Сигарети в Україні будуть продавати по 80-90 грн.

– А що пан зараз палить?

– Ватру
– А скільки вона кошує?
– Двадцять копійок.
– А що пан буде палить, як ватра коштуватиме 40 копійок?
– Ватру.
– А якщо Ватра буде коштувать 80 копійок, що пан буде палить?
– Ватру.
– А якщо Ватра коштуватиме карбованця?
– А тоді я буду палить сільраду.

В уряді вважають, що підвищення акцизного збору може допомогти збільшити тривалість життя на 10 років, пише from-ua

До того ж така ініціатива покликана поповнити бюджет за рахунок курців мінімум на 100 млрд грн і боротися з контрабандою дешевих українських сигарет в західні країни, пише Сегодня.

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

Як і чому в Україні підвищують вартість сигарет

З 2008 по 2015 рік середня ставка акцизу на пачку сигарет збільшилася в 14 разів, а доходи держбюджету від шкідливої звички українців зросли з 3,5 млрд. грн до 22 млрд. грн відповідно. Разом з цим в Україні за цей період зменшився рівень поширення куріння з 25,6% до 18,4%. Але ставки на підакцизні товари в Україні значно нижче, ніж в європейських країнах. Зокрема на тютюнові вироби – в шість разів.

Згідно з проектом Міністерства фінансів №5132, в 2017 році середня ціна пачки сигарет зросте на три гривні – з 15 грн до 18 грн. Але при цьому вартість сигарет в Україні все одно буде залишатися нижче, ніж в сусідніх країнах.

Тільки до 2024 року, при щорічному підвищенні ставки акцизу, вартість українських сигарет досягне мінімального рівня країн ЄС – 90 євро за 1000 сигарет.

Також очікується скорочення ринку до 40 млрд сигарет за рахунок зменшення споживання тютюну і контрабанди з України. Але рівень доходів в бюджет від акцизного збору сигарет не зменшиться, а навпаки – зросте до 100 млрд. грн на рік.

У 2008 році українці викурили 125 млрд штук сигарет, в 2015 – 73 млрд штук. Ми стали палити менше і доведено, що підвищення акцизів – корисно для держави. З одного боку вона отримує більше доходів: у 2008 році бюджет отримав 3,5 млрд. грн, в 2015 – 22 млрд. грн, з іншого – зменшується вживання тютюну і витрат на лікування курців.

– зазначає голова українського центру контролю над тютюном ГО”Життя” Андрій Скіпальський.

Підвищення тютюнових акцизів – одна з умов Угоди про асоціацію з ЄС – привести ставки акцизу на тютюн до мінімального рівня країн Євросоюзу.

Крім того, Україна ратифікувала в 2006 році конвенцію ВООЗ по боротьбі проти тютюну, згідно з якою країна повинна зменшити поширеність куріння, в тому числі і за допомогою податкових інструментів.

В Україні блокують законопроекти проти поширення куріння

Незважаючи на те, що рівень куріння в Україні падає, експерти відзначають, в Україні ще багато роботи по боротьбі з курінням. Наприклад, у Верховній Раді вже більше року блокується законопроект №2820 про внесення змін до установ охорони законодавства.

Вимога закону – збільшити зображення про шкоду куріння з 50% до 65% на пачці і переміщення його на верх пачки, а також заборона ароматизованих сигаретів і врегулювання продажу електронних сигарет.

Експерти відзначають, що на упаковках електронних сигарет повинна вказуватися інформація про ризики для здоров’я.

Законопроект відповідає директиві 2014/40 Європейського союзу, але в Україні він уже півтора року блокується податковим комітетом. Серед вимог – зобов’язати виробника повідомляти про склад сигарети і диму, який утворюється при курінні і повна заборона тютюну в інтернеті. Також в законі прописані механізми врегулювання продажу електронних сигарет. Виробник повинен попереджати курця про небезпеку для здоров’я і від такої сигарети.

– розповідає експерт українського центру контролю над тютюном ГО”Життя” Оксана Тотовицького.

Ще один законопроект, який повинен обмежити поширення куріння – №4030а. Він забороняє розміщувати тютюнові вироби на вітринах кіосків і магазинів. Варто відзначити, така норма вже діє не тільки в країнах ЄС, а й у Білорусі та Росії.

Серед вимог законопроекту – зробити все офіси, підприємства, готелі та вокзали на 100% вільними від куріння. А також підняти штраф за куріння в громадських місцях з 51-170 гривень до 340 грн.

Зараз кіоски заліплені пачками сигарет. У багатьох країнах це заборонено. У тих же Росії та Білорусі – вони всі заховані. Всі ці заходи відповідають міжнародним нормам. Законопроект 4030а забороняє розміщувати сигарети на вітринах.

– додає Оксана Тотовицького.

Вартість сигарет в інших країнах

Найдорожчі сигарети в Великобританії – 10,10 євро і Норвегії 10,75 євро. У Франції сигарети коштують від 6,75 євро за пачку.

Це досить дорого, особливо якщо врахувати, що в декількох межуючих з нею країнах вони суттєво дешевше (в середньому 3,5 долара) і контрабанда тютюну до Франції процвітає незважаючи на всі зусилля влади.

В Австрії ціни на сигарети починаються від 4,48 євро за пачку. У Німеччині та Іспанії середня ціна за пачку сигарет в порівнянні з Великобританією невелика – 5,34 і 4,44 євро відповідно. Але є додаткові обмеження: в Німеччині курити дозволено лише в спеціальних місцях, за порушення цієї норми загрожує штраф в 1000 євро.

А в Іспанії сигарети можна купити тільки в спеціалізованих магазинах, які працюють до 19:00.

Одні з найнижчих цін в ЄС на сигарети в Болгарії – 2,42 євро і в Чехії – 2,95 євро. Також низькі ціни на тютюнові вироби в балканських країнах, що не входять в ЄС: в Македонії – 1,09 євро, в Сербії – 1,63 євро, в Албанії – 1,79 євро. Але найдешевші сигарети – в пострадянських країнах.

У Білорусі та Україні середня вартість пачки сигарет – 0,58 євро, в Молдові – 0,66 євро, в Росії – 0,83 євро.

Куди йдуть гроші з акцизу на тютюнові вироби?

За розрахунками експертів, підвищення ставки акцизу на сигарети дозволить отримати у 2017 році дохід в бюджет країни на рівні 36-39 млрд. грн. При цьому очікується, що в 2016 доходи від тютюнових акцизів складуть 30-32 млрд. гривень.

Підвищення акцизу в першу чергу вигідно державі за рахунок поповнення бюджету, і громадянам за рахунок підвищення тривалості життя, оскільки курці в середньому живуть на 10 років менше.

У цьому році у Верховній Раді зареєстрований законопроект №5130 про внесення змін до Податкового кодексу. При розробці законопроекту ми керувалися рекомендаціями Світового банку. Ми вибрали варіант, який є найбільш оптимальним. Він передбачає збільшення специфічної і адвалерної ставки до 30% і 15% відповідно.

Метою цього законопроекту, по-перше, є збільшення податкових надходжень. Близько дев’яти млрд. грн додаткових надходжень очікується в результаті такого підвищення. Кошти можуть бути спрямовані в галузі, які вимагають додаткового фінансування.

По-друге, це адаптація національного законодавства до норм європейського законодавства  На практиці, термін адаптації ставок держав ЄС становив 10-15 років. Зараз ми тільки на початку шляху до приведення тютюнового акцизу до мінімального європейського.

– зазначає Заступник начальника Управління податкової політики Міністерства фінансів Анатолій Наврада.

Поки що акцизний збір з сигарет просто розчиняється держбюджеті і не має цільового призначення. Але в Україні розглядається можливість направити гроші, отримані з курців на охорону здоров’я.

За словами заступника міністра охорони здоров’я Павла Ковтонюка, у багатьох країнах тютюновий акциз фінансує медицину. Але дане рішення потребує політичної волі з боку прем’єр-міністра та Міністерства фінансів.

annashchesna

Recent Posts

Сильний сніг, штормовий вітер і ожеледь: синоптик Діденко попередила, як здуріє погода

Синоптик радить вдягнутися тепло. Адже з сьогоднішнього дня Україну накриє негода – зима входить в…

14 хв. ago

“Долар летить до фінального максимуму, стрибок курсу валют очікується до Нового року”: прогнози щодо обмінників

Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин заявив, що до кінця року курс долара в Україні може досягти…

10 години ago

Українки заніміли: вони мають заплатити за своїх чоловіків

Для запобігання подібним ситуаціям рекомендується укладати шлюбний контракт і вести прозорі фінансові відносини, обговорюючи великі…

15 години ago

Вилучення землі та майна у людей: до чого готуватися

Введення чіткої процедури, гарантії компенсації та повернення майна після закінчення військового стану — це ті…

17 години ago

“Сніг на тлі шторму, шалений вітер і неймовірний мороз таки будуть в Україні”: сильний дощ і злива накриють області

У багатьох областях протягом тижня різко знизиться температура повітря. Як інформує "ТСН", сильний дощ, мокрий…

17 години ago

Ви про це й не знали: чи можуть українці анулювати борг за комуналку

Українці зобов'язані оплачувати комунальні послуги навіть під час воєнного стану В Україні не існує законодавчо…

19 години ago