Складна ситуація склалася в цьому році з урожаєм в Україні. І справа не лише в пандемії коронавірусу, що охопила країну і весь світ. Аномально безсніжна зима і посушлива весна загрожують українцям підвищенням цін на хліб, а аграріям – серйозними втратами.
Для деяких фермерів така ситуація обернулася справжньою трагедією, яка підштовхнула до суїциду. Детальніше читайте в матеріалі OBOZREVATEL.
Втратив урожай і не зміг розплатитися
В Одеській області в селі Шевченкове місцевий фермер Володимир Сердюченко 11 травня, наклав на себе руки. Кажуть, він залишив записку, в якій пояснив причину свого вчинку. У селі досі не можуть прийти до тями.
“Ось Володимир наклав на себе руки позавчора, а сьогодні рано вранці в полі знайшли ще одного фермера. Поруч із ним лежав його мопед. Чи то поїхав у поле подивитися, що залишилося від його озимих і його збили, то чи теж, як Володя, покінчив з собою”, – розповідає OBOZREVATEL місцева жителька.
Володимир Сердюченко родом із Шевченкового, тут у нього залишився син, дочка і внуки. Він володів 150 га землі і вважався великим фермером. Однак, через аномальну зиму і посушливу весну врожаю він позбувся. І щоб хоч якось розплатитися з односельцями, йому потрібно було все пересіяти. А для цього був потрібен кредит приблизно в мільйон, якого фермер, за чутками, так і не зміг взяти.
“У нас не земля тепер, а просто пил. Якщо раніше землю зорють і не встигнуть розбити грудки, то вони так грудками і застигають. А тепер і цього немає, пил і все. Де дощик покропив там смугою озимі зеленіють, а поруч смуга жовта, все пропало”, – розповідає місцева жителька Валентина.
Востаннє подібна посуха тут була на початку 2000-х. “Якщо нам за гектар землі дають тонну зерна, то тоді давали півтонни, а на наступний рік фермер доплачував. А в цьому році я сумніваюся, що взагалі щось дадуть. А господарство треба утримувати, кури, у когось свині. Доведеться докуповувати або пускати під ніж”, – каже Валентина.
У селі води теж немає. Дають її тут раз у тиждень. Селяни наповнюють цистерни, і користуються цією водою всі сім днів. Поливати городи нею дорого.
“Від Дунаю до нас кілометрів 15-18, труби вже іржаві, куб води коштує 31 грн. Занадто дорогою город буде, щоб поливати. У сусіда є колодязь, він картоплю крапельним методом зрошує, вона у нього гарна. А у мене колодязя немає, тому у мене картопля навіть не зав’язується, доведеться її в цьому році на базарі купувати. Деякі з солоних колодязів воду беруть, так сіль на землі потім виступає”, – зітхає Валентина.
Вона розповідає, що нормального дощу в їх місцях не було вже два роки: “Трохи пройде, у мене землю намочить на 1 см, у сусіда через півкілометра – на 6 см. Ось кому як пощастить. У кого горох на 10 см виріс, у кого на 3 см”.
Хліб подорожчає
Фермер із Чернігівщини Василь Драч також говорить, що цьогоріч далеко не всі господарства будуть з урожаєм. “Дуже погані справи в Одеській, Херсонській, Миколаївській областях, у Кіровоградській 50 на 50. У нас на Чернігівщині, яким буде урожай – покаже травень. Якщо пройдуть дощі на Миколая і в перших числах червня, то половину врожаю ще вдасться врятувати. Волога в землі повинна бути на метр у глибину, а у нас поки на 30 см”, – говорить OBOZREVATEL Драч.
Генеральний директор ТОВ “Агро Аналіз” Вадим Дудка також зазначає, що на півдні України загинуло до 30% зернових, які вже не відновити.
“Ми перекрили постачання води до Криму і в найближчі роки відновлювати його туди не збираємося. Чому б державі не подбати про власне сільське господарство і не побудувати зрошувальну систему на півдні. Адже в Дніпрі води достатньо. Це дасть роботу, а також можливість вирощувати продукцію і платити податки”, – говорить OBOZREVATEL Дудка.
Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин вважає, що цьогоріч нас чекає неврожай, а разом із тим – підвищення цін на хліб і картоплю.
“Уже сьогодні є чітке розуміння того, що через погодні умови цей рік буде неврожайним. Ми будемо мати спекотне і посушливе літо. За попередніми оцінками урожай зернових буде на 18% нижчий, ніж минулого року, приблизно 60 млн тонн. Хліб подорожчає в зв’язку з підвищенням цін на зерно”, – пояснює OBOZREVATEL Пендзин.
Крім того, виросте попит на картоплю. Далеко не всі встигли посадити картоплю на своїх дачах і городах через відсутність громадського транспорту, тому будуть купувати її на ринках.
На думку Пендзина, ціна на продукти збільшиться на 10-15%. “Це попередні оцінки. Але ООН б’є на сполох: цього року більше людей голодуватимуть. Адже рік неврожайний, важкі погодні умови та через карантин багато країн не встигли повністю все посіяти. Тому ціна на продовольство піде вгору”, – пояснює Пендзин.
Правда, 13 травня, виступаючи в парламенті, прем’єр Денис Шмигаль здивував своїми прогнозами. На питання, чому донині Україна вивозить зерно за кордон на відміну від інших країн, які призупинили цей процес в умовах пандемії, прем’єр відповів:
“У нас достатня кількість зерна. У нас є шестимісячний запас для споживання в Україні до нового врожаю. Якщо ми не зробимо сьогодні експорту в тих кількостях, які повинні зробити при шестимісячному запасі, якого точно вистачить до наступного врожаю, ми отримаємо просто зерно, яке необхідно буде викинути на смітник, і агрокомпанії, бюджет України втратять валютну виручку”.
Зате будемо з яблуками
Поки Україні пощастило з овочами і фруктами. Незважаючи на дві хвилі заморозків, ми будемо і з ягодами, і з фруктами, і з овочами.
“Заморозки, які накрили східну Європу, захопили тільки частину західної України і то місцями. У середньому постраждало 20% м’якої ягоди – суниця, полуниця, малина, лохина. Перша хвиля заморозків яблука не зачепила. Вони тоді ще не цвіли. Єдине, що постраждало, це абрикоси і персики. Але, в принципі, їх у достатній кількості завозять в Україну з-за кордону”, – говорить OBOZREVATEL керівник проєкту “АПК Інформ: Овочі та фрукти”.
Поліція Рахівщини затримала 46-річного закарпатця, який п’яним вбив знайомого ножем у чужому будинку. Про це…
Українські вчителі, які викладають у 5–9 класах, почали ставити оцінки школярам за новою системою. Основна…
Міністерство закордонних справ України запустило експериментальний проєкт, який дозволяє українцям за кордоном отримувати консульські послуги…
Міноборони збирається реформувати ТЦК Перший заступник міністра оборони погодився, що треба кардинально реформувати ТЦК Міністерство…
Ці заходи дозволяють знизити фінансове навантаження та створити умови для комфортного життя навіть у складних…
Кому із пенсіонерів у січні підвищать виплати майже на тисячу гривень Хто із пенсіонерів може…