Українці, які тривалий час перебували на заробітках в Європі, можуть заробити собі на європейську пенсію. Для цього необхідні дві умови: робота за кордоном повинна бути легальною, а в України з країною перебування має бути врегульовано питання про пенсійне забезпечення.
За даними Міністерства соціальної політики України, в докарантинні часи за кордоном працювали 3,2 млн громадян України. Сюди входять і ті, хто живе за кордоном більш-менш тривалий час, і ті, хто виїжджає з України і повертається додому вже протягом року. З найпопулярнішими країнами у українських трудових мігрантів питання про пенсії вирішене.
Договір про пропорційну виплату пенсій підписано з популярними у трудових мігрантів Польщею, Чехією, Словаччиною, Іспанією, Португалією, країнами Балтії. У стаж зараховується період, коли роботодавець або сам працівник сплачував пенсійні внески в країні перебування. Як пояснила «ФАКТАМ» міністр соціальної політики Марина Лазебна, договори передбачають, що якщо людина протягом життя працювала офіційно і в Україні, і в іншій країні, то, незалежно від місця проживання на пенсії, наша країна буде платити частину пенсії за час роботи (і сплати податків) в Україні. Інша країна відповідно за час, коли людина працювала і платила податки там.
Також є договори про призначення пенсії за територіальним принципом. Такі угоди укладені з більшістю пострадянських країн, а також з Угорщиною і Румунією. Передбачається, що пенсію виплачує держава проживання.
Список документів, необхідних для нарахування пенсії українцеві в європейській країні, варіюється. Але крім заяви на призначення пенсії, обов’язково потрібно буде пред’явити номер соціального страхування і податковий номер. Також, якщо пенсійні внески платив роботодавець, потрібно буде довести легальне працевлаштування. Перед переїздом в Україну потрібно буде звернутися в банк країни перебування про перерахування коштів на особистий рахунок в українському банку.
Є різниця між чоловіками, яких примусово доправили до ТЦК і тими, хто прийшов добровільно. Про…
У 2025 році планується індексація пенсій, проте суттєві зміни для більшості пенсіонерів, найімовірніше, залишаться непомітними.…
Українці можуть законсервувати яйця на зиму, як це зробити Дожилися, українці консервують яйця на зиму…
У Генштабі розповіли, як бригади зможуть покращити вербування добровольців Головнокомандувач Збройних Сил України Олександр Сирський…
28 лютого 2025 року втратять чинність усі відстрочки від мобілізації, видані Мінекономіки та через "Дію".…
Яку виплату мають пенсіонери без достатньої кількості стажу Українці, які не встигли набути достатню кількість…