facebook

Зарплата «на руки»: скільки отримують вчителі в перший та десятий рік роботи в школі

Чи можуть учителі дозволити собі найнеобхідніше: що говорять цифри і статистика.

Нещодавно Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про підвищення зарплати працівників бюджетних установ, зокрема й освітян. Згідно з рішенням, вже за січень педагоги отримають на 20% більшу заробітну плату.

Спробуємо розібратися в цифрах. На перший погляд, відсоток суттєвий. Але все пізнається у порівнянні, тому пропонуємо порівняти вже підвищену заробітну плату вчителів різних категорій з рівнем їхніх витрат на прожиття. Згідно з даними Державної служби статистики України за 2020 рік, у середньому громадянин має такі витрати:

Підсумуємо. За мінімальними підрахунками громадянин України витрачає в місяць 7811 гривень. Варто зауважити, під час розрахунків не взято до уваги багато важливих факторів, наприклад: допомога батькам пенсійного віку, здорове і повноцінне харчування, якісний одяг, подарунки рідним і друзям, перебування у лікарні, витрати на оновлення електроприладів і, найголовніше, самоосвіту. Зафіксуємо обсяг витрат (7811 грн) і перейдемо до окладів вчителів. Так, для порівняння, візьмемо вчителя початкових класів, який щойно переступив поріг школи та його ж після 10 років роботи у школі. Беремо до уваги таблицю розмірів посадових окладів працівників освіти від Профспілки працівників освіти і науки України:

Підтримай нашу сторінку в Facebook.

МОЛОДИЙ СПЕЦІАЛІСТ

Після закінчення університету вчителю присвоюється освітньо-кваліфікаційний рівень«спеціаліст». А відповідно до «Схеми тарифних розрядів» за Постановою № 1298 від 30 серпня 2002 року (поточна редакція від 20 січня 2021 року) такому вчителю тарифікується зарплата за 10 тарифним розрядом: 4050 грн. Зафіксуємо цю цифру. Сюди варто було б додати надбавку за престижність професії. Але з причин, що в різних регіонах така надбавка коливається від 5 % до 30 % кожен має змогу вирахувати самостійно, відповідно до регіону, в якому працює вчитель.

ЧЕРЕЗ 10 РОКІВ

Відповідно до Пунктів 1.7. та 1.9. чинного наказу МОН № 930 від 06 жовтня 2010 року «Про атестацію педагогічних працівників» учитель може атестуватися 1 раз на 5 років (в деяких випадках позачергово один раз на два роки). Тобто, протягом десяти років учитель має змогу підвищити кваліфікацію (категорію) як мінімум 2 рази. З цього випливає, що через вказаний період роботи педагог може отримати І категорію. За тарифною сіткою, про яку згадано вище, учитель І категорії отримує заробітну плату за 12 тарифним розрядом. На сьогодні ставка по такому розряду становить 4717 грн. Під час розрахунків ми не брали до уваги доплати та надбавки за перевірку зошитів,класне керівництво та вислугу років, адже не всі вчителі отримують такі надбавки. Спробуємо поєднати цифри витрат і надходжень.

Отже, щоб вчителю отримати на руки 4717 грн, йому необхідно пропрацювати десять років. 4717 грн (зарплата) – 7811 грн (витрати) = як бачимо мінімальна заробітна плата вчителя не співпадає з мінімальною таблицею витрат. На додачу у суспільстві спостерігається постійна неповага у сторону вчителів, знеціненняїхньої роботи, тиск зі сторони батьків або дітей.

То чи варто говорити, що учителі достойно заробляють? Чи буде молодь йти вчителювати? На останок ще декілька слів про надбавку за престижність професії. Як вже йшлося вище, у кожному регіоні рівень надбавки за престижність професії може бути різним, але варто зауважити, що у більшості населених пунктів надбавку за престижність вони отримують у розмірі всього 5 %. Усі вищезазначені цифри стосуються тих вчителів, які маю повну ставку. А, як відомо, багато вчителів працюють на 0,5 ставки.

Усі вищезгадані розрахунки є приблизними, адже на заробітну плату вчителя впливає дуже багато факторів: кількість годин, категорія, вислуга років тощо.

Шукайте деталі в групі Facebook

Джерело.

Вам також може бути цікаво...