А за потреби – ліки.
Сільські люди у хаті не всидять. Досить було блиснути сонцю, а вони вже знайшли собі роботу. І не тільки у полі, на грядках, у саду, а й у лісі. Він теж годувальник багатьох родин. А ще, можна сказати, — напувальник. Утамовує хліборобську спрагу своїми смачними водами і соками. Якраз настав час збирати сік березовий…
Ольга Кравець зі села Лапшина працює у Бережанах у Держказначействі. А як тільки у вихідні випала вільна хвилинка, разом із сім’єю вибралася за шість кілометрів до березового гаю, що біля урочища Болотця, — набрати березового нектару. Найперші помічники в його добуванні — два Ярослави, батько і чоловік, та син Роман. Хто акуратно свердлить стовбур, хто вставляє в отвір бляшаний жолобок, хто припасовує до дерева поліетиленовий пакет-сокозбірник на зав’язках. А хто згодом відв’язує наповнену тару і зливає сік у відра. Особливо старається наймолодший — Роман, студент агроколеджу. Батьки і дідусь з бабусею радіють: у свої 19 хлопець їздить трактором, машиною, добре порається з будь-якою селянською працею. Вміє дати раду і березовому соку…
— Ми не купуємо у магазинах підозрілих вод-соків, маємо власні — перевірені, натуральні, дуже корисні, — розповідає пані Ольга.
За кожен весняний сезон ця родина встигає надбати до своєї комірки 150 літрів березового соку. Вистачає його до кінця липня. Смакують ним під час садіння і обробітку картоплі, заготівлі сіна. Досить випити склянку цього добра — і спека з втомою вже не докучають. П’ють його «залпом». І не простуджуться. А ще березові «сльози» — неодмінний атрибут на святковому столі. Особливо нахвалюють їх міські гості, яким такого тоніку не подають і у ресторанах.
Раніше у цій хаті старша господиня пані Наталя сік пробувала присмачувати різними інгредієнтами (апельсини, цукерки-льодяники), однак зупинилася на лимоні. Він робить напій особливо приємним, свіжим. Технологія приготування не складна. Щойно привезений з лісу сік проціджують, щоб виловити листочки, дрібних комашок. Кип’ятять, ще раз проціджують, заливають у стерилізовані банки. У трилітровий слоїк перевареного соку дають чотири дольки лимона, на кінчик ножа — лимонної кислоти і 70 грамів цукру, закатують кришкою. Як вистигне — ховають перші цьогорічні закрутки до пивниці.
Наші співрозмовники кажуть, що отримують велике задоволення не тільки від самого процесу сокозбору, а й від перебування на природі: від дивенних запахів весняного лісу, співу пташок, перших квітів, що пробилися з-під торішнього листя…
У родині Кравців-Мисаків колись готували ще й березовий квас, однак цей напій якось не прижився. Віддають перевагу соку. А глава родини, колишній сільський війт Ярослав Павлович, знайшов ще одне застосування березовому нектару — виготовляє з нього домашню горілку «для шановних гостей і, за необхідності — для ліків».
— На розчину беремо два відра березового соку, розводимо в ньому 500 грамів дріжджів, додаємо три літри цукру, — оповідає пан Ярослав. — Два-три тижні все це викисає у теплому місці. А потім — переганяємо. Горілка дуже апетитна, приємна. Вигідно відрізняється від звичної самогонки…
А ще я звернув увагу на дбайливе ставлення цих селян до природи, щедрими дарами якої вони користуються. Коли ці господарі завершили збирати березовий сік, то вийняли зі стовбурів металеві жолобки, а отвори забили кілочками. Щоб сік не витікав на землю, щоб дерево не виснажувалося. Щоб і наступної весни берези змогли виконати свою місію.
Нововведення обіцяють принести значні зміни, які позитивно позначаться на кожній родині та допоможуть виховувати нове…
Недотримання цієї вимоги може призвести до неприємних наслідків, включаючи повернення незаконно виплачених коштів Для багатьох…
Ситуація починає набувати дедалі більших масштабів, і зниження мобілізаційного віку стане точкою неповернення На початку…
Олег Тимошенко, керівник Черкаського ТЦК, зізнався, що іноді переглядає пабліки, де повідомляють про місця видачі…
Поліція Рахівщини затримала 46-річного закарпатця, який п’яним вбив знайомого ножем у чужому будинку. Про це…
Українські вчителі, які викладають у 5–9 класах, почали ставити оцінки школярам за новою системою. Основна…