Аномальне літо 2020 року б’є температурні рекорди і обіцяє планеті руйнівний сезон ураганів, а також пожежі, засуху і повені. Одні країни потерпають від спеки, інші мокнуть і мерзнуть. Вчені кажуть, що все це – черговий доказ зміни клімату, і пророкують 2020 року місце в п’ятірці найбільш спекотних років за півтори століття спостережень.
Такі рекорди стають поганою традицією: 19 з останніх 20 років увійшли до двадцятки найбільш спекотних, а останні 6 років посідають перші шість рядків у цьому рейтингу. За кілька місяців їх буде сім з семи, якщо все буде йти, як іде.
Тоді припущення про те, що глобальне потепління прискорюється, отримає чергове підтвердження. А значить, плани запобігти кліматичній катастрофі, узгоджені майже всіма країнами світу і закріплені у Паризькій угоді, доведеться переглядати.
Однак час для цього не дуже вдалий: пандемія коронавірусу занурює світ у важку економічну кризу, і недешевий “зелений” бюджет у багатьох країнах світу відступає на другий план.
Липень 2020-го став одним з трьох найспекотніших з 1880 року: температура поверхні суші й океанів була вищою за середню для ХХ століття на 0,92 °C, не дотягнувши лише 0,01 градуса до абсолютного рекорду торішнього липня – тільки завдяки трохи холоднішій, ніж зазвичай, зимі у південній півкулі.
“Це не ті рекорди, до яких варто прагнути, – говорить Гарет Редмонд Кінг з Всесвітнього фонду дикої природи (WWF). – Тропічна спека можливо іноді й радує мешканців країн на кшталт Великої Британії, але насправді вона – яскраве нагадування про кліматичну кризу на планеті”.
9 з 10 рекордно спекотних липнів припали на останнє десятиліття. Шість – на останні шість років.
Льодовики тануть, а урагани частішають
За даними королівської метеослужби Британії, в останні кілька років спека вбиває більше людей, ніж будь-які інші погодні катаклізми.
Через підвищення температур на поверхні землі висихає ґрунт, а льодовики тануть.
У липні цього року арктичний крижаний покрив був на чверть менший, ніж за останні 40 років. Північний морський шлях був практично повністю вільний від льоду.
За рік після попереднього рекорду в Арктиці розтанув крижаний шматок розміром з Польщу. А за останні 45 років його обсяг зменшився на дві третини – з такими темпами до середини століття морського льоду на Півночі не залишиться зовсім.
Поки біля полюса ущільнюють білих ведмедів і моржів, ближче до екватора наслідки екстремального потепління ускладнюють життя мореплавцям і мешканцям прибережних територій. Цього року сезон ураганів почався надзвичайно рано, і вже до липня тропіки охопили дев’ять іменних штормів – це рекордний показник для середини літа.
Сильні вітри біля екватора свідчать про зародження феномену Ла-Нінья – зниження температури у Тихому океані, що разом з нагрітою Атлантикою обіцяє ударний сезон ураганів-2020. Національне управління океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA) прогнозує 19-25 потужних циклонів замість звичайних 12.
Засуха і повені в Європі
Половина Європи в липні потерпала від спеки, тоді як інша загорталась у ковдри і відкачувала воду з затоплених городів.
У Фінляндії випало до 2,5 місячних норм опадів, було на 1-2 градуси холодніше, ніж зазвичай, тоді як Португалія пережила найспекотніший липень за всі 90 років спостережень, а Франція – з 1959 року. Про це свідчать дані європейського центру Copernicus Climate Change Service (C3S ).
Саме цим і небезпечне глобальне потепління, давно і в один голос попереджають вчені: різкими перепадами температури і вологості, природними катаклізмами і перетворенням помірного клімату на екстремальний.
Нагрівання планети призводить до збоїв в усталеній системі охолодження і циркуляції води і повітря, спричиняє урагани, тропічні зливи, засуху і морози, наповнюючи YouTube і Twitter хроніками апокаліпсису із серії “старожили не пригадують”.
У XXI столітті засушливі періоди в Європі почастішали, і в 2003-му вона пережила засуху біблійного масштабу, яка буває раз на кілька століть, пишуть вони. Суми економічних збитків стартують від 100 млрд євро.
Пожежі та пекло в Америці
Аналогічна ситуація склалася цього літа й на іншому боці Атлантики. Південний захід США вигорає під палючим сонцем, а центральні штати заливають дощі дужче, ніж зазвичай.
Найяскравіший приклад потепління і його наслідків вкотре демонструє Каліфорнія.
2020-й іде на рекорд
Не лише літо, але й весь 2020 рік відзначився аномалією, яка вже стає нормою. У січні-липні планета нагрілася на 1,05°C більше, ніж зазвичай – це другий результат після 2016 року, і розрив мікроскопічний, лише 0,04 градуса. Температурні рекорди побили і Європа, і Азія.
Американські вчені з NOAA прогнозують, що 2020 рік увійде до п’ятірки найбільш спекотних за всю 141-річну історію спостережень, і допускають приблизно 75-відсотковий шанс того, що він виявиться рекордним.
Але якщо Ла-Нінья в Тихому океані набере силу, то можливий інший сценарій.
Однак локальне похолодання кардинально не змінить ситуацію, оскільки вітер лише тимчасово зжене тепло з поверхні океану і знизить основний показник метеорології – температуру на поверхні, але не змінить загальної кількості енергії, яка визначає клімат на планеті.А ось одне з найспекотніших місць планети, Африка, фактично не представлена у базах даних екстремальних погодних явищ, на основі яких дослідники роблять висновки про швидкість і наслідки зміни клімату.
За останні 120 років у базі з’явилося лише 2 (два) записи про аномальну спеку в Африці на південь від Сахари, тоді як у Європі зафіксували аж 83 за 40 років (вони забрали 140 тисяч життів і завдали 12 млрд доларів збитку).
І це при тому, що європейці вважають аномалією більш як три дні спеки поспіль, тоді як африканці не бачать нічого незвичайного у тижневих епізодах, а в 1992 році жили в таких екстремальних умовах цілих 4 місяці.
У базі даних EM-DAT записів про цю подію немає.
Такі зміни є частиною загальної стратегії Європейського Союзу щодо модернізації та посилення контролю над своїми…
Таким чином, важливість цієї доплати важко переоцінити, оскільки вона допомагає значно покращити фінансове становище людей…
Реалізація закону вимагатиме суворого дотримання норм захисту даних та відкритого діалогу з громадянами, щоб подолати…
Обвал гривні? Експерти спрогнозували, скільки невдовзі коштуватиме долар. Здорожчання готівкового долара очікується вже до кінця…
У 2025 році чорнобильці зможуть отримати надбавки до пенсій в розмірі 2361 грн. Про це…
В Україні вже почали вручати повістки через пошту. Але суттєве покращення мобілізаційного процесу поки не…