прийому ліків поступово зникають симптоми захворювання і на фінальних стадіях йде нежить, кашель стає вологим і з часом зникає. Стандартний час одужання – тиждень. Важливо саме перший тиждень захворювання швидко допомогти організму впоратися з хворобою.
Ні в якому разі не можна халатно ставитися до лікування: весь період хвороби треба провести вдома, не контактувати з друзями та колегами. Якщо необхідно піти в громадське місце, і ви все ще хворі, то треба скористатися марлевою пов’язкою (медичною маскою). Будьте свідомими – одна розмова або чих можуть стати причиною епідемії у вас на роботі або в навчальному закладі.
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…
Поліція Рахівщини затримала 46-річного закарпатця, який п’яним вбив знайомого ножем у чужому будинку. Про це…
Українські вчителі, які викладають у 5–9 класах, почали ставити оцінки школярам за новою системою. Основна…