Сьогодні у Дніпрі було застрелено двох поліцейських під час виконання своїх службових обов’язків.
Дмитро Тузов: Що відбувається у боротьбі з криміналом?
Євген Магда: Я приєднуюсь до слів співчуття рідним і близьким загиблих. Я сам нещодавно став жертвою криміналу, у мене в Київському метро витягли документи. Те, що криміналу стає більше — це очевидно, але зусилля влади очевидними не назвеш.
Проте я хочу наголосити, що я не послідовник тих, хто звинувачує у всьому поліцію. На мій погляд, Національна поліція достатньо професійно виконала свій обов’язок, і її співробітники зупинили порушника, але, на жаль, ціною свого життя.
Дмитро Тузов: В цьому є також політична складова. Адже заявлено, що підозрюваний був бійцем батальйону «Торнадо» — дуже скандальної роти МВС. Також ми стикаємось і будемо стикатися з проблемою, що із зони АТО вивезено дуже багато зброї. І для цього всім правоохоронцям потрібно об’єднати зусилля, щоб не було розповзання зброї по всій країні.
Євген Магда: Ми зараз спостерігаємо часом нездорову конкуренцію між правоохоронними органами, коли є дискусія, у кого більше повноважень, хто більше користується громадською довірою тощо. Як на мене, це погана конкуренція, яка в даному випадку не приносить позитиву.
І тут згадується публічний заклик генпрокурора Юрія Луценка повернути Василя Паскала до служби в правоохоронних органах.
Наталя Соколенко: Конкурси на заміщення посад у МВС викликають багато нарікань та супроводжуються постійними скандалами. Можу тому професіонали не можуть прийти працювати до МВС?
Євген Магда: Доки в МВС піар складова буду переважати над професійною складовою, боротися зі злочинністю буде складно.
В нас зараз є очевидним зв’язок між бойовими діями в одному з регіонів із зростанням злочинності по всій Україні. Тому треба застосовувати закордонний досвід, але не за рахунок імпорту професіоналів. Я думаю, що за 25 років Незалежності в Україні з’явилось багато професійних правоохоронців і тих, хто такими прагне стати, ми це бачимо по патрульній поліції.
Наталя Соколенко: Але Паскала пропонують повернути не до патрульної поліції?
Євген Магда: Паскал — фахівець з кримінального розшуку. Луценко говорив про зростання вбивств, зростання грабежів, тобто злочинів, які являють собою соціальну небезпеку. Знов таки, ми повертаємось до необхідності корегування закону Савченко, тому що не можна в нинішнє кримінальне середовище підкидати тих, хто вже має відповідний кримінальний досвід.
Дмитро Тузов: Є таке враження, що люди забули, що відбувалось при колишніх кадрах у правоохоронних органах, наскільки вся ця система була корумпована, як на замовлення відкривались кримінальні справи, а за хабарі — закривались. Невже в нас зараз все так погано, що лунають заклики до повернення старих кадрів, про яких після Революції Гідності потрібно було б забути назавжди?
Євген Магда: Насправді, завжди в усьому світі правоохоронці діють так, як їм дозволяють діяти прокуратура і суди. І якщо ми говоримо, що в нас відбулись суттєві зміни — з’явилась Антикорупційна прокуратура, новий генпрокурор, який щодня повідомляє про порушені кримінальні справи, очільник МВС і Національної поліції, і вони несуть політичну відповідальність за те, щоб вал злочинності було зупинено.
Дмитро Тузов: Яка, на вашу думку, найголовніша подія цього тижня?
Євген Магда: Це те, що Верховна Рада визнала Державну Думу РФ нелегітимною. Від ВР не всі такого очікували, і не всі розуміють, для чого це потрібно. Але спроможність законодавчого органу показувати в такий спосіб зуби дуже важлива. І вона задає тональність роботі українських парламентаріїв у ПАРЄ, у парламентській асамблеї ОБСЄ, НАТО, тобто всюди, де будуть російські представники Держдуми.
Дмитро Тузов: Але тут є певний дисонанс з позицією наших європейських і американських партнерів, які не визнали лише тих депутатів, які були обрані в окупованому Криму. Як буде розвиватися ситуація під час відповідних заяв української делегації на міжнародних форумах, де будуть присутні депутати від російської Думи?
Євген Магда: Я не думаю, що в цього дисонансу варто боятися. З рештою не в Європейського союзу відрізали Крим та опалили Донбас. Глибока занепокоєність ЄС — це лише їхня позиція. Українці протягом 2,5 років доводять, що в них є право на власну позицію. Я можу спостерігати останнім часом, що наші партнери хочуть нав’язати Україні певну роль, де вона перебуває в тривалому процесі європейської інтеграції, коли процес — все, а результат — ніщо.
Також основною з подій цього тижня була смерть лідера «Оплоту» Жиліна, яка має резонанс. Вона довела, що люди, які підтримували сепаратистські рухи, не можуть почуватися у безпеці.
І помічник так званого лідера так званої «ЛНР» Ципкалов, якого знайшли повішаним у камері СІЗО, — теж елемент такого театру абсурду, якщо можна так сказати про смерть.
Я впевнений, що люди, які вважають, що їм можна перебувати над законом, опиняються в зоні смертельного ризику. Немає сумніву, що люди, які зазіхають на територіальну цілісність України, будуть завжди перебувати в ситуації психологічному тиску.
Дмитро Тузов: Візит Петра Порошенко на Генасамблею ООН і заява Джо Байдена — це також важливі сигнали цього тижня. В Україні дещо перекрутили слова Байдена, але на що дійсно треба звернути увагу, так це на те, що він говорить про певні тенденції і спроби перекласти відповідальність з агресора на жертву. Як ви вважаєте, наскільки загрозливим є цей сигнал для України?
Євген Магда: Сигнал дійсно потужний. Справа в тому, що в ЄС існує дуже багато людей, які хочуть повернути зв’язки з Росією. І Путін, на мою думку, зараз навіть може згорнути свою активність на Донбасі заради цього, демонструючи свої добрі наміри, тоді як Україну всіляко будуть мазати чорним. Російська пропагандистська машина в цьому сенсі заточена на західне суспільство, і Путін чекає, коли зміняться його партнери у західному світі, щоб самому здавати карти.
Не треба себе заспокоювати, що завтра Росія розвалиться. На жаль, розпад Росії Заходу невигідний, так само як свого часу Захід не хотів розпаду Радянського союзу.
Дмитро Тузов: Чи не готується сценарій зради, коли наші партнери, які можливо змінять політику в контексті майбутніх виборів у США, Франції та Німеччині, звинуватять Україну в невиконанні Мінських домовленостей?
Євген Магда: Мінські домовленості нагадують труп, через який періодично пропускають електричний струм, для того, щоб він смикався. І жодному з суб’єктів в мінському переговорному процесі невигідно, щоб вони вмерли повністю.
Чи зможе захід натиснути на Україну? Прагнення таке є. В процесі посередництва завжди тиснуть на слабшого. Але зраз у України немає іншого вибору, ніж вистояти.
У Кабміні продовжили діючі бронювання Уряд автоматично подовжив строк діючих бронювань на місяць через кібератаку…
Хоча для них послуга все одно буде дешевшою З 1 січня 2025 року учасники бойових…
Наступного року очікуються зміни, військовозобов'язаних чоловіків повертатимуть із ЄС на Батьківщину Як військовозобов'язаних українців пропонують…
Американський долар втратив у ціні. Національний банк України встановив офіційний курс валют на середу, 25…
Інформація про зниження мобілізаційного віку не відповідає дійсності. Жодних законопроєктів щодо зниження мобілізаційного віку з…
В Україні деякі громадяни 18-60 років не підлягають мобілізації з різних причин. Частина українців не…