Сьогодні Прощена неділя – вибачайтесь, пробачайте, але не лайтесь
Останній день масляного тижня називається прощеною неділею. В цей день прийнято просити вибачення один у одного за всі образи, спричинені на протязі року.
Чому? “Бо як людям ви простите прогріхи їхні, то простить і вам ваш Небесний Отець.” (Мф. 6:14)
Скільки можна прощати? “Петро приступив тоді та запитався Його: Господи, скільки разів брат мій може згрішити проти мене, а я маю прощати йому? Чи до семи раз? Ісус промовляє до нього: Не кажу тобі до семи раз, але аж до семидесяти раз по семи!” (Мф. 18 21-22)
Прощена неділя передує Великому посту, який цього року починається 19 лютого, тому що входити в піст треба з чистою совістю. Спочатку потрібно примиритися з людьми, а потім шукати можливість примиритися і з Богом.
У цей день люди традиційно ходять до родичів і висловлюють шану батькам
Прощена неділя називається також Сиропустною, так як після неї вже не можна вживати в їжу молочні продукти.
В останній день Масляної треба обов’язково сісти за стіл всім членам сім’ї. Наші предки сідали за стіл в Прощену неділю 7 разів – за кількістю днів Масляного тижня.
Головне для людини в Прощену неділя – це щире каяття у скоєному злому вчинку по відношенню до іншої людини і прощення своїх кривдників. Як ми прощаємо інших, так і Господь простить нам наші гріхи. Прощати інших – значить очистити душу!
У Прощену неділю прийнято приходити на мoгили до покiйних і приносити млинці, щоб вибачитися перед тими, з ким уже не можна побачитися.
У народі в Прощену неділю було прийнято митися в лазні – разом з душею очищати тiло.
Що не можна робити в Прощену неділю
У Прощену неділю не можна відмовити в прощені тому, хто просить. Потрібно від душі прощати тих, хто просить нас про це.
У цей день не можна думати про погане, скаржитися, дратуватися, вступати в конфлікти і провокувати їх.
У Прощену неділю не можна вживати алкoгoль. Також весь Масляний тиждень існує заборона на м’ясо і м’ясні продукти.
Прощеною неділею пов’язаний ще один церковний звичай — читати на літургії Нагірну Проповідь Євангелія, де сказано, що людина повинна прощати образи ближніх і намагатися примиритися з ворогуючими.
З Прощеною неділею людина повинна відпускати всі погані думки і прагнути до покаяння, пам’ятаючи про непослух Адама і Єви. Церква закликає віруючих відмовитися від небезпечних гріховних задоволень і щиро увірувати в Господа.
Як правильно просити вибачення в Прощену неділю
Прощена неділя – це час, коли ми просимо вибачення і самі прощаємо рідних, друзів і знайомих. Найчастіше пробачати набагато простіше, але ось як правильно просити вибачення?
У Прощену неділю важливо дотримуватися шести головних принципів:
Усвідомте свою провину – ви повинні розуміти, за що просите пробачення.
Поясніть свій вчинок – донесіть співрозмовнику мотив скоєного, але без докорів і звинувачень.
Не переходьте на особистості – необхідно усвідомити, що саме ваші страхи і сумніви стали основною причиною того, що сталося.
Покайтеся – сором і тривога є ознаками того, що людина щиро просить вибачення.
Запропонуйте виправити ситуацію – відшкодуйте збиток, перш за все моральний.
Будьте чесні щодо себе – пам’ятайте, що, збрехавши раз-два, вам вже не повірять.
Додамо, що попросити вибачення можна не тільки особисто, але і по телефону, через соціальні мережі і навіть за допомогою смс-повідомлень – церква ставиться до цих сучасних віянь позитивно.
Шукайте деталі в групі Facebook